Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • CatalinM

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Salutare la toti forumistii,

As dori un sfat de la cei care cunosc aceasta masina atat din auzite cat si ca proprietari.
Peste ceva timp ma gandesc sa achizitionez, din Germania, un Vectra C din 2002 sau 2003 cu unul din motoarele:
- 1.8 benzina
- 2.0 DTI diesel
- 2.2 DTI diesel (cel mai rau caz datorita taxelor vamale)

In ceea ce priveste fiabilitatea, puterea motorului pentru care din cele 3 motoare ati opta ?
Precizez ca taxele vamale ale variantei cu motor de 1.8 sunt cele mai mici.
In ceea ce priveste consumul, motorina a ajuns aproape cat benzina, nu stiu daca mai este chiar asa de rentabil dieselul.

Multumesc anticipat pentru orice raspuns,
Catalin
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Depinde de diferenta de pret pe care o platesti intre motorizarea pe benzina si cea pe motorina. Fa-ti singur un calcul si vezi in cat timp iti amortizezi diferenta de pret.
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
1.8 pe benzina!

Din doua motive:
1. Sunt benzinar inrait! Laughing Cool
2. In Romanica ai probleme cu injectoarele, din cauza motorinei proaste... Diferenta de bani/taxe se amortizeaza numai daca mergi mult...

Dar asta e doar opinia mea...
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
maddan a scris:In Romanica ai probleme cu injectoarele, din cauza motorinei proaste...

De parca benzina este mai buna... eu chiar am auzit mai multe probleme la motoarele pe benzina din cauza carburantilor prosti.
Skip ads

  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Da, insa dupa cate stiu, injectorul pe motorina este mult mai sensibilos...
Plus ca de multe ori trebuie schimbat cu totul, nu doar curatat.

Dar s-ar putea sa ma insel, eu prefer benzina din cu totul alte motive.
  • CatalinM

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Am avut un Vectra din '93 cu motor de 1.8 si s-a comportat perfect. Nu am avut nici o problema cu el.
Acesta de pe Vectra C este de 122 de cai si cred ca este si EURO4, sper sa fie cel putin la fel de fiabil ca si cel vechi.
Are cineva Vectra C cu acest tip de motor ?

Catalin
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
il am eu pe Zamfirica mea.
confirm e EURO4
pina acum nici o probl (90000 Km)
deazvantaj: e putin cam zgomotos (trebuie turat...) si cam gurmand...
la 140Km/h e pe la 4000 rot/min (cam sus - parerea mea)
ai putea sa iei un 2.2 DTI si sa-i faci un chip tuning sa-l duci pe la 160 CP...- daca vrei putere
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
recomand 2.0 DTI ... un consum de 7% sa zicem pe cand un 1.8i in oras depaseste 10%...
Skip ads

  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eu prefer la orice ora diesel pt ca :
1 motorina e mai ieftina(momentan)
2 Consum mult mai mic
3 Imi place cum toarce
Ti-as recomanda 2.0 dar prcizez ca nu trage extraordinar pe vectra c in depasire decat in viteza inferioara
Daca vrei consum mic si putere chiar dc pretul e mai mare 2.2 !! Eu cu al meu vectra c 2.0 DTI 100 cp (chiar ca ar trebui sa pun poze si cu ala ) ma descurc binisor dar ti-am zis in depasire dupa caz ii dai a treia sau a patra ca sa "fuga"!! Astea sunt parerile mele personale !!
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
2.0 dti fara discutie. Fiabil (are distributia cu lant), are cuplu, 1.8 este cam slab pt. caroseria aia si din cauza asta se duc mai repede mai ales ca in DE le frig aia pe autobahn de le merg fulgii. Ideal ar fi 2.2 dti dar poate deveni prea scump.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:2.0 dti fara discutie. Fiabil (are distributia cu lant), are cuplu, 1.8 este cam slab pt. caroseria aia si din cauza asta se duc mai repede mai ales ca in DE le frig aia pe autobahn de le merg fulgii. Ideal ar fi 2.2 dti dar poate deveni prea scump.

*
Aici nu sunt in totalitate de acord cu tine...
In afara schimbarii curelei de distributie care e un "consumabil" deci cheltuiala e previzibila di la "data fixa" motoarele pe benzina sunt la fel de fiabile ca si cele moderne pe motorina, mai ales ca Opel este laudat prin performantele "benzinarelor" firmei, iar la Diesel sau importa/adapteaza motoare de la altii (Isuzu, mai nou Fiat) sau fabrica motoare acceptabile, dar nu fantastice.
Motorul 2.0 DTI a avut mari probleme "in tinerete" cu pierderea presiunii de ulei, pana IMPREVIZIBILA (spre deosebire de curea Wink )
In alta ordine de idei si daca e vorba de masini second hand din GER, este bine cunoscut ca neamtu' e practic si bun la calcule... daca iei o masina pe benzina ai sanse sporite sa fi fost "masina de dumineca" sau "masina femeii", daca iei una pe motorina, ai sanse sporite sa fie una care a folosit-o un reprezentant de comert timp de 2 ani cate 60 000 km pe an si sa iei teapa... E vorba EVIDENT de sanse statistice, iar despre cinstea exportatorilor-importatorilor, nu da nici doi bani pe ea... Wink Tot statistica vorbeste si aici...
Pe scurt... daca mergi sub 12-15000 pe an=benzina, mai mult, motorina... Rolling Eyes
  • alinarmand

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
am eu o vectra c 2.0 dti din 2003 si e super. nu am avut probleme cu ea. doar puterea e problema ei. cu un chip rezolvi...asta voi face eu. din nce am auzit 1.8 benzina nu prea merita.in rest e super buna masina. am atins 20o cu ea...greu ce-i drept, dar merge.ma gandeam sa o vand...sa iau una pe benzina, dar mi-a trecut. o am de un an.
Skip ads

  • CatalinM

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Inca nu sunt hotarat, daca mai aveti alte detalii va rog sa postati.

Catalin
  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
La costurile de intretinere te-ai gandit?
Cam cat te costa o revizie(ca la carte) la o beniznara,dar la un diesel?
Eu as alege benzina. Mai ales acum dupa ultima scumpire parca nu iti mai vine sa iti iei diesel decat daca mergi peste 20000 km/an.
  • CatalinM

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Salutare,

Poate sa-mi spuna cineva cam cat costa o asigurare full casco la o Vectra C 2.0 (sau 2.2) DTI din 2002 ?
Macar asa aproximativ.

Merci,
Catalin
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
chestia asta cu amortizarea diferentei de pret diesel/benzina e adevarata pe jumatate... daca vrei sa vinzi una pe motorina dupa ce ai folosit-o 2-3 ani probabil ca tot iei pe ea mai mult decat pe una pe benzina. si la preturile carburantilor care tot cresc, cred ca se amortizeaza chiar daca faci numai 10 mii pe an.

oricum, cu asa masina e pacat sa faci numai 5-6 mii pe an Laughing Laughing
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
maddan a scris:1.8 pe benzina!
Din doua motive:
1. Sunt benzinar inrait! Laughing Cool
2. In Romanica ai probleme cu injectoarele, din cauza motorinei proaste.

Very Happy maddan e benzinar inrait, dar ia intraba-l,cat merge cu un plin? si: mai are bani de un ciko dupa ce il face? Very Happy
iar legat de motorina, hai sa nu ne mai ... pe noi, situatia s-a schimbat muuuult in ultimii ani, nu mai este motorina proasta de acum 3-4 ani, se gaseste motorina f buna, similara cu cea din west.
  • fox_cleo2

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Asigurarea la mine pt. vectra c 2.0 dti este 889 eu.,sau 933 eu ,cu vandalism. Poti plati 4 rate cite 225 eu / trim.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu unu as merge tot pe varianta benzina pt ca sunt mult mai putine probleme tehnice care pot aparea, decat la un motor diesel. Si spun asta nu pt ca asa cred eu, ci pentru ca m-am documentat serios inainte de a-mi cumpara masina pe care o am. Si te poti documenta si tu cel mai bine cautand reviste de specialitate cum ar fi L`auto Journal din 2006(pag. 75-80) in care sunt analizate modelele Opel Astra, Vectra, Agila toate variantele din 1996 pana in 2005. Concluzia este ca Opel are numeroase probleme la motoarele DIESEL. Mai sunt si testele de fiabilitate facute de germani TUV auto report unde motoarele DIESEL de la Opel au o reputatie proasta fata de cele pe benzina. Acum ideea de a te lua dupa pareri de genu "eu nu am avut nici o problema" sau "Mie nu m-i s-a intamplat nimica" consider ca e total eronata. Mult succes si MULTA MULTA ATENTIE.

P.S. Si e mai mult decat adevarat ce a spus cineva mai sus ca daca neamtu isi ia diesel, il ia sa faca kilometri frate nu gluma. Ideea ca mi-am gasit eu un diesel din 2003 cu 90.000 km ....sa fim seriosi.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Asa este!
Fratilor, nu va mai luati DIESEL ca de-aia creste pretul motorinei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR