Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ARadu995

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Salut!am si eu o problema cu un opel bertone.nu mai baga caldura cum baga inainte,acum aerul care il baga e caldut si nu se mai face cald in masina decat dupa mult timp.ce poate sa fie?multumesc!


MODEL: Opel bertone 2001
MOTOR: 1.6,105cp

LOCATIE: Dambovita
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aruncã un ochi pe-acilea, sunt chestii general valabile:
https://www.clubopel.com/vie...discutii+similare
https://www.clubopel.com/vie...discutii+similare
  • gonzale

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Poate ajuta la rezolvarea cãldurii:
Am rezolvat ceva asemãnãtor la un Astra g 1.6 benzina 2002/84 cp prin schimbarea caloriferului de cãldurã din interior.Fenomenul se manifesta de 2/3 ani astfel:
-incalzire grea în habitaclu in sezonul rece,când baga bine cãldura când era cãlâie.
-ceasul temperatura apa din bord avea oscilații bruște,cãdea brusc la zero,urca,și tot așa.
Am tot schimbat,termostate,sonda temperatura lichid rãcire și nimic.Dupa înlocuire calorifer,(era înfundat, pietricele negre mici și antigel mâlos,pus nou), totul a revenit la normal! Cãldura ok, ceas bord temperatura apa fara oscilații!
Nu am incercat sa curat caloriferul(original),nu cred cã meritã la 19 ani de funcționare!
Cred cã și poziționarea lui,jos spre pedalier, contribuie la colmatare deoarece în momentul schimbãrii antigelului,curge doar ce este în zonele de sus iar în calorifer rãmâne mereu neschimbat,și doar se amesteca cu cel nou iar în ani de zile se simte.Probabil ar trebuii fãcutã o spãlare cu presiune a instalației înainte de antigelul nou.
Sper sa foloseascã cuiva postarea!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR