Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am cautat thread-uri deschise pe tema puterii slabe a motorului . In mare cam stiu ce e de facut insa mai am o nelamurire .

Urmeaza sa curat clapeta de acceleratie si sa duc si injectoarele la curatat . Ceea ce am observat este ca atunci cand este mai rece afara(dimineata la ora 3-4 motorul trage foarte bine) insa in timpul zilei cand e cald afara abia se misca masina, ma rog de ea. E posibil sa aiba vreo influenta asa de mare aerul cald?

Masina se manifesta in urmatorul fel : accelerez dar degeaba, turatia creste foarte foarte greu si masina abia se taraie .

Mentionez ca filtrul de aer e schimbat recent si admisia nu e modificata, e cea stock .Coduri de eroare nu are stocate in afara de 024-vss vehicle speed sensor(a inregistrat eroarea dupa ce s-a rupt cablul de la kilometraj pe care nu l-am schimbat inca-ceea ce e ciudat ca abia schimbasem unul cu 1luna jumate in urma Sad )

Rog pe ce avizati sa-mi dea un sfat, daca mai e ceva in afara de ceea ce am scris pentru ca ieri m-a adus la disperare aceasta masinuta.

Later edit : In momentul in care motorul functioneaza normal, adica trage super bine, pedala de acceleratie se intareste . Exclamation
Numai bine va doresc!
Skip ads

  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Verifica si valva EGR, poate sa fie murdara si sa nu functioneaza cum trebuie.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ANDREI_BAI a scris:Verifica si valva EGR, poate sa fie murdara si sa nu functioneaza cum trebuie.


Mersi, o sa incerc sa o localizez ca sincer habar n-am cum arata si unde este pozitionata. O sa caut pe site sa vad poate gasesc vreo poza cu ea.

Mersi frumos!

Later edit : Am gasit niste poze cu valve egr si unde sunt pozitionate. Ma voi apuca sambata de curatat valva egr si clapeta de acceleratie, sper sa fac si un tutorial pe baza asta pentru acest motor.

Are cineva idee, gasesc spray wd40 prin benzinarii ? Sau daca nu cu ce altceva as putea curata ?

Multumesc!
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cozmino,
vezi ca s-a mai scris mult despre asta...nu e de mare folos wd40...trebuie carbcleaner (ceva made in ro ar fi carburol)
cu valva egr si clapeta vezi la sectiunea tutoriale, sunt cateva puse acolo...foarte utile...mie cel putin mi-au fosta tare de folos cand m-am apucat de curata clapeta de aceeleratie (throttle body)
succes si asteptam tutorialele!
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am citit tutorialele. Cele referitoare la clapeta de acceleratia mai demult iar cele despre EGR astazi. Mi-a promis un coleg ca imi va aduce o trusa cu chei inclusiv torx-uri , o sa caut acele solutii si sper ca sambata sa am curajul sa ma apuc.

Intrebarea mea e unde gasesc acele garnituri care trebuiesc schimbate? Smile
  • juravle_ad

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1996 ecotec 1.6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cum s-a comportat masina dupa ce ai curatat EGR-ul si clapeta de acceleratie?sau cum se comporta acum.....
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu am mai facut acele operatiuni , in schimb, am schimbat bujiile(erau varza, 3 cu 2 electrozi, 1 cu un singura electrod, una era desfacuta) cu unele NGK . Schimbarea este vizibila, insa vreau sa fac si acele operatiuni insa nu stiu cand se va intampla acest lucru .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR