Ai uitat parola?

• trami

• Mesaje scrise: 326
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 12 Mar 2005

• Garaj Mesaj Privat
Ca mai sus, 1000 lei cu montaj și geometrie, tva inclus.
  • geo24_frb

• Mesaje scrise: 124
  • Masina: Astra z12xe din 2001
  • Cont inregistrat in: 07 Dec 2010

• Garaj Mesaj Privat
Momentan nu pierde mult lichid. As putea amana reparatia? In mers trage putin stanga. Oare sa aiba legatura? Daca ii fac geometria mai pot merge in continuare cu aceasta pierdere si sa ii completez lichid din cand in cand?
  • trami

• Masina:

• Garaj Mesaj Privat
Poți merge până nu-ți va mai conveni să arunci banii pe stradă. Dup-aia va trebui să mai schimbi și ceva bucșe, pentru că uleiul de servo le cam atacă.
Sfatul meu este sa nu amâni reparația.
  • kxz

• Mesaje scrise: 98
  • Masina: Corsa B, Motor: x12sz din 1995
  • Cont inregistrat in: 15 Jan 2011

• Garaj Mesaj Privat
Reconditionare caseta de directie corsa c? servo electric.
Probabil roblema clasica la casetele de directie de la corsa c, o bucsa care trancane.
  • cristid1

• Mesaje scrise: 30
  • Masina: Zafira A17DTR din 2012
  • Cont inregistrat in: 22 Nov 2014

• Garaj Mesaj Privat
Salut,
pentru o zafira b, 2012, am un zgomot la pompa de servo, este electrica, "cu sertar" (din ce am inteles); cica ar fi unul din cei 2 rulmenti, cel de jos?
Se poate repara? Daca da, cat ar costa? informativ
Multumesc
  • barbuadrian_29

• Mesaje scrise: 29
  • Masina: Astra Z17DTH din 2007
  • Cont inregistrat in: 24 Oct 2016

• Garaj Mesaj Privat
Salutare,am un Astra H 2007 caravan cu servodirecție electrohidraulica (cred că ZF am capacul alb la vas) și de vreo 1 luna încoace a început să aibă un comportament ciudat,mai exact in momentul când virez stânga dreapta mai vioi de volan simt in volan și în pedale că și când două roți dințate nu calca una pe alta cum trebuie,daca mișc stânga dreapta încet nu de simte,iar în mers nu am sesizat vibrația in volan.
In momentul când virez stânga dreapta brusc(pe loc) îmi opune rezistență în volan
Pompa nu face zgomote ciudate și nici caseta nu curge pe nicăieri.
Rog pe cineva daca sa mai confruntat cu asemenea simptome sa îmi zică cum a rezolvat problema.
Va mulțumesc
O zi buna !
  • bog_dan

• Mesaje scrise: 5
  • Masina: Antara Z20DMH din 2007
  • Cont inregistrat in: 12 Oct 2012

• Garaj Mesaj Privat
Buna ziua,
Am cautat in forum ceva similar dar, poate din greseala nu am gasit nimic...
Pentru Opel Antara 2007, motor Z20DMH, 4x4, W0LLA63F470145290. Masina are 100.000 km marea majoritate facuti in Germania. De ceva timp am inceput sa aud unele zgomote care par a fi de la caseta de directie (afirmatia unor mecanici auto dupa verificare). Zgomotele sunt de tipul unor pocnituri (nu foarte puternice) insotite de unele mici socuri in volan care apar la viraje mai ample, de exemplu la manevrele de parcare/garare. Nu am vazut pierderi de lichid hidraulic.
Daca ar fi probleme de la caseta, as dori o oferta de pret pentru una similara. Am inteles ca pentru Antara, castetele de directie sunt un punct slab dar, care de la un anumit moment (dupa reparatie sau schimbare), s-a remediat in mare masura.
Ati lucrat cu astfel de casete?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
  • bog_dan

• Mesaje scrise: 5
  • Masina: Antara Z20DMH din 2007
  • Cont inregistrat in: 12 Oct 2012

• Garaj Mesaj Privat
Revin cu update a situatiei, astfel: am fost la service TUREAL in Bucuresti unde s-a facut o constatare gratuita a sistemului de directie si suspensie fata.
Concluzia: un cap de bara cu joc si caseta de directie cu joc. Deschidem comanda de lucru, suim masina pe rampa si incepem demontarea. Dupa 30 minute caseta jos de pe masina si desfacut burdufuri. Gasim ulei in burdufuri! Se desface caseta mai departe si gasim cremaliera si restul pieselor metalice in stare buna fara uzuri vizibile (am venit suficient de repede fara a produce avarii semnificative).
De aici a durat circa 2 ore si jumatate schimbarea tuturor elementelor de uzura (garnituri si alte simeringuri), asamblare la loc a cutiei si probabil test "uscat". S-a montat caseta inapoi pe masina cu burdufuri, bielete si capete de bara noi. Montaj caseta pe masina apoi reglaj unghiuri. Totul s-a petrecut intre ora 09.00 si 15.00.
Am plecat cu masina si toate zgomotele si socurile in volan au disparut! Pe drum am auzit insa un zgomot teribil ca de tabla desprinsa care vibreaza pe partea stanga, zgomot care nu era... M-am intors si am verificat imediat concluzia fiind: un surub de la o tabla se rigidizare sub masina nestrans!. S-a remediat imdeiat si acum totul este in perfecta stare!
Am ramas placut impresionat de dotarile si competenta lor. In discutiile pe care le-am avut cu cei din service au mentionat ca, din cate stiu ei, singurele ateliere care lucreaza cu adevarat bine in domeniul acesta este TRAMI in Targoviste si inca un atelier in Sighisoara (a aparut in discutia cu cineva care venise din Sibiu). Pentru mine atelierul din Bucuresti a fost mai la indemana altfel as fi mers la Targoviste.
Concluzie (pentru ca desi am cautat nu am vazut o afirmatie clara in acest sens): pentru ANTARA 2.0 D150 cp 4x4 am reparat caseta de directie la TUREAL in Bucuresti si rezultatul (pana in acest moment) este perfect. Nu este reclama, este doar o informatie pentru "colegi de suferinta" care sper sa-i ajute. O sa revin daca in timp apar probleme.
Sper sa ajute asta si alti posesori de opel Antara.
  • florinro

• Mesaje scrise: 107
  • Masina: Astra Z17DTL din 2008
  • Cont inregistrat in: 13 Nov 2012

• Garaj Mesaj Privat
Buna, se mai poate reconditiona o caseta de corsa C cu joc în ax și ax ruginit? Dacă da la ce preț? Mulțumesc.
  • potorac ionut daniel

• Mesaje scrise: 261
  • Masina: Astra 17CDTI-z17dtl din 2006
  • Cont inregistrat in: 30 Dec 2007

• Garaj Mesaj Privat
Bună ziua. Cat e de reparat o casetă de direcție pt. Insignia? Contează dacă e manuala sau. Automata? Sau diesel, benzină?
Mulțumesc
  • Avram Adrian

• Mesaje scrise: 913
  • Masina: Insignia din 2010
  • Cont inregistrat in: 15 Sep 2007

• Garaj Mesaj Privat
600-800 ron undeva pe Grivita
  • Mihai2121

• Mesaje scrise: 1
  • Masina: Astra Y17DTL din 2007
  • Cont inregistrat in: 11 Oct 2018

• Garaj Mesaj Privat
Saluare, tocmai am achizitionat un opel astra g .1.4 benzina 2007, masina merge foarte bine doar ca imi trage putin spre stanga volanul cand am facut geometria mecanicul mi-a spus ca sa umblat la caseta de directie si din cauza asta volanu face mai multe rotatii spre stanga decat spre dreapta , cel putin asta am.inteleles! Ce credeti ca ar trebui sa fac ....am.auzit ca e mai complicat sa umblu la caseta de directie plus ca e si un cost destul de mare !
  • DBarbu

• Mesaje scrise: 1
  • Cont inregistrat in: 15 Oct 2018

• Garaj Mesaj Privat

Ce este acest furtun?
  • ahappyuser

• Mesaje scrise: 5,526
  • Masina: Vectra X17DT din 1997
  • Cont inregistrat in: 05 Apr 2010

• Garaj Mesaj Privat
Stimate Domn @trami, va rog sa-mi dati un sfat din experienta Dvs. de PRO in reparatii de casete de directie. Am o Vectra B din 1997 si mi-am propus sa o mai tin un an, asadar numai ce i-am facut ITP-ul pentru înca un an si... azi am constatat ca imi curge caseta de directie. Undeva intre coloana de directie si imbinarea ei cu caseta de directie. Deocamdata chiar NU pot sa spun exact unde curge ca nu am demontat nimic, si sincer va spun ca DEOCAMDATA NU AS VREA SA DEMONTEZ acolo (nu e treaba mea)... sper doar sa nu fiu fortat de imprejurari caci nu mai vreau sa experimentez nimic nou pe directia asta (casete de directie, pompe de sevo-directie & stuff... deci NU treba mea sa umblu acolo!). In fine... asta ar fi situatia momentan.

Acum.... din punctul meu de vedere ca si sofer si mecanic pe masina asta (am facut 122.000km cu caseta asta de directie + Mobil ATF220) mi-au mai ramas doar doua optiuni : prima ar fi sa renunt la servo-directie in sensul ca sa merg cu masina asa asa inca un an (nu am experimentat daca se poate, deci nu pot sa spun ca e ok sau nu) si a doua ar fi sa incerc un ulei de servodirectie mai gros.

Va rog frumos sa ma indrumati cu un sfat... la momentul la care va scriu as prefera sa folosesc un ulei de servo-directie mai gros (chiar sa-l completez, atunci cand e cazul) ca sa mai mearga masina asta 1an cu ceva servo-directie, asta e tot ce-mi doresc in privinta ei.

Orice sfat e binevenit, în PM sau aici.

Cu Stima.
  • trami

• Masina:

• Garaj Mesaj Privat
Sfatul meu este să încerci să oprești pierderea de ulei cu costuri minime. Vezi întâi pe unde curge. Din ce spui cred că curge pe la simeringul dinspre coloana volanului și poate reușești să îl înlocuiești pe loc, fără să dai jos caseta.
  • ahappyuser

• Mesaje scrise: 5,526
  • Masina: Vectra X17DT din 1997
  • Cont inregistrat in: 05 Apr 2010

• Garaj Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat, cand imi fac timp sa demontez revin aici cu un status pe problema asta a mea cu caseta de directie. Am demontat ieri capacul de vizitare din scutul motor doar ca sa ma uit mai bine pe unde curge... insa de dedesupt nu se vede mai nimic privind scurgerea respectiva. Insa pe sub aripa stanga este acces si se vede chiar bine toata zona cu probleme.

Cu Stima.

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata