Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • fotbalistu_1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cu ce as putea sa reconditionez niste jante din aluminiu .... ?Neutral. sau ce solutii sunt ..
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu am jenti pentru rotile de iarna niste Ronal care au fost atinse de bordura. Sunt vopsite, nu sunt nichelate sau mai speciale. Acum se odihnesc in beci, insa am de gind sa le iau la slefuit cu hirtie abaraziva, sa le dau un strat de primer si sa le vopsesc in culoarea originala. Nu stiu insa cind o sa fac operatia. Care este problema pe care o ai cu jentile ?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa faci o treaba buna, mai intai trebuiesc sablate . Cauta un atelier unde sableaza si poate ti le si vopseste careva.

Bineinteles, poti faci si singur treaba intr-o zi libera. Dai rotile jos, le cureti cu smirghel, degresezi, aplici un strat de primer, vopsea in 2,3 straturi, dupa care 2 straturi de lac si ai rezolvat problema.

Insa daca vei alege ultima varianta, sa te ocupi tu de reconditionarea lor, o sa ai nevoie de un spatiu de lucru, nu cred ca poti face asta in casa, afara in nici un caz , deci cel mai probabil un garaj / beci aerisit .


Iti doresc spor la treaba !
  • horia10

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000 Y1.7DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca asa se pot scoate si zgarieturile de pe jante.....eu am auzit de ceva polish la jante, si asa se pot scoate si zgarieturile care nu sunt atat de adanci..
Skip ads

  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
S-au inceput intr-o perioada o gramada de discutii legate de sablarea jantelor si vopsirea lor dar fara nici un rezultat benefic.Poate acum o sa intervina mai multi in discutia asta , pentru ca sunt f multi care vor sa-si reconditioneze jantele.Si eu as vrea sa le redau frumusetea jantelor mele pentru ca a inceput sa se exfolieze vopseaua de pe ele.Asa ca cei care detin mai multe informatii sa contribuie cu ele nu sa evite subiectul
  • horia10

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000 Y1.7DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am incercat sa deschid un topic nou cu acest subiect, dar nu am fost lasat deoarece mai sunt subiecte cu aceasta tema, eu am auzit ceva de reconditionarea jantelor dar costa pe la 100 euro bucata, asa ca mai bine imi cumpar un set de jante noi, poate sa fie si zvonuri...in orice caz daca o sa mai aflu ceva am sa postez..
  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Vreau sa imi reconditionez jantele de aliaj si nu stiu cum se da la final cu lac pe ele! Se gaseste lac la spray ca si vopseaua? Ma gândesc ca daka dai lacul cu pensula iese naspa rau! Multumesc!
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Gasesti lac la spray. Vezi la magazinele de specialitate . Pretul e probabil de 15-20 ron in functie de produs si magazinul care il comercializeaza.
https://www.clubopel.com/vie...ght=vopsire+jante
Skip ads

  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ai putea sa-mi spui ce primer trebuie sa iau! E special pt jante ? Mersi
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu tb.primer.Faci cam asa..Smirghel din ce in ce mai fin-incepi cu 80-120 uscat daca sunt faultate decent,pt. a scapa de vopseaua si lacul vechi,sau macar sa-i rupi fata.Daca sunt faultate rau,folosesti spritzchit,sau chiar chit.Dupa 120,urmeaza150 cu apa,220-240 tot cu apa si tot asa,depinde cat de bine vrei sa iasa.Toate prod.le gasesti la spray,in Vitan,si costa cam50-70 ron,cU TOT CU SMIRG.Daca nu e prea rau,dupa smirg.de apa se da cu vops,argintie sau pe aproape.DUPA vops. se da cu lac,ca sa-i dea luciu.
P.S.--CE SA NU FACI--Nu da cu lac direct pe jante!
Nu amesteca spray cu lac de pistol!
Nu vopsi fara sa dai cu smirghel !
Nu uita sa degresezi cu benzina inainte sa vopsesti.!
Nu uita sa-ti iei min.2 beri inainte sa te apuci de treaba,!
Nu tb.sa fie <10`temp!
SUCCES!
  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mersi,mersi! Cam greu sa ajung in Bucuresti dar sper sa gasesc in zona ce trebuie!
  • dragos_a86_2005

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
gasesti lac in spray. e 13-15 ron .spor la treaba
Skip ads

  • dragos_a86_2005

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
smirghel din ce in ce mai fin pana la apa si apoi lac la spray.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Si eu intentionez sa vopsesc actualele jante. Bine, inca nu m-am hotarat daca e bine sa le las cromate sau sa le fac albe...
Trecand peste asta, credeti ca am vreo sansa sa fac ceva frumos sau imi iese tigatie?
Doua dintre ele sunt ciugulite putin si ma intreb daca nu cade chitul ala candva, in cazul in care le repar cu chit.
Iarasi nu stiu daca o sa reusesc sa le vopsesc uniform, sa nu curga vopseaua. Cam greu Very Happy
Am unit cele doua discutii pentru ca aveau aproximativ aceeasi tema.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pentru @love4cars si cine mai e interesat de vopsirea jantelor un DIY, aruncati o privire :
http://forums.vwvortex.com/...thread?id=3156862
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu n-am vazut pe la noi metal steel de care zice, dar cred ca merge si asta.

http://www.bison.net/US/en/...e0fc2c7dd2dc07c04

la primvara eu ma bag sa mi le refac numai sa gasesc o vopsea frumoasa pentru jenti.(din ce am vazut e una mai speciala, o fii? )
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Si eu vreau la primavara sa le fac frumoase, pana atunci am timp sa cumpar un set de jante de tabla(ca doar nu o sa o las pe butuci Laughing ) si sa vad ce vopsea utilizez, in principiu as vrea sa le fac albe .

@mctoto - Cu siguranta gasesti vopsea prin targ la VITAN, din cate am vazut cand am fost sa iau ceva de la ei, aveau de toate pentru toti . Daca nu, ceva magazin de profil.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu stiu un magazin pe la timpuri noi, unde vand vopsea & stuff de foarte buna calitate. Am invatat acel loc de la un tip care mi-a tot vopsit cate o aripa, cate o masina... pe vremea cand aveam masini fara casco Very Happy Mai apoi am cumparat si eu pentru etrieri si a fost beton. M-am intalnit cu tipul caruia i-am vandut fosta astra si, dupa un an si ceva, galbenul de pe etrieri era la loc de cinste.
Misto este ca iti combina pe loc nuanta dorita, iti vinde in sute de ml si am impresia ca si imbuteliaza. Preturi super ok.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
inca unu care le-a facut el :
http://www.fiatforum.com/mi...ent-re-spray.html
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu am vopsit jentile de tabla cu spray gri insa problema e ca pe rotile de fata am pus capace. Nu, nu s-a dus vopseaua din cauza capacelor dar pilitura aceea de la placute a innegrit putin jentile. E adevarat ca nu am dat cu lac dar nici nu ma interesa sa luceasca pentru ca oricum puneam capace peste.
Nu ar fi o solutie mai de durata sa le vopsesc static?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR