Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

din pacate cand au scris acel manual nu cred ca au prevazut praful de pe drumurile din Romania ... gropile... combustibilul prost si uleiul de calitate indoielnica de cele mai multe ori ...

Da teoretic asa e ... insa practic nu prea Smile
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cod a scris:
Filtrul de aer la Z19DTL se schimba intre 20.000-30.000km sau 4 ani iar 20.000km sau la 2 ani pentru filtrul de motorina. Pune manuta pe manual Smile


4 ani ptr un filtru de aer si 2 ani ptr filtru de motorina ? Shocked
nu te supara dar ce manual ai citit ? De la vreun tanc ?
asta e ca si cum ai purta cu o pereche de ciorapi vreo 2 luni
tare !
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=35724

Data viitoare putina documentatie folosind search-ul.
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Asta scrie.. Cand am drum in municipiu am sa intreb si la reprezentanta.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Scuza-ma te rog ca insist dar sunt bulversat Wink
Daca gasesti undeva scris ca se schimba filtru de aer la 4 ani , ataseaza te rog un scan sa vada si ochiu' meu Shocked
Si apropos...discutia din link e despre distributie, n-am regasit aspecte care sa sustina vizuina, pardon viziunea/revelatia ta....
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@cod ti-am mai spus pe 2 topicuri, nu mai induce lumea in eroare. La 2 ani sa schimbi tu filtrele si apoi o sa citesc la probleme tehnice cum iti pica injectoarele.
  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
multumesc celor care mi-au raspuns
@ slash
nu te mai lua de om ca intr-adevar asa scrie in carte..
filtrul de aer la 4ani/60000km Smile
filtrul de polen la 60000km sau mai des daca exista cantitate mai mare de praf si/sau nispi sau polen (alergii) in aer
filtru de motorina.. anual.. scurgere apa.. inlocuire cand e nevoie
uleiul si filtrul de ulei la fiecare revizie

Alta faza tare.. la joc supape scrie verificare la 60000 km in manual. Cum credeti ca e in Romania? la 90000km ca doar nu le iese nimic e doar de munca Very Happy mama lor de nenorociti




PS: azi mi s-a aprins pe bord semnul de exhaust emission ce stiti de el? daca schimb uleiul si filtrele scap?
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
1. cartea aia e valabila ptr Europa, nu pentru Romanica, cartea e tradusa cuvant cu cuvant, nu e adaptare la conditiile mioritice....
Acolo mai scrie si de intervale ptr distribuite, intervale care la noi la "Reprezentate" nu se respecta din ruptul capului, ca doar ei stiu mai bine si noi sunt mai destepti din nastere dar am avut ghinion...noi suntem buni dar ne vede nimeni.
Daca tii filtrele 4 ani sau 60.000 km, tine si distritutia 150.000 km ? ai curaj ?
Astea sunt niste standarde fixate pentru functionare in conditii ideale ! unde ai vazut tu praf in Germania pe strada ?
Scrie si acolo, se schimba "mai des daca exista cantitate mare de praf "
2. parca filtru de motorina zicea colegu iscusit ca se schimba la 2 ani ! acu a mai scazut 1 an ? ori a gresit el ori a gresit cartea ? Deci ? Wink
io zic ca a gresit cartea, de fapt a fost tradusa gresit, era 2 dar s-a tradus 1.....
3. Unii tin o masina 4 ani, fac 60.000 km si apoi o vand , altii merg 4 ani sau 60.000 km cu aceleasi filtre aer/ polen .
Cred ca daca o tii asa, nu mai apuci al doilea schimb.
Dai 9000 euro sau cat o fi un Z19DT si apoi te economisesti la 35 lei / filtru.
E bine ca mai aflam si noi cu cine stam de vorba pe-aici.
Skip ads

  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pentru Astra G merita kit distributie Gates cum mi s-a recomandat de catre 2 magazine de piese ? sau sa iau curea contitech+role ina cum am vazut mai pe la toata lumea ?
Rog pareri.

merci.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu va mai chinuiti cu Victor ca el crede tot felul de hirtii.
De distractie :
Am un Astra H Caravan Z19DTL fabricat 12.2006. Masina am luat-o in oct 2008 personal direct din Germania, masina fusese proprietatea DB (CFR-ul nemtesc) si am luat prin AutoHouse super serios.. deci km reali.. impecabila de atunci.
Am facut revizia de 45000km in 5.06.2009 cand am schimbat filtrele si placutele de frana. Acum am ajuns la 64000km la bord si am sunat sa vad de revizie.. ghiciti.. distributie la 60000km.. ar trebui.

Firmele mari din germanica vind masina cind a fost lovita, are 3 ani sau se apropie de 150,000km cind apar cheltuieli la ea.

Decebalus cumpara Ina+Conti, sunt cele mai folosite si nu au picat.
  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu nu inteleg de ce discutia a ajuns aici.. eu am cerut doar o parere.. nu este nevoie sa jigniti sau sa va dati mari..

personal am jucat intotdeauna dupa reguli.. am facut reviziile la timp..etc doar ca acum mi se pare ca exagereaza.. sunt totusi banii nostrii

@danciucureanu fiecare crede ce vrea.. eu am fost incantat de felul cum s-au purtat cu mine nemtii cand am luat masina.. am cumparat-o pe firma.. am trimis actele inainte.. totul era pregatit cand am ajuns.. in 3 ore am plecat spre tara. Autohouse-ul se intindea pe cateva hectare si era de stat, ne-a prezentat omul tot.. sectii etc.. era dealer si de masini noi si toate alea.. eu cand am ales avea cred ca 50 masini Astra H. Masina a fost absolut impecabila, am fost cu un vecin care a mai cumparat masini din Germania si s-a aratat uimit cum arata masina.. acte.. carte service.. teste.. tot. Nu am luat de la un turc .. arab sau alte alea care vinde 2 masini de care trage si umbla la km..
Personal nu as cumpara niciodata din Romania de la samsari pentru ca ei nu cumpara decat masini la peste 150000km la care dau kilometrajul inapoi. De aici as lua doar de la o persoana pe care o cunosc si stiu ca a avut grija de masina.
dancuciureanu vad ca ai dat si citat din mine.. masina cand am luat-o avea sub 23 luni si 37000km .. revizie cu 11luni inainte la 22000km.. dupa tine erau falsificate actele stiu.. Smile hai sa fim seriosi ca intrii in derizoriu.
Ma surprinde ca un moderator are un astfel de limbaj.. asa ca no comment mai departe
O seara buna


Ultima modificare facuta de victor_gheorghe la Mar 02 Feb, 2010 12:29 am
  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@Slash.. intr-adevar ai nimerit masina a fost 9300 euro ca nu am platit TVA la ea Smile bravos

revizia am facut-o in august inainte de concediu cand am schimbat toate filtrele si placutele.. deci..
acum am vrut sa o fac iar ca au trecut doar 6 luni dar am facut deja 16000km si de aici toata discutia cu distributia.. a propos... iar m-am distrat cu cei de la service cand am sunat sa anulez programarea de maine.. i-am intrebat cat ar fi costat distributia si revizia de 60000km.. cand au vazut ca programarea era pe persoana juridica.. cica aproximativ 3000 RON (din care 1700 distributia)
n-am inteles cum au ajuns la pretul asta ca au zis manopera revizie 270.. manopera distributie 300..
eu am luat piese GM de la Vali.. si filtrele si ulei 465 RON .. distributia tot 593 ron.. pompa de apa nu am luat-o inca dar am inteles ca e 340 RON
daca fac totalul iese 465 + 593 + 340 = 1398 + 570 manopera.. cum dracului au ajuns iei la 3000 nu stiu.. astioa castiga la piese mai mult decat la manopera..
ah.. vb de cei de la GTT.. ei sunt aia mai buni.. cica
am mai avut revizii si la Radacini si Erebus..
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Deci tu faci 16,000km in 6 luni si chefereul din germanica doar 18,500 pe an ? Interesant...
Fa tu o diagnoza competenta ca la aia km sunt stocati in mai multe computere, in 2008 putini reuseau sa schimbe km peste tot si chiar daca faceau asta ramin 'urme'.
O distributie, ulei, filtre, pompa apa, antigel inclusiv manopera ajunge cam 15mil.
Nu uita o treaba, schimbul de ulei+filtre in RO se face la 10,000 maxim 15,000km, distributia la tine este foarte indicat pe la 90 ca sa nu fie 60,000km cum fac unii (dar mai bine fac ca dorm linistiti).
  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
dancuciureanu
mda.. filtrele ti-am zis.. le schimb.. ezit un pic la polen dar o sa vad
distributia ma gandeam tot asa la 90000 din cauza asta am luat pana acum kitul de distributie..urmeaza pompa de apa..nu e chestie de bani nu sunt scartar dar nu vreau nici sa ii arunc pe geam

maine dimineata ma duc la maiandrei si vad ce ma sfatuieste si el.. el zicea ca uleiul e bine sa il schimb la 10000km
va dau un semn cum a iesit..
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
1. manopera de 300 lei ptr schimbat distributie este un pret mic pentru un service
2. ptr ca tu ai masina pe firma,adica masina face parte din activele firmei, banii de revizii intra ca si cheltuieli pe firma, service-urile stiu asta si d-aia e mai mult ptr firma.....
ei sunt multumiti ca au umplut factura si pe tine nu te intereseaza ( in mod normal ) ca e pe firma.
3. da-mi si mie te rog daca se poate, numele , adresa si site-ul( daca are ) , sa vad si io cum arata un autohaus de stat.
  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@slash
http://www.dbautohaus-schweinfurt.de/
parca astia sunt.. erau dealer ford de masini noi
acu vad.. ca si in nume au DB.. noi sa fim sanatosi.. dar eu ii recomand
de exemplu masina era luna.. nu stiu cum naiba o curatasera asa.. oriunde te uitai nu era nici un fir de praf.. sigur.. pregatita pentru vanzare.. dar..nici o zgarietura nimic.. schimbate plasa si ruloul din spate.. erau noi in tzipla
de ce naiba nu avem si noi spalatorii dintr-astea.. sau poate nu stiu eu de ele
  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am fost azi la maiandrei..am facut diagnoza.. din fericire km reali.. restul a fost bine.. la aerul conditionat ar mai trebui bagat freon din cate am inteles

am schimbat si filtrele si uleiul.. a durat ceva dar a iesit bine pana la urma .. oamenii amabili.. o recomandare buna
cu distributia mai astept macar pana la urmatoarea revizie
  • dan din giurgiu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2004 Z 17 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
maiandrei ......o adresa ceva ?
un nr de trlrfon .... se poate ?
  • defectu

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
maiandrei - 0722.238.381
are service-ul undeva prin salajan
e ok. recomand
  • syle87

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2010

  • Mesaj Privat
eu am un astra 17dti din 2001 distributia am facuto in italia akum 2 ani insa aku am 70 mii facuti cu ea si nu am schimbato am vb cu cei din italia de la opel si mi-a zis k la 100 mii sa o schimb sa nu las pana in 120 mii k aici la noi tot intrebam si ziceau 60mii si tot asa imi era frik si am sunat un mecanic din suceava (bun prieten de akl meu)si mia zis sa o schimb pana in 120mii bafta si sper sa nu ai probleme....
apropo dk masina ai luato de la neamtz stai linistit...Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR