Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • CMihalache762

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Va salut,
Am un GRANDLAND X 1,2 benzina octombrie 2018 cu 33000 km la bord cumparat nou de la un dealer OPEL, deci primul propietar. Pe autostrada la viteza de 130 km/h(pe pilot automat) s-au aprins martorii de avarie motor+service, a iesit din pilot automat si din acel moment motorul nu a mai avut forta sa treaca de 3000 rot/min adica 60 km/h... Am ajuns cu greu acasa si la un service OPEL mi s-a spus ca nu mai am compresie la pistonul/bujia nr. 2... S-a mai confruntat cineva cu o asemenea problema ? Poate fi considerat un defect de fabricatie in conditiile in care pana acum nu am avut evenimente/accidente cu masina?


MODEL: Grandland x 2018
MOTOR: benzina 1,2

CODURI EROARE: avarie motor+service

LOCATIE: Bucuresti
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da sunt foarte frecvente problemele asta la motorul 1.2 ,cauta discutii si iti faci o idee la ce sa te astepti ,este eroare de proiectare pe care Opel asa cum ne-a obisnuit o ascunde si da vina pe ...ulei ,care ar favoriza aparitia detonatiilor si implicit spargerea pistoanelor .Un motor mic batut cu biciu sa dea multa performanta are mici sanse sa fie si fiabil,exemple sunt la toti producatorii inclusiv Ford cu balariile din gama Ecoboost ,1.0 ...1.5 ... 1.6 toate la fel.Avem colegi care bat campii cu explicatiile lui Opel care sunt teoretic acceptabile daca nu tii cont de un lucru simplu...proiectantul trebuie sa ia in calcul si varianta aparitiei punctelor calde sau a detonatiilor in situatia exploatarii in diferite conditii de trafic,temperatura,combustibil folosit ,etc.........., daca se poate repara pe garantie tot acolo poti afla.Ca simptome si avarii este 100% eroare de proiectare ,ca sa dovedesti asta iti cer,facturi cu schimbul de ulei,bonuri de combustibil,adica incearca sa se agate de orice ii poate scapa de plata reparatiilor.Spor la citit.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Excelenta explicatia cu ,,un motor mic batut cu biciu' ca sa dea multa performanta,, si DA! se pare ca de o vreme asta e trendul... iar oamenii le cumpara si-i dau pe urma bice, ca deh e masina noua si daca a gandit-o asa fabricanul (cu motorishca asta pe el) atunci trebuie sa si mearga, oricare-ar fi el regimul de turatie.

Din pacate motoarele astea de generatie noua nu prea mai au marja de eroare, sunt proiectate cam la limita si daca tragi de ele in mod sustinut în conditii ,,nu chiar cele optime,, fac pooc si gata.. se lasa cu costuri de reparatie.
  • Bogus66

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am un Grandland X din 2018 motor 1,2, si la un moment dat nu a mai functionat un piston, ramanand sa mearga in 2. A aparut check engine, am tras pe dreapta masina si am chemat pe cineva sa incerce sa rezolve situatia eu ramanand in drum si nefiind in oras. A schimbat bujia pe pistonul respectiv si a mers ca la inceput frumos si bine.
Am ajuns in oras , totul ok, iar in zilele urmatoare mi s-a mai intamplat la fel. S-a mai confruntat cineva cu situatia asta si daca stie cineva in Iasi un om care sa se priceapa sa ii puna diagnoza si sa ma ghideze spre ce trebuie facut . Sfaturi unde se pricepe careva sa o faca ca nici nu as vrea sa ma duc la ghici cu masina.. Multumesc.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã mașina mai e în garanție, ceea ce nu cred, doar reprezentanțã...
Altfel, cautã-l pe @dancuciureanu, concitadin...dacã nu te ajutã direct, sigur îți dã un sfat util...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR