Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salutare,am si eu o problema la Astra H 1.7 cdti din 2011.Mai exact pierde ulei prin spatele aparatoarei de plastic de sub axul cu came.La inceput a curs putin,era o pata cat unghia de la degetul mare pe pompa de apa.Dupa aproximativ 2 saptamani,pompa de apaeste plina de ulei,si este ud pana jos la baia de ulei,plus ca inceput sa lase si pete pe asfalt,deci de sus de prin dreptul senzorului de la axa cu came,este plin de ulei pana jos.Ar putea sa curga de la garnitura dintre axele cu came si chiulasa cu tachetii hidraulici?
Simeringul de la axul cu came este perfect uscat.
Nu stiu daca are vre-o treaba,am reconditionat injectoarele si dupa ce am luat masina si am mers 10,15 km,si-a facut regenerare.A mai patit cineva ceva de genul asta?


MODEL: Astra H 2011
MOTOR: Z17DTJ

LOCATIE: Bucuresti
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Dacã uleiul ajunge pe pompa de apa, este posibil sa curgã pe la capacul de la culbutori: Dacã nu a înlocuit garnitura de la capac când a umblat la injectoare sau a strâns șuruburile prea tare, de acolo poate fi.
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc Daniel.Nu au schimbat nici o garnitura,le atrasesem atentie inainte sa inchida sa puna niste silicon ca sigur o sa curga ulei.Si cand am fost sa iau masina,am vazut ca nu pusese nimic,ca cica nu a fost nevoie.Am desfacut eu azi si am pus silicon,cu ocazia asta am descoperit de unde pierdea si antigel,pe la pompa de apa.Deci pe langa ulei aveam si pierdere de antigel.Acum sa merg cateva zile sa vad daca mai apare ulei.
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Revin cu noutati,am pus pasta de etansat pe la capacul culbutorilor,acum este complet uscat la ea,am schimbat pompa de apa ca era si aia dus,si vad ca iar a inceput sa se umezeasca chiar deasupra pompei de apa.Simeringul de axul cu came este uscat,banui ca ar curge pe la garnitura de capacul cu axul cu came si chiulasa cu supapele,nu stiu prin ce alt loc ar putea sa mai curga.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR