Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
Solutie
  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am revenit. Am fost la electrician cel care mi-a schimbat electromotorul ultima data. Din spusele lui trebuie sã caut un inginer electronist pentru a putea vedea ce se întâmplã de fapt cu mașina. Dar azi am observat ceva dubios la masina. Am rãmas fãrã baterie. Am primit curent de la altã mașinã. Am mãsurat și alternatorul încarcã dar bateria se pare ca nu se încarcã deloc. Este posibil? Tind sã cred cã am circulat doar pe baterie. Degeaba alternatorul incacarca fiindcã bateria e defectã și nu primește curent. Am pus bateria la redresor.... Nimic.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Mergi la cineva care stie si se pricepe.
Cum ai putea sa "Tind sã cred cã am circulat doar pe baterie", daca bateria spui ca nu este buna si nu mai "primeste curent"?
Mie imi este clar ca ai dat doar de "schimbatori de componente", care in afara de asta, nu stiu nimic, nu au habar cu ce se mananca meseria aceasta.
Ti s-au dat cateva sfaturi si ti s-au cerut cateva raspunsuri pentru a intelege ceva mai bine fenomenul, observ ca in zadar.

P.S. poate suna aiurea, dar nu asa vreau sa o spun, ci pur si simplu eu asa cred, trebuie sa mergi la cineva care stie de unde sa apuce problema.
Altfel, constat ca scoti tot mai multi bani din buzunar...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca bateria este descarcata sub un anumit prag trebuie sa ai un redresor bun sa o reincarci. Eu am patit ca bateria sa-mi bage redresorul in protectie dupa 5min, pur si simplu se stingeau ledurile pe redresor iar pe firele redresorului aveam 0 volti.
  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Bateria mi-au incarcato cei de la baterii. Eu nu am reușit cu redresorul meu. Azi când am dus bateria înapoi mia zis ca e întrerupt nu știu ce element în interiorul bateriei fiindcã valorile oscilau. Am cumpãrat altã baterie nouã. De aceea am zis ca am circulat doar pe baterie. Era defectã și nu se încarcã.
Skip ads

  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am întrebat din prietenii mei dacã cunosc un inginer electronist care se pricepe la asa ceva. Deocamdatã fãrã noroc. Tot ce ai spus ai perfecta dreptate. Doar am schimbat. Nu am reparat nimic din pãcate. Defectul încã persistã pânã voi gãsi pe cineva capabil sãi dea de capãt.
  • EHotaran

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2019

  • Mesaj Privat
O baterie descarcata sub o anumita limita se comporta ca o sarma pusa pe un redresor asa zis bun...adica unul in stare sa dea amperi in nestire(fara limitare de curent).Rezultatul l-ai aflat...s-e intrerupe intern bateria sau pica pasta activa de pe elementi si adio baterie,decat sa faci asta mai bine arunci bateria direct si nu te mai gandesti ca poate merge...pe deasupra chestia cu incarcatul fortat se poate lasa cu un bum mare de tot.O baterie in starea asta se poate incarca totusi fara riscuri,cu orice redresor,daca pe unul din fire inseriem un bec de 12V/21W si o lasam la incarcat doua trei zile,deci o incarcare foarte lenta.Daca dupa operatia asta bateria totusi nu se incarca,atunci putem cumpara linistiti alta..
  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am cumpãrat baterie nouã. Zilele acestea urmeazã sã merg la un electrician auto. Sper sã nu fie ca cel precedent.
  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Vã salut. Am fost la 3 electricieni auto. Toți 3 același lucru. Nu exista releu pentru electromotor la acest model de mașinã. Poate sã îmi fie defect electromotor sau contactul.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
3 electromotoare cu acelasi defect? Tare chestia asta ...
Si apropo, sa ne spuna si noua, cei 3 electricieni, ce este piesa incercuita cu rosu, pe schema de mai jos Smile

Ti s-a si indicat exact unde se gaseste releul, ai incercat sa ajungi la el? Sau electricienii vieții, au incercat macar sa verifice informatia?


Ultima modificare facuta de sebage la Vin 18 Dec, 2020 12:00 pm
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
M-am uitat in TIS , Tolerance data si Autodata, toate programe dau releu pe electromotor

TIS



Tolerance Data



Autodata



Vorbesc de meriva A , 2005, z17dth.

Nu stiu ce e gresit aici...Daca nu e, nu e!

P.S. - Am postat odata cu @sebage, e exact acelasi lucru, ceva nu e in regula, poate ajuta daca introducem VIN -ul masinii in TIS.


Ultima modificare facuta de gabimilo1 la Vin 18 Dec, 2020 12:05 pm
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
@gabimilo1 ... nu este nimic gresit la scheme! Greseala o reprezinta "meseriasii" Smile Iti dai seama daca nu au ajune sa scoata un amarat de releu (ce-i drept, infipt cam adanc) ...
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ma gindesc ca un amarit de tis este prin orice service. Daca nu, informatiile se pot cere aici si se pot prezenta, chiar si la service, nu e o rusine!

Scopul e sa repare masina. Dar am auzit si expresii de genul "nu stiu eu domne cu scheme si alea... " si lucra orbeste.

Ziceam de VIN, poate nu e masina care credem, poate sint modificari...

Trei oameni (electricieni, deci in cunostinta de cauza) au cautat si nu au gasit asta zic ca mie imi pare ceva gresit si sa mai incercam noi, poate,poate..
Skip ads

  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
. Pãrerea mea e ca acesti zis electricieni au prea mult de lucru si se apropie sãrbãtorile. Masina mea nu reprezintã poate un asa mare câstig dacã o repara. Când vezi ca esti tratat cu grabã si indiferentã de cãtre ei si mai ales nu asculta ce vreau sa le explic despre cum se comporta defectul masinii sau mãcar sa se uite putin la masina îti dai seama ca nu ai nimerit unde trebuie.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
hai ca trec si sarbatorile si mai vine si cheful de munca.

incearca sa arunci tu un ochi prim motor, poate depistezi locul releului si te duci pregatit.

vezi si prin motor in jos, pe unde a zis sebage, cam pe sub parbriz, cu rabdare.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
In Ianuarie e luna moarta asa ca vor fi fericiti sa repare orice numai sa iasa ceva bani.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ca oamenii se grabesc si nu stau prea mult la vorba pentru ca incearca sa castige bani, mi se pare firesc, de asta pleaca de acasa, ca sa castige ceva bani. Altfel, ar sta cu familiile lor.
Ceea ce mi se pare stupid, este ca "electricienii" vorbesc prostii si habar n-au despre ce este vorba, asta ... nu mai este normal.
In poza de mai jos, ei au ajuns doar la cutia incercuita cu verde. acolo sunt sigurante. In cutia incercuita cu galben, sunt releele si BCM ... unde ar fi trebuit sa ajunga, daca ar fi cautat "mai adanc", cum tot repet eu. Smile


Uite si un filmulet, facut de un om mai istet decat cei 3 electricieni, la un loc Smile
http://www.youtube.com/watch?v=1j0ZeG68yAU
  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Eu și dacã încerc sã gãsesc releul acela... Sigur am sã îl gãsesc dar sunt pedinafara cu electrica dar mai ales mi-e teamã cã dacã trebuie sã pun înapoi tot ce am demontat am sã greșesc.
  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Dacã nu mã pricep nu are rost sã mã dau mare.... Ca nu știu.
  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Mulțumesc colegului sebage pentru indicații la obiect. Stimã. M-am uitat la filmuleț. Acolo sunt relelee.
  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am sã încerc sã ajung la ele fãrã sa îmi prind urechile pe acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR