Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
Solutie
  • RTomita

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salutare, am o problema cu masina mea, Opel Vectra B 1.8 16v 115cp 1999. De multe ori cand opresc la semafor, selectorul de viteze este pe D, tin frana apasata si vad turatiile cum scad sub 500 (vizual), iar uneori se intampla asta si in mers, de exemplu cand intru in trafic si iau piciorul de pe frana si accelerez puternic, da sa moara. Am schimbat foarte multe la masina si tot asa face. Atasez o inregistrare facuta cu OP-COM, am oprit aproape imediat dupa ce a facut faza, fiind pe loc (D selectat) si cu piciorul pe frana.

Link catre inregistrare https://drive.google.com/fil.../view?usp=sharing

Printre piesele schimbate recent, sunt:
- bobina inductie (sh original)
- bujii (iridiu)
- senzor temperatura lichid racire (sh original)
- injectoare (sh originale)
- senzor impulsuri, ax cu came (sh originale)
- alternator (ca nu incarca bine) (sh original)
- baterie
- calculator ABS reparat
- debitmetru aer
Toate schimburile sunt facute la zi, nu mananca ulei, nu scoate fum, dar atunci cand se intampla faza, si tremura urat motorul, trepideaza toata masina.. La ce componente sa ma uit? Ca nu inteleg ce valori trebuie sa aiba.. Multumesc anticipat!


MODEL: Vectra 1999
MOTOR: X18XE1

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aș sugera sã verifici switchul dela (pedala de) frânã...
  • RTomita

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Zici ca de la el ar putea intrerupe in halul asta turatiile si sa dea sa moara? Fara coduri de eroare, fara nimic..
Chestia este ca pânã sã repar calculator abs, o lasam si pe P se tura singura, crestea la 1000, scadea la 500..facea asta constant.

Video de dinainte de reparat calculator abs: https://photos.app.goo.gl/9UiLQtB3nRyfqtMAA
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu spun cã e o soluție 100%...doar cã uneori, s-au întâlnit cazuri în care cutia nu știe cã e acționatã frâna, logic, din cauza acelui switch deficitar...iar asta naște un comportament asemãnãtor cu cazul tãu...pe N sau P, ralanti-ul face problemele amintite?
Skip ads

  • RTomita

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Am vazut ca daca o trec pe P sau pe N când face figura, se potoleste instant. Mai observ ca atunci cand tin pedala de frana apasata si e pusa pe D, uneori are si intentia de a accelera brusc singura.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, cam aia e...
  • RTomita

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Am dat jos switchul, la inspectie vizuala parca este nou. L-am curatat, nu are nici contactele corodate, pus la loc, face la fel.. Eventual sa iau de luni altul.
  • RTomita

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Cred ca mi-am dat seama singur care este problema.

Am analizat valorile comparand situatia cand masina face probleme vs cand merge ok, iar maine merg sa caut o alta clapeta de acceleratie, o montez si vad daca scap de problema. Sunteti liberi sa ma contraziceti oricum Very Happy
Skip ads

  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , verifica prima data , inainte sa arunci banii , tot ce inseamna vacuum cu o pompa cu manometru pentru verificat circuit vacumatic . Sau daca te pricepi putin , poti cu o seringa de minim 50 ml .
  • RTomita

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
La partea asta nu ma pricep deloc Very Happy o sa merg la mecanic, daca poti sa imi dai mai multe detalii, ar fi perfect, merci!
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Daca nu te pricepi mergi la un mecanic , dar inainte vezi pe NET ( documenteaza-te ) cum se verifica circuitul vacumatic cu pompa de testare vacuum . Sa se verifice cum trebuie . Sa revii cu rezultatele testului !
Vezi coloana Z si turatia motorului , corectia pe injectoare la Log-ul facut de tine .
  • RTomita

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Nu are cine sa imi faca test de circuit vacumatic, nu au cu ce prin Turnu Severin. Corectia de injectoare ce reprezinta? Multumesc.
Skip ads

  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
M-am mai uitat pe valori si am vazut anomalii incepand de la : coloana de timp - 1094 si coloana valori N , O , Z , AH . Ca si valori le vad corelate ( volum de aer mic , clapeta acceleratie mai inchisa ) . De aici a-si deduce caci amestecul este prea sarac ( posibil sonda lamda cu valori pe sinusoida defazate ) sau circuitul vacumatic de vapori combustibil , posibil ECU compenseaza prin micsorarea volumului de aer . Mai mult nu te pot ajuta cu verificari practice .
Ma asteptam sa te ajute colegi mai experimentati in diagnoze - interpretare date in timp real dar se pare caci este un secret profesional .
  • RTomita

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc, si eu ma asteptam sa primesc mai multe raspunsuri. Am comandat o clapeta de acceleratie (negasind una in oras) sh, o astept pe saptamana viitoare sa ajunga. Intre timp am blocat furtunul de vapori combustibil ce vine din rezervor, nu s-a schimbat absolut nimic cu el blocat. Cu sonda lambda am mai avut probleme, dar am schimbat-o, pe atunci imi aprindea martorul check engine si avea incalzirea arsa in ea, ceva legat de voltaj raporta testerul. Am incercat sa o inlocuiesc cu vreo 3 modele diferite din dezmembrari + comanda de una universala, n-a vrut cu niciuna, toate imi apareau martorul de check si dadeau eroare pe incalzire. Daca are cineva un cod de referinta pentru varianta originala de sonda lambda, chiar m-ar ajuta mult, sa stiu ce sa caut la fix.

Edit: din cautarile mele ar avea codul 90536393 si am pus si poze cu ce am acum pe masina.
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Sper sa ne tii la curent cu interventiile tale si cu constatarile ce le faci . Daca reusesti sa-i dai de cap sper sa fie un ecou pentru cei ce se pricep si stau ascunsi . Fac doar corectii la exprimari gramaticale , in rest nimic . Chestia cu swich - ul de frana m-a copiat pe mine dintr-un alt coment . https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=162914 . Ma asteptam sa te ajute cu mai mult la vasta experienta care se pretinde a o avea .
  • RTomita

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Cu siguranta o sa postez cum decurge, ce mai incerc, ce se schimba si desigur, ce rezolv benefic. Acum astept sa vina ziua de luni sa vad daca imi ajunge clapeta si in aceeasi zi sa caut local si o sonda lambda, daca nu am noroc sa gasesc, cumpar de pe internet, noua este cam scumpa, aproape 400 lei (cea mai ieftina compatibila) si nestiind sigur daca este de la ea, nu ma arunc sa iau noua.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
DRosiuoru a scris: Fac doar corectii la exprimari gramaticale , in rest nimic . Chestia cu swich - ul de frana m-a copiat pe mine dintr-un alt coment . https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=162914 . Ma asteptam sa te ajute cu mai mult la vasta experienta care se pretinde a o avea .

Domnu' academician, pare cã mã acuzați de plagiat, dar nu am reținut titlul lucrãrii la care faceți referire...aș fi curios de gramatica folositã și de profunzimea științei domniei voastre! Sã mai bãgãm și noi la cap, ãștia fãrã lucrãri academice și cu apucãturi de plagiatori Laughing
În altã ordine de idei, ca sã coborâm dela înãlțimea academicã a domniei voastre, pe pãmânt: am o experiențã pe care orice om de bun-simț, fãrã pretenți academice, ar observa-o și cu ochiul liber, dar nu este atotcuprinzãtoare, dovadã foarte clarã, cã nu-mi bag nasul în subiecte care mã depãșesc, ca unii cu limba românã, care nu-și vãd lungul nasului. Iar dacã experiența mea cuprinde și cunoștințe care sunt comune cu ale domniei voastre, este doar un motiv de bucurie și admirație netãrmurite ptr mine, dar asta nu înseamnã câtuși de puțin cã dețineți monopol pe ele sau proprietate intelectualã, decât dacã puteți face dovada de netãgãduit asupra acestei stãri de fapt. Pânã la proba contrarie, pe care o aștept cu interes și înfrigurare, sunteți doar un copil alintat, cu carențe grave de educație.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
RTomita a scris:

Edit: din cautarile mele ar avea codul 90536393 si am pus si poze cu ce am acum pe masina.

Codul OE GM 90536393 este corect.
  • RTomita

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Daca cearta ajuta la repararea masinii, va rog sa o tineti tot asa in continuare!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ajuta doar punctual, când loveste direct in orgoliile fiecaruia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR