Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • AlexBT

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Doar bara fata, grila si aeipile sunt schimbate, bara de dupã radiatoare e vopsita de mine, era toatã julita si urata și dacã tot am avut vopsea am dat și pe capacul motor, capacul de la siguranțe și capacul de la filtru de aer motor!

Asa arata inainte

Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ECU trebuie sa stea in spatele carenajului de sub aripa, altfel nu va fi bine. Toate mufele de sub contraaripa trebuie curatate in amanunt, ECU daca l-ai desfacut trebuie reinchis cu un silicon de etansare de calitate, dupa ce in prealabil l-ai dat jos pe cel vechi. Te-ai uitat si pe partea din spate la ECU (nu am vazut nicio poza in acest sens).
  • AlexBT

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da am vãzut pe net ca trebuie pus silicon la închidere, dar nu am avut, dar e izolat bine, am zis sa ma uit puțin la mufe, la fire (si am dat pe mufe și pini cu sprei de contacte,) pana luni sa nu stau asa degeaba la trecerea timpului poate gãseam ceva rupt, dezlipit și rezolvam problema, oricum e izolat bine de tot nu mai are cum sa intre apa acolo, luni probabil ii vor da jos cei de la servis și vor vedea ei ce fel de teste vor mai face la ea, cel mai probabil voi cumpãra altul, nu am fost incantat de ce am vãzut acolo și pe placa de la ECU sa mai lucrat, cel puțin 5 pini sunt încãrcați cu fludor, eu am desfãcut doar capacul.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ce gasesti pe cablaj in partea din spate la ECU, daca tot l-ai desfacut.
Skip ads

  • AlexBT

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Azi am luat-o de la capãt! Cei de la servis au zis nu e de la senzor vibrochen, valva scv și alti senzori ce iam mai cerut eu sa verifice, au zis ca acest motor are alte coduri pentru acele erori și cei care au pãțit ca mine au avut alte erori în calculator nu ce am eu, problema mea e de la P2147 și P2150 aici și doar aici au de depistat problema și anuma, au zis asa injectoare, mufe, cabluri, pompa înalte, masa și ecu!, au dat ECU jos și mau trimis cu el la un electronist cu care lucreazã ei, electronist a gãsit câteva probleme, am sa pun o poza, nu știu cum se numesc acele circuite! Dupã intervenția pe ECU, bãieții lau sigilat și lau montat la loc fãrã sa ii mai pun vre-o protecție "din punga" electronist a zis ca punga creeazã condens și se poate depune pe placa!
  • AlexBT

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat

Momentan masina functioneazã, nu sunt 100% ca e rezolvata problema, electronistul a zis ca 99%din cazuri acolo se strica genul asta de ECU, el zice ca treaba ar fi rezolvata dar nu garanteazã deoarece solutia folosita poate manca din circuite, asta am înteles eu, dar sa îl anunt dacã opririle sunt mai dese ca de obicei
  • AlexBT

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata! , a întrat apa în ECU și a afectat câteva circuite, am reparat ECU și mașina funcționeazã fb😁, mulțumesc pentru sfaturi, verificând și alte piese menționate de voi în comentarii, am aflat ce fac acele piese,unde se afla și ce rol au ele, un plus pentru mine, va mulțumesc!
  • AlexBT

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Au trecut 5 zile si totul e OK, problema rezolvata, mai am o rugãminte la voi, nu mai deschid alt topic, ma intereseazã ce îmi lipseste la masinã în zona unde se întâlneste aripa cu capota, scurgerea nu e OK si sigur îmi lipseste ceva!

Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu cred sã lipseascã ceva, zic eu...dã un ochi pe net cu ”zafira b engine bay compartment”, la imaginile unchiului Goagãl.
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Vezi aici:


O zi buna
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Lipsesc tampoanele alea 2 de cauciuc(încercuite cu roșu), din capetele chederului?


  • AlexBT

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da nu le am, probabil alea opresc apa sa se ducã în lungul aripii, am sa încerc sa achiziționez 2 bucãți sau sa fac ceva sa dirijez apa. Mulțumesc!
Skip ads

  • AlexBT

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La piese auto nu reușesc sa îmi gãseascã acele 2 tampoane, ma puteți ajuta cu un cod piesa sau ceva afer market, un link cu tampoanele de unde le pot achizitiona?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, varianta facilã și rapidã, zic eu, la dezmembrãri...tu ce zici?
  • AlexBT

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am fost și nu am gãsit nimic, toate erau dezmembrate în zona motorului și nu aveau acele tampoane!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR