Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • BIonutz21

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Salut colegi! Ieri am avut timp si am umblat din nou la broasca usa spate, stiti inainte am desfacuto ,curatato si gresat iar ieri am schimbat acel capac de plastic de la motoras, cel care are carbuni in el, si rezultatul este ca se inchide din prima dar daca o deschid imediat nu merge din prima. Trebuie sa mai astept cateva minute ca sa mearga de la prima apasare. Cum se vede si in filmare unde am d3montat angrenajul ca sa nu mai forteze , se invarte acel melc cursa lung iar dupa cateva apasari nu se mai invarte atat de mult, parca ii limiteaza tenziunea la motoras. Cu angrenajele montate forta necesara invartiri find mai mare merge doar prima data cursa completa dupa a diua apasare nu face cursa completa. Eu zic ca e motorasul vinovat.
  • BIonutz21

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Daca sunt colegi care ma pot ajuta, care e diferenta intre broasca cu 5 si cea cu 6 pini? Se poate monta cu 6 daca a mea e cu 5 pini, va merge? Multumesc!
Nu stiu sa pun filmarea aici .
  • IPopa98

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2023

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,acum câteva zile am pãtit si eu aceasi problemã la usã stânga spate.Am verificat direct modul BCM din tunel la schimbãtor acolo,totul uscat si curat.Bun desfac usã si la fel aceleasi chestii parca nu avea putere motorul..etc..bun zic hai sa avem ce este inversez la fel mufele între usi si surpriza usã care mergea este ok cu ambele iesiri din BCM deci nu e acolo problema.Bin mã apuc si desfac borascã defectã..totul este intact in ea si gresat totul..rãmânea de vãzut motorul acela..mã apuc sa îl desfac si totul era perfect in el,dar am zãrit înseriat cu motorul pe alimentare o mica piesã (un PTC) fiind electronist de meserie am dedus ca aceste motoare au o protectie internã chiar în carasa cu periile de rotor care are roc cã atunci când se blocheazã sa nu se arta BCM..cãzând tensiunea pe acel PTC..ei bine acel PTC era defect si decupla mult mai repede motorasul..am schimbat cu un alt PTC montat extern de motor cã nu mai avea loc si problema a dispãrut..deci defect este piesa asta mica care protejeazã când se blocheazã motorul daca exista o cauza ceva .. Se afla in motor in capacul cu periile,trebuie desfãcut motorul!
https://m.indiamart.com/prod...-10563287597.html
Motorul cu totul se gãseste la chinezi 80lei

https://a.aliexpress.com/_mNyosUg

Cam așa lucreazã acel motor din broascã
Atenție! Nu anulați acest PTC! Riscați sã luați foc și sã se ardã motorul in scurt timp!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR