Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cosmihn

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Va salut. Dupã 8 ani in care am detinut o Vectra b, astra H, si in prezent o vectra c facelift, doresc sa achiziționez un opel Astra j motorizare pe benzina, respectiv 1. 4 turbo sau 1.6 turbo, an 2011,2012,cutie viteze manualã.
Am luat in considerare toate necesitatile mele. M am uitat si in curtea rivalului sa zic asa.. Dupã golf 6, insa motoarele Tsi sunt extrem de dezastruoase.
Am ocazia sa iau si o honda accord facelift 2.2 diesel euro 4, an 2009, de la un amic. Insa tot spre astra j înclin.

Am citit despre motoarele 1.4 și 1.6 turbo, sunt motoare fiabile. Insa problema ar fi la cutia de viteze. Asta ar fi defecțiunea frecventa din ce am citit si asta ar fi singura reținere.
La ce sa ma aștept îndeosebi la aceasta masina.. Sunteți mulțumiti per ansamblu?
Meritã achiziționarea acestui model? Va mulțumesc anticipat


MODEL: Vectra 2007
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai dupa Vectra C, intre Accord si Astra ..alegi Astra? E un pic mai mica. Ontopic..cutiile M32 sunt problematice...daca gasesti vreo masina, decodezi seria VIN si poti afla cu ce cutie e dotata. Cele F40 sunt fiabile...Ma refer la cele manuale..pt automate, asteapta alte pareri. Link pt decodare..merge pana prin 2015 http://astra-3.pl/vin.php?lang=en
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
N-as lua 1.4 turbo din '11-12, era la inceput o groaza de probleme, racire subdimensionata, crapa pistoane consum ulei la greu, o troaca, 1.6 turbo are si mai multe probleme, erau buletine gm sa inlocuiasca piese, daca nu au fost inlocuite le pui tu. Evita astra din anii aia, ia mazda sau honda benzina.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ia Honda 1.8 benzina aspirat si nu te mai gandi la Opel Astra...
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa ramai in club...incearca o Insignia 1.8 benzina aspirat + gaz...sau chiar 2.0 +gaz
Aspiratele sunt fiabile.
  • cosmihn

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Pai m am uitat la Insigna pe benzina. Motor de 1.8.
Cutia de viteze este tot manuala 6 + 1. Nu i aceeași cutie precum la astra J?
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Dupa 2012 sau modificat cutiile
Au pus rulmenti mai mari cu canale de ungere
Cand ridici capota in partea dreapta o sa vezi o bila de rulment care luceste , care astupa terminatia unui canal de ungere

In foto 2 sageata pleaca dispre fata masinii, si acolo se afla bila de care vorbeam
Asa stii daca are cutie model nou
In ultima foto pe langa sageata rosie, cu verde sunt evidentiate canalele de ungere , care nu exista la vechea cutie
Prin acestea se face schimbul de ulei la rulmenti care acum sunt si mai mari
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Recomand 1.4 turbo 140cp pt.astra euro 5
Recomand in general honda dar cu euro 4 si daca se poate 2.0 benzina honda acord cl7
Skip ads

  • cosmihn

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Deci daca ma orientez spre Astra J trebuie sa ma orientez dupa anul de fabricație 2012 ca au revenit asupra problemelor cutiei de viteze manuale?
Sincer, am citit enorm de mult despre Astra J, eu find de aproximativ 8 ani posesor de Opel, am fost mulțumit. Sunt mașini relativ confortabile, cu o întreținere nu foarte capricioasa.
Vectra C pe care o detin si acum, are sistemul Ids la amortizoare, o masina impecabila, consuma mai mult, dar are mult mai multe plusuri decat minusuri. O sa ramana in familie.
La golf 6, m.am uitat doar la motorul 1.4 tsi 122 cai, care e problematic in general , insa fata de celelalte motoare Tsi respectiv 1.2 si sau 1.4. 160 cai, 1.8 tsi, sau chiar 1.6 tdi, s a dovedit un motor mai bun.
Honda e euro 4 an 2009, asta e singurul impediment care deranjeaza.
Tin sa va mulțumesc pentru rãspunsurile date pana in acest moment..
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Da, trebuie astra j facelift dupa 2013 inclusiv.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
La un K 1,4 150 cp. nu te-ai gandit ? Il am de 4 ani, super masina !
  • cosmihn

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Nu... Sincer, prioritãțile mele in funcție de buget sunt Astra J, golf 6 1.4 tsi dar cel de 122 cai ca restul sunt o dezamãgire totala si mai nou Insignia, motorizare benzina.
Mi as dori sa raman pe Opel si dupa atâția ani. Am deschis topicul asta sa fie mai actual si sa fiu mai convins vis a vis de aceasta masina.
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Cutia de viteze ar fi cea mai mica problema la astra, eu as lua un bmw e60 523 sau 525i, decat troaca aia.
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
1.8 aspirat si 1.6t consuma mult in oras undeva la 13-14, daca te intereseaza consumul orienteaza te catre 1.4t. Dar ce buget ai?
  • cosmihn

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
In jur de 7000 euro.
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Ceva de genul, nimic deosebit ca si dotari iar cred ca pretul corect ar fi undeva la 6500E: https://www.olx.ro/oferta/op...urbo-IDcyPie.html
Ca ideea si a luat un prieten tot anul asta, astra j 1.7 131cp break, 140.000 reali, 2013 facelift, ca dotari cam la fel doar ca avea navi la 6200e.
  • cosmihn

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Pana la urma m am cam decis.. Cred ca o Insignia pe benzina.. Motor de 1.8. Sper sa nu fie problematica vis a vis de cutia de viteze. Estetic mi se pare o masina extrem de frumoasa.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Bafta! Sa o verifici bine inainte... Si te asteptam cu poze.
  • Madyy

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Legat de fiabilitatea motorului 1,4 turbo de pe Astra J. Eu am masina din iulie 2010, are la bord 85000 Km si n-am avut niciodata vreo problema cu motorul. Functioneaza perfect, ca in prima zi, sunt foarte multumit. Am folosit doar benzina de 95 de la Rompetrol si am schimbat uleiul si filtrele anual.

In rest ca probleme generale jocul lateral la pedala de ambreiaj si miscarea manerului schimbatorului de viteze in treapta intai cand demarez sau intra in frana de motor, de cativa mm... Atat.

Am avut doi colegi cu acelasi model de masina si motor si au fost si ei f. multumiti de motor, n-au avut probleme cu el.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
La toate E90-urile la ralanti tremura in lateral schimbatorul de viteze, de zici ca e coada unui catel... asta ca o paranteza cu micul joc al schimbatorului de la Astra.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR