Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Tonyy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,pot pune anvelope all season 205/60 R16 pe un astra h caravan,mulțumesc.Anticipat


MODEL: Astra 2009
MOTOR: Z17DT
Skip ads

  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Poți,dar nu faci treabã cu ele pe zãpadã.
  • Tonyy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos dar am uitat sa precizez cã vreau sa pun 60 în loc de 55 pãstrând în acelasi timp dimensiunile 205 și R16 asta întrebam
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Daca nu sunt trecute in actele masinii nu poti pune.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poti pune doar ce ai trecut in cartea de identitate a masinii alte dimensiuni nu indiferent de tipul anvelopelor.
in alta ordine de idei, anvelopele all season au fost facute pentru masinile de oras si care sunt folosite doar in oras ca un compromis financiar si util celor care au o masina de oras si atata... (este parerea mea rezultata din ce am citit pe site-urile din strainatate)
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Din punct de vedere al dimensiunilor nu este recomandat sa pui altceva decat ce ai in cartea masinii.

In rest anvelopele all season de calitate sunt ok.
Eu am avut Michelin Crossclimate pe Astra H Caravan si am fost supermultumit.
GoodYear Vector 4 Seasons sunt si mai bune pe timp de iarna.

Nu spun doar eu asta. Asta spun si testele din AutoBild

Anvelopele all season de marca au ajuns la un nivel foarte bun !
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
rider1 a scris:Poți,dar nu faci treabã cu ele pe zãpadã.

omul cumpara noi.
de 20 de ani folosesc all season . cumparate de noi si nu astept sa ajunga opinci, le schimb la 2-3 ani.
Pe gheata nici un cauciuc nu este garantat, sunt folosite in limita bunului simt.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
anvelopele all season sunt facute pentru masinile care sunt rulate in oras sau pe drumuri scurte. in oras drumurile sunt relativ curate si vara nu e problema ca se merge cu viteza mica.
afar din localitate vara sau iarna nu sunt recomandate pentru ca nu sunt ok (vara prea moi, iarna prea tari) si am vazut de-a lungul anilor destui prin santuri cu anvelope noi all season dar cae nu tin cont ca nu au performantele cauciucurilor dedicate de sezon...
Skip ads

  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
tu nu ai folosit, dar ai vazut pe altii cu anvelope noi in santuri ! e de ras, daca nu ar fi tragic ca unii pot fi influentati de astfel de informatii gresite.
In primul rand, nu stiu pe nimeni intre prietenii mei care sa isi cumpere cauciucuri noi, cumpara la second hand de iarna pe care le folosesc si iarna si vara!
In al doilea rand ,eu le schimb cu mult timp inainte de a fi uzate la maxim, acesti prieteni ma roaga sa le dau lor cauciucurile la care eu renunt.
asta e ,fiecare cu prioritatile lui, pentru mine cauciucurile si franele sunt de maxima importanta.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
O mare dovadã de înțelepciune de terase și colț de ulițã: iei cauciucuri de iarnã SH(au o vârstã...dar admit cã poți gãsi și cu DOT admis, în stare bunã) și le folosești, când?! V-a-r-a. Nu cred cã (mai) e ceva de adãugat, când orice dorel de vulcanizare știe și el mãcar 2 noțiuni: de iarnã, și ce sã vezi, de varã. Iar mulțimea capetelor luminate ale prietenilor, par cã dintr-o acumulare cantitativã nestãvilitã, împroașcã înțelepciune tehnicã peste ignoranți...aia e, atât s-a putut, de-aia avem noi țãrișoara asta,
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
nu prea am inteles unde bati, dar iti voi explica mai clar.
Acesti oameni stiu ca nu trebuie sa foloseasca pe cele de iarna in timpul verii.
Cumpara de iarna de frica amenzilor .si cum nu isi permit altele le folosesc tot timpul.
Daca nu ai auzit de acest fenomen pana acum, inseamna ca nu vii prea des in Romania.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cutienoua a scris:tu nu ai folosit, dar ai vazut pe altii cu anvelope noi in santuri ! e de ras, daca nu ar fi tragic ca unii pot fi influentati de astfel de informatii gresite.
In primul rand, nu stiu pe nimeni intre prietenii mei care sa isi cumpere cauciucuri noi, cumpara la second hand de iarna pe care le folosesc si iarna si vara!
In al doilea rand ,eu le schimb cu mult timp inainte de a fi uzate la maxim, acesti prieteni ma roaga sa le dau lor cauciucurile la care eu renunt.
asta e ,fiecare cu prioritatile lui, pentru mine cauciucurile si franele sunt de maxima importanta.


asa este cand iti cumperi masina dar nu ai bani sa o intreti corect (ma refer la prietenii tai).
cat despre folosit eu nu folosesc asa ceva pentru stiu cum sunt facute si care a fost rolul lor (lucrez in industria automotive) dar am prieteni care au patit-o deci nu vorbesc din cele vazute pe drumuri doar...
fiecare face cum crede si cum considera dar eu prefer cauciuri de iarna cand este iarna si de vara cand este vara. restul cu calitatea la cauciucuri mai noi si performante este poveste de publicitate si facut bani. real lucrurile stau complet altfel si este in toata industria asta. crede-ma ca daca ai stii si ai vedea unele lucruri nu ai mai avea atata incredere intr-o masina...
stii, e ca si publicitatea aia cu faptul ca clapetele ce inchid aerul ce intra spre radiator la motor ajuta la aerodinamica (ford avea o astfel de reclama de indus in eroare clientii)...
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am folosit eu Goodyear 4 season 225 50 R17. Sunt foarte bune, mai ales pe timp de iarna. Nu am patinat, nu am derapat niciodatã. Doar ca se uzeazã mai repede.
Acum am Michelin alpin 5 si nu simt ca am aderenta mult mai buna.
Dacã nu uzezi o anvelopa de iarna im max 4 ani, nu merita sa ai doua seturi de anvelope. In Austria și Germania am vazut foarte multe mașini echipate cu anvelope premium all sezon .
De pãțit, o poți pati chiar dacã ai anvelope cu ghinturi daca duci la limita, atat masina, cat si anvelopele.
Pt a va tempera, va recomand un curs de condus defensiv alãturi de un profesionist: dupa, o sa abordati altfel șoseaua.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Asta cu temperatu” mi-a plãcut...dar nu prea știu cui se adreseazã...așa, la modul general?!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am avut ocazia anul trecut sa conduc masina asemanatoare cu a mea (aceeasi masina si tip de caroserie dar alta motorizare) cu all season noi (goodyear parca erau, oricum proprietarul daduse aproximativ 450 de lei pe bucata).
era umiditate si ceva zpada pe jos.
masina cam aluneca aluneca la plecarea de pe loc si la franare iar la curbe am zis sa nu fortez (nefiind masina mea).
apoi am trecut la masina mea cu anvelope de iarna noi (bf goodrich pe care am dat 280 de lei cu tot cu montaj pe bucata) si am mers pe acelasi traseu la 15 minute dupa,
anvelopele erau 205/55/16 la ambele masini.

eu zic sa faceti acelasi lucru ca mine si o sa intelegeti de ce nu recomand deloc anvelopele all season pe timp de iarna.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:... In Austria și Germania am vazut foarte multe mașini echipate cu anvelope premium all sezon ....

iti spun si din ce cauza ai vazut acolo pentru ca cei care stau in acea zona muntoasa au si vara (in unele zone) mocirla si chiar zapada daca sunt aproape de ghetari.
Eu toti prietenii care ii am in Germania si Austria mi-au spus ca ei folosesc anvelope separate si in plus nu toate anvelopele Allseason sunt legale iarna. Trebuie sa aiba M+S sau simbolul de munte obligatoriu altfel iti iei amenda si in tarile mentionate nu sta nimeni la povesti cu tine...
Acum fiecare face cum vrea dar iti garantez ca pe zapada batatorita sau un pic de mocirla inghetata ori gheata cu cele Allseason te duci ca la sanius sau stai si plangi langa ea ca nu pleci de pe loc (sa mai fie si panta, adio)
Se pune intrebarea de ce s-au mai chinuit sa faca anvelope de vara si de iarna daca puteau face doar Allseason si gata scapau si producatorii de batai de cap si clientii...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu am vãzut mocirla în Austria și am fost inclusiv pe ghețari(ultima oara pe Hintertux).
Am vãzut foarte multe mașini cu allseason good year vector 4s și michelin crossclimate 2. Am folosit good year vector 4s gen2 și am fost incantat de ele.
Sunt mai bune ca multe anvelope dedicate de iarna. Au stantat M+S și muntele pe ele.
Din punctul meu de vedere, au dezavantaj ca se tocesc mai repede: la mine au ținut aprox 30 k km.
Dacã nu faci mai mult de 10 k km pe an, sunt o alegere buna.
Anvelopa de Iarna, dupa 3-4 sezoane se recomanda a fi înlocuitã, chiar dacã nu a ajuns la limita de uzura. Merita sa arunci o anvelopa cu care ai fãcut 15 k km în 3 ani? Nu prea. Și asa alegi varianta allseason de calitate.
Daca mergi mult, fãrã discuții îți iei doua rânduri de anvelope. Vei face mult mai multi km cu un set de vara plus unui de iarna, decât cu doua allseason.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Deci, lumea insistã pe Allseason....Bun ,acum 3 ierni, aveam pe masina mea hankook Allseason. Destul de noi,uzura 30/40%. Pe o zãpadã de 10-15 cm, mi-a fost rușine de vecini. Era dimineațã,ora 5 și nu putea sã ies din parcare. Bun ajung la muncã, drum drept 40-50 la orã, pierd poarta....mașina mea se tot ducea. Ajung acasã,iar rușine,nu puteam sã intru in parcare.
Deci, ADIO ALLSEASON.
Încã ceva, bani de țigãri și de bãuturã, avem mereu.
Bani pt ceva ce tine de siguranțã nu avem.
Încã ceva, am și eu prieteni cã și tãi, de rusine cã nu era bun ce au cumpãrat, deșii au primit sfaturi, spuneau,da sunt bune ,sau e foarte bun....
Hai sã trãim.
Crãciun fericit și La mulți ani.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Le laud dupã ce le-am folosit eu, nu prietenii mei. Și nu sunt ieftine cum crezi: o anvelopa goodyear vector 4s g2, 225 50 r17 costa aprox 600 RON în condițiile în care o anvelopa premium de iarna cu aceleași dimensiuni costa 500-550 RON . Cum spuneam mai sus, acum am michelin alpin 5: nu sunt diferențe semnificative între cele doua.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am Michelin CrossClimate+ 195/65 R15 pe spate la Astra H, mi s-au parut in regula pe timp de vara dar si pe iarna.
Pe fata am anvelope dedicate (de iarna sau vara, in functie de sezon). Personal mi se potriveste combinatia asta si voi ramane pe ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR