Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cofetaru

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Salut.

Am o problema destul de grava, si nu stiu cum sa o rezolv.

Am reparat masina la service bosch chiajna.
Unde mi sa facut un deviz de 60 mil. Printrr care am schimbat si discuri/placute etc.

Eu dupa 6 luni de condus/8000km, nu am sesizat pentru ca poate nu mi am dat seama, nu sunt mecanic, am zis ca poate este vreo bucsa, sau poate dupa o perioada Eu am ramas fara un surub la etrier.

Ma duc cu masina inapoi la service, oamenii dupa ce ca imi vorbesc de sus, ca ce daca , vin dupa atata timp, ca de unde sa stie ca nu am fost in alta parte sau vezi doamne l am scos eu si ca se intampla lucruri d astea.

( se mai intampla lucruri sa ramai fara frane nu?)

Ca oricm chestiile astea se mai intampla.

Bun. Problema este ca ei vor ca tot eu sa platesc pentru problema respectiva, unde doar ei au umblat la discuri/frane etc.

Dupa ce am dat drumul la filmare si am zis ca ma duc la rar, a schimbat tonul cu mine managerul, si ca domne hai sa ne uitam la motor sa vedem problemele care sunt, ca patronul a zis ca el nu mai vb cu mine, sa se ocupe manageru.

Ei incercau sa zica ca nu este de la etrier, si ca vezi domne nu puteam sa raman fara frane daca etrierul se tinea intr un surub, si ca daca se intampla se intampla in astia 8000km, desi mecanicul a comfirmat, ( ba da putea(ii spune cu o voce asa managerului))

Ei bine, ce pot eu sa fac in momentul de fata, la cine sa apelez?

Avand in vedere ca am platit 60 mil la ei pentru niste raparatii care m au asigurat ca nu voi avea probleme in viitorul apropiat?


MODEL: Astra 2011
MOTOR: A17DTR
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Faptul cã au umblat la frâne în vederea înlocuirii componentelor menționate și acel șurub s-a desfãcut(sau poate nici montat) îi face direct rãspunzãtori(cu condiția ca nimeni altcineva sã nu mai fi intervenit acolo), pe de o parte. Pe de altã parte, la lucrarea respectivã se acordã garanție, în mod automat, odatã ce ai deviz, facturã/bon de casã, (înafarã de cea ptr piesele noi schimbate) și ptr manoperã, conform legilor românești(și implicit europene), iar cazul tãu intrã în aceastã categorie unde se poate suspecta o manoperã deficitarã. Pe ce perioadã este valabilã aceastã garanție, în România, nu știu(câteva luni sigur)...
Long story short: dacã nu ajungi la o înțelegere amiabilã(care nu înseamnã sã plãtești tu ceva), amenințã-i elegant cu OPC, iar dacã nici asta nu le schimbã atitudinea, nu ai încotro și trebuie sã te adresezi direct OPC-ului și ...Dumnezeu cu mila! Oricum și dacã o sã fii nemulțumit(prin absurd) de rezoluția lor și vei hotãrî sã mergi mai departe(adicã sã te adresezi unei instanțe, ceea ce nu ți-aș recomanda în acest caz), oricum oricum o sã-ți fie cerutã în instanțã. Baftã!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea este sa faci in felul urmator: te adresezi unui avocat care sa faca o scrisoare catre service in care sa spuna ca in baza devizului de lucrari si a banilor platiti (cu dovezi ale facturii si ce mai ai de la reparatie) beneficiezi conform legii de garantie atat la manopera cat si la piese si ca daca problema nu este remediata (pe chletuiala service-ului) ii vei actiona in instanta si vei sesiza OPC-ul plus RAR-ul si pusa prin posta cu confirmare de primire. In plus sa scrie ca vei inchiria masina, intrucat masina ta nu mai este sigura (sistemul de franare si directie face parte din sistemele de siguranta ale masinii) iar costurile de inchiriere le vei imputa lor... O sa vezi ce repede se vor agita sa rezolve problema...
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu s-a schimbat intre timp,de cand am plecat garantia este 18 luni in cazul unei reparatii la care s-au folosit piese noi , reclamatia se refera la montaj defectuos nu la calitatea piesei montate asa ca depinde doar de ei sa remedieze fara alte complicatii problema.La categoria complicatii pot fi Reclamatia la OPC ,urmeaza cea de la RAR,unde nu trebuie sa probe ca n-ai intervenit peste manopera lor ci ei au nevoie de probe ca tu ai fi facut alte repratii peste ce au facut ei si ai fi lasat surubul nestrans.Mers in instanta pentru asta nu se merita,e vorba de un surub ,nu pot sa stiu daca surubul inainte sa cada n-a stricat filetul de pe port-etrier sau port-fuzeta ,asa ca varianta frumoasa pentru toata lumea ar fi sa-l puna la loc si ciocu mic si joc de glezne cum se zice sa nu-si bata cuie-n cap fara motive.Corect ar fi fost sa lase tupeul deoparte sa puna mecanicul care a umblat acolo sa cumpere un surub sa-l monteze daca nu s-a stricat nimic in plus din salariu lui si gata fara discutii inutile.
Tot de pe vremea cand lucram in tara la interventii asupra sistemului de franare trebuia obligatoriu trecuta masina prin standul de franare cu fisa atasata la deviz,aia era proba lor ca lucrarea era la calitatea impusa de lege,nu este facuta,nu au stand si repara pe genunchi problema cu cei de la RAR.....intreaba-i putin de cum fac ei reparatiile la sistemele de siguranta.La urmatoarea discutie care daca stii cum sa pui problema este ultima, spune-le ca ti-a cerut RAR-ul impreuna cu factura ,unde trebuie specificat si intervalul de garantie pentru lucrari ....daca cineva din institutiile enumerate mai sus vrea sa le faca probleme au o gramada de motive legale sa-i frece de multe zeci de milioane asa usor,cred ca o rezolvi.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@mikyboy
Sfaturile tale sunt bune, dar eu le-aș pãstra ca rezervã ptr o etapã ulterioarã a conflictului, iatã de ce:
-avocatul costã, dacã nu e rudã sau prieten apropiat, și ãștia sunt banii colegului deja pãgubit, nu?!
-cine are o experiențã relevantã pe conflicte, de orice fel, știe cã presiunea pe adversar se mãrește gradual (dacã nu vrei sau nu poți sã-i iei capul din start) din motive psihologice și, implicit, tactice, care nu fac obiectul discuției noastre de aici.
Dar colegul va decide cum va acționa(poate într-un mod total neașteptat nouã)... noi doar ne dãm cu pãrerea, nu?!
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu chiar recomandam ca instanta sa fie lasata deoparte ca e vorba de un surub,nu a fost nici un incident asa ca...nu merita in concluzie ,dar aici trebuie pusa problema cat de cat in tema, adica am mers la RAR la inspectori este in cladirea de langa cea unde se fac inca ITP-uri pe Calea Grivitei ,mi s-a cerut factura,devizul fisa de verificare a franelor dupa interventie exista/nu exista ti s-a spus nu ti s-a spus asta stii tu,inghesuiti putin cu ce trebuie sa puna un surub la loc,daca nu e si altceva stricat si asta din banii mecanicului care e treaba lor nu a ta,faptul ca ei pun problema atat de naiv cu dovezi ca n-ai umblat dovedeste ca sunt pe langa subiect sau macar incearca sa o dea cotita da prosteste ,nici un om intreg la minte nu risca amenzi aiurea pentru un rahat mai ales ca e vina lor exclusiva.
.
Cand ceri ceva trebuie sa-i dai omului si rezolvarile el o sa aleaga in general varianta cea mai ieftina ,Garantia este atat 18 luni cand se folosesc piese noi,acopera calitatea pieselor care e in sarcina importatorului si a manoperei care e in sarcina service-ului ,pentru anumite piese/servicii pot fi si alte restrictii ca in cazul distributiei ca nr. de km parcursi .....iar conditiile de a face anumite reparatii sunt astea,nu le respecti consecintele sunt a,b,c,d ....total pierderi atat ,rezolvam asa ,ne strangem mana si discutia ramane in acest birou....multumesc.
  • cofetaru

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Problemele sunt ca pe deviz am garantie pe manopera 3 luni, si nu am ce sa fac. Deci daca merg in instanta e greu de dovedit ca vezi doamne eu nu am fost la altcineva sau vezi doamne eu l am desfacut, si mi sa intamplat acum.


Sa le zic sa mi puna surubul, si sa nu le zic de opc/rar sa ii ia prin surpindere? Oare cei de la rar trebuie sa vada si masina mea inainte sa ia in considerare, si dupa daca montej surubul, aa pei tot ai facut o la ei si nu mai venim.

Si sa o duc in alta parte, plec cu ea intr un surub, daca doamne fereste se desface celalalt surub la etrier...

Nici nu am timp sa trec in fiecare zi, ca sunt la munca... nu stiu care este cea mai buna optiune.

Avand in vedere ca le am zis si de niste zgomote la motor/fulie nu stiu de la ce poate fi ( ei au schimbat fulia) nu vreau sa la platesc nici diagnoza nici surubul.

Dar daca nu am alte solutii...
  • cofetaru

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Le am zis ca sun la rar si rezolvam.

Atunci am dat drumul la video si a schimbat tonul.

Link video: https://streamable.com/0ymt44
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Oai si de ce te-a mai chemat in birou? Sa-ti mai faca o factura?
La astia trebuie facuta sesizare la RAR sa ii arda la buzunare.
Suntem oameni si mai gresim, dar nu se face asa ceva.
Si eu am mai gresit, dar a revenit omul si am rezolvat problema, calm si cu scuzele de rigoare.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Unde este cheia dinamometrica? Suruburile (inclusiv prezoanele) se strang la cuplu, sau ... nu?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
În legãturã cu acest service, am convingerea, mai mult la nivel intuitiv, cã sunt multe nereguli sancționabile potrivit legilor în vigoare, (ne)folosirea cheii dinamometrice fiind una dintre (multe alt)ele...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bibu16v a scris:@mikyboy
Sfaturile tale sunt bune, dar eu le-aș pãstra ca rezervã ptr o etapã ulterioarã a conflictului, iatã de ce:
-avocatul costã, dacã nu e rudã sau prieten apropiat, și ãștia sunt banii colegului deja pãgubit, nu?!
-cine are o experiențã relevantã pe conflicte, de orice fel, știe cã presiunea pe adversar se mãrește gradual (dacã nu vrei sau nu poți sã-i iei capul din start) din motive psihologice și, implicit, tactice, care nu fac obiectul discuției noastre de aici.
Dar colegul va decide cum va acționa(poate într-un mod total neașteptat nouã)... noi doar ne dãm cu pãrerea, nu?!


pentru o hartie de genul cum am spus eu crede-ma ca nu iti ia avocatul o avere (este doar o hartie de instintare nimic mai mult) dar este o hartie cu greutate mare care arata celui caruia ii este adresata ca nu esti bun doar de dat din gura si povesti...
apoi eu unul sigur nu as vrea ca altcineva sa mai pateasca la fel si doamne fereste sa ajunga in sant sau pe lumea cealalta
cat despre garantie de montaj doar 3 luni? este legal asa ceva? Am mai auzit la anumite componente de 6 luni dar 3 luni?...
Daca nu se rezolva problema eu as trimite atat RAR, finante, Protectia muncii si toate autoritatile autorizate si cu competente in verificari de tot felul la acel service si as face o expertiza a lucrarii de 60 mil facute (chiar daca stiu ca costa) apoi as merge in instanta cu daune morale si prezentarea riscului de accident crescut (vorbim de sisteme de siguranta la care nimeni nu face rabat).
Vedem ce ne va spune autorul si cum va rezolva problema...
P.S. Un prieten avocat te ajuta cel mai mult(daca ai cumva in cercul de prieteni) mai ales daca mergi cu el la service si ii recita din cateva legi sau direct te informezi asupra legilor aplicabile in acest caz si prezinti cateva paragrafe...
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Atata vreme cat garantia la lucrare a fost de 3 luni si problema a aparut dupa 6 luni, acel service nu poate fi sanctionat.
Poate fi sanctionat pentru alte nereguli care se pot gasi la un eventual control RAR, dar ma indoiesc........
Trebuie verificat daca s-a deformat/uzat culisa care a preluat toata forta generata de franari.
De asemenea, trebuie verificat daca s-a deformat/uzat gaura din portetrier, aferenta acelei culise.
Nu se rezuma totul la a pune un surub.
Un mecanic poate strange bine acele suruburi si fara cheie dinamometrica.
  • mercere

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Service de doi lei cu atitudine de doi lei. Recunosc ca am patit-o si eu cu ceva similar. Au schimbat arcurile si cand au strans roata, a folosit doar cheia pneumatica. M-am trezit 300 km mai incolo ca roata era prinsa in 2 prezoane din 5. Poate gresesc dar stiu ca pe suruburile alea de la suportul de etrier normal ar fi sa pui o pasta de blocare, ca asa vine si din fabrica. Motivul fiind ca nu poti sa strangi prea tare suruburile si iti da mai multa garantie ca raman pe pozitie.
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Atata vreme cat garantia la lucrare a fost de 3 luni si problema a aparut dupa 6 luni, acel service nu poate fi sanctionat.
Poate fi sanctionat pentru alte nereguli care se pot gasi la un eventual control RAR, dar ma indoiesc........
Trebuie verificat daca s-a deformat/uzat culisa care a preluat toata forta generata de franari.
De asemenea, trebuie verificat daca s-a deformat/uzat gaura din portetrier, aferenta acelei culise.
Nu se rezuma totul la a pune un surub.
Un mecanic poate strange bine acele suruburi si fara cheie dinamometrica.

Nu exista garantie la manopera de 3 luni, nici 6, legea este foarte clara daca nu ma insel 449/2003. Se acorda garantie 24 de luni persoanelor fizice si 12 luni persoanelor juridice pentru manopera, singurul lucru permis la 6 luni este doar la piese SH sau pentru piese a caror termen de utilizare este mai mic de 2 ani de zile dar din nou nu se aplica aici(gen becuri, stergatoare, anvelope bla bla bla), dar din nou garantia se aplica doar piesei nu si manoperei.
PS: garantia se extinde cu perioada reparatiei, daca se inlocuieste piesa ambele garantii vor curge din nou de la 0, adica 24 de luni in cazul nostru. Sfatul meu: nu o mai intinde cu ei, reparat ce e de raparat, daca refuza dupa primele 2 insistente petitite catre anpc, daca nici atunci nu vor sa revina cu picioarele pe pamant le faci o somatie prin avocat/executor si ultimul pas este instanta. Pastreaza fiecare factura si dovada platii intrucat sunt cheltuieli ce se pot cere inapoi in instanta, inclusiv onorariul avocatului (asta asa ca punct extra pentru toti pamfletarii ce zic ca ii costa avocatul)
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
CAPITOLUL V
Termene
Art. 16

Rãspunderea vânzãtorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajatã dacã lipsa de conformitate apare într-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului.
Art. 162

Pentru produsele a cãror duratã medie de utilizare este mai micã de 2 ani, termenul prevãzut la art. 16 se reduce la aceastã duratã.

Utilizare mai mica de 2 ani, nu se aplica aici.
https://legeaz.net/legea-449...ra/art-16-termene
PS: inainte sa va plangeti nu strica niciodata putina cunoastere a legii, fara sa cunoasteti macar drepturile elementare conform legilor vom ramane in continuare oi. Da stiu, va mananca timp, lasati fb 10 minute pe luna si puneti-va la studiat.
  • cofetaru

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Mi au facut un deviz de plata, cu cheiltuielile suportate de mine aparent.

Cost total 400 lei.

1. Bolt amortizor vibratie etrier 150
2. Amortizor vibratie etrier spate180

+ manopera.

Vor fi facute niste sesizari in curand.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
ASorinTrifa a scris:CAPITOLUL V
Termene
Art. 16

Rãspunderea vânzãtorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajatã dacã lipsa de conformitate apare într-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului.
Art. 162

Pentru produsele a cãror duratã medie de utilizare este mai micã de 2 ani, termenul prevãzut la art. 16 se reduce la aceastã duratã.

Utilizare mai mica de 2 ani, nu se aplica aici.
https://legeaz.net/legea-449...ra/art-16-termene
PS: inainte sa va plangeti nu strica niciodata putina cunoastere a legii, fara sa cunoasteti macar drepturile elementare conform legilor vom ramane in continuare oi. Da stiu, va mananca timp, lasati fb 10 minute pe luna si puneti-va la studiat.


Tu confunzi garantia produselor cu garantia la manopera!
Cunosti bine legea............

Spre exemplu:
https://automogul.ro/garantie/
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
ASorinTrifa a scris:... inclusiv onorariul avocatului (asta asa ca punct extra pentru toti pamfletarii ce zic ca ii costa avocatul)

Ai uitat niște detalii, dar ți le reamintesc ãia pe care-i pomenești tu cu emfazã de ”cunoscãtor al legii”: dacã ajungi în instanțã și dacã și câștigi recuperezi costurile cu avocatul. Numa” zic.

Tai-Pan a scris:
ASorinTrifa a scris: ...puneti-va la studiat.


Tu confunzi garantia produselor cu garantia la manopera!
Cunosti bine legea............

Ce conteazã?! E mai importantã superioritatea cu care dã sfaturi de inspirație proletar-rãsãriteanã...
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
cofetaru a scris:Mi au facut un deviz de plata, cu cheiltuielile suportate de mine aparent.

Cost total 400 lei.

1. Bolt amortizor vibratie etrier 150
2. Amortizor vibratie etrier spate180

+ manopera.

Vor fi facute niste sesizari in curand.

Astia nu merita lasati asa, trebuie arsi rau de tot.
Sesizari la OPC si RAR
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR