Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Salut,

Sper sa postez.bine in sectiua asta. Am si eu o problema cu butonul sport, acesta nu funtioneaza de cand am achizitionat masina. Am verificat sigurantele si sunt ok toate ce tin de tractiune, am verificat si cu OP-COM-ul pentru a vedea daca am erori si nu am..mai departe nu prea ma mai pricep. Ma poate ajuta cineva in zona Brasov.

Multumesc.



MODEL: Astra H 2004
MOTOR: 1.6 105cp z16xep
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mașina e cumpãratã second-hand?
Am o bãnuialã cã e doar de decor...are fire în mufa butonului?
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Nu stiu sa iti zic, nu am desfacut panel-ul ca sa ma uit acolo, faza e ca nu se aprinde ledul de la buton, ca si cum nu intra curent in el. Faza e ca m-am uitat si in partea dreapta si stanga a motorului, exact unde vine roata si vad ca au mufele alea care cred ca duc la suspensia IDS+, asta nu inseamna ca e din fabrica? Nu vreau sa vb prost, nu sunt mecanic, nu ma pricep ci zic asa cum stiu si eu Smile
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Masina e second hand da
Skip ads

  • AlexConstanta

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2019

  • Mesaj Privat
E de decor....a pus alta fata deaia de navi/cd.
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Stiti daca e cineva pe grup din Brasov sau apropieri care monteaza?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ai ESP?
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Da
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Este posibil sa fie doar de decor, desigur.
Dar, ma pun in locul celui care ar fi pus acolo acel buton, doar de forma si ma intreb ... de ce as cumpara masca consolei (la culoare) si consola cu buton sport, de ce as demonta pe acolo si remonta, doar de dragul de a avea un buton pe care sa scrie "SPORT"?

Mie imi vine in gand o alta idee, ca masina poate chiar a venit cu dotarea respectiva, intre timp ceva s-a defectat si romanul, ca sa nu repare, poate a declarat functia ca nefiind activa.

Daca tot ai Op Com, de ce nu te uiti macar in instrumente, sa vezi daca ai functia activa sau nu (nu neaparat si partea de IDS+)?
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Am OP-COM da si am incercat sa ma uit dar nu mi-a dat individul nici CAR PASS-ul masinii , astfel nu pot intra Sad
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Butonul asta nu vreau sa il fac de dragul de a avea sport acolo ca stiu ca nu da nicio viteza in plus, il fac cu gandul de a mai opri si eu ESP-ul de cand in cand si mai ales pentru suspensie, masina este foarte rigida si volanul se misca destul de greut. Stau si ma intreb sa nu cumva sa se fi stricat si sa ramana pe sportul asta cumva, habar nu am Sad
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Repet, functia "SPORT" poate fi si fara IDS+. Daca ar fi activa, cred ca pe "ceasurile de bord", cu Op Com, ai putea sa faci test inclusiv la LED-ul din butonul sport.
Amortizoarele le poti verifica daca sunt cu IDS+ sau nu, vizual.
Si apoi, ai putea incerca si o "decodare" de VIN, astfel ai sti cum a plecat din fabrica.
Skip ads

  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Pot face aceste lucruri fara sa imi ceara CAR PASS-ul?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Decodarea de VIN, este topic dedicat si probabil te poate ajuta unul dintre colegi, deci fara "car pass".
Verificarea vizuala a amortizoarelor, sigur fara "car pass".
Testarea acelui LED se face cu Op Com din "Output Tests", deci fara "car pass". (aici nu sunt eu sigur ca inclusiv acel LED poate fi testat, dar poti incerca)
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Iti multumesc mult tie si restul colegilor de pe grup pentru informatii
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Revin cu un update si o alta problema.

Update-ul este ca am pus din nou OP-COM-ul pe masina si in CDC am urmatoarea eroare: "c0585-04 rear left damper valve circuit open" https://imgur.com/a/GWpxtSx iar in EHPS (care nu stiu daca are vreo legatura cu CDC) am urmatoarea eroare: "u2105 can-bus no communication with ecm" https://imgur.com/a/2JnPRph

Este posibil ca din aceste cauze sa nu se aprinda cumva butonul sport si sa nu mearga?

Problema cealalta pe care am observat-o in seara asta este ca nu mai am leduri la blocul de lumini. Ieri am pus 2 SMD-uri in spate la pasageri si dintr-o data nu a mai mers plafoniera din fata deloc. Dupa aproximativ 10-20 min si-a revenit totul. Exista vreo siguranta ceva pentru luminile interioare (bloc lumini, cd player, ceasuri bord, usi..etc)?

editat de mr.opel: adaugat codurile in cleartext pentru indexare
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pareri personale:
- In legatura cu "c0585-04 rear left damper valve circuit open", tind sa cred ca am avut dreptate.
Se pare ca a fost acest defect, care facea ca martorul din bord pentru IDS+ sa ramana aprins, astfel ca "becul a fost stins, romaneste" nu prin remedierea defectului ci prin dezactivarea functiei.
- In legatura cu "u2105 can-bus no communication with ecm", trebuie verificat amanuntit, cine stie ce inventii mai sunt si pe acolo.

Cat despre becuri, ar trebui sa incerci sa intelegi cam ce ai putut sa faci gresit pe acolo (doar tu stii exact), astfel poate vine si rezolvarea. Doar prin schimbarea corecta a doua becuri, nu pot sa apara probleme.
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Am inteles, o sa ma mai uit maine sa vad. Multumesc mult de tot.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1. Suspensia IDS+ e mai rigida decat cea normala.

2. A doua eroare e not present (vezi sub fereastra aia mare alba, in stanga, ai codul de eroare intr-o fereastra, si status-ul in urmatoarea).
La prima nu se vede - insa banui ca e tot not present, pentru ca daca ar avea staus-ul present ai avea si becul aprins in bord (IDS+).
Sterge erorile, si urmareste-o pe prima. Daca reapare, e posibil sa fie busit cablajul sau amortizorul.

3. Daca ai suspensie IDS+, atunci butonul sport e din fabrica. Daca nu merge, inseamna ca e stricat cevala modulul in cauza - e sistem electronic, nu electric (adica nu prea ai ce cauta sigurante).

4. Iti recomand sa te potolesti cu tiganiile gen leduri pe pozitii / semnalizari / etc. Cel mai probabil masina ta are incluse functii de control, care monitorizeaza consumul becurilor - si, deoarece LED-urile au consum mult mai mic decat becurile normale (cu filament) pentru care a fost gandita masina, calculatoarele fac Valeu si ai tot felul de reactii ciudate. Decat sa dai banii pe asa ceva, mai bine mergi la dealeri si faci rost de car pass (cu codul de securitate). Asa, sa il ai la indemana, daca tot ti-ai luat op-com.

In rest iti urez sa te bucuri de ea - suspensia asta e superba, masina are o stabilitate cu mult peste clasa ei. Nici nu mai stiu cate masini cu pretentii am lasat in urma pe curbe stranse, ca nu s-au putut tine de mine (pe vremea cand era si masina mea mai tanara, si eu mai zurliu).

Drive safe!
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Salut jE.
In primul rand apreciez mult raspunsul tau si recomandarea in legatura cu ledurile.
In al doilea rand, cumva vorbesti despre aceasta pagina?: https://imgur.com/a/9qBJ4R3
Am incercat sa sterg eroarea c0585-04 rear left damper valve circuit open dar reapare, deci posibil cum ai zis ori amortizor defect ori cablaj rupt. Mentionez ca nu am niciun martor IDS+ aprins in bord.
Luni ma duc la reprezentanta dupa codul de securitate si incerc sa aflu singur care e defectul si sa il fac.
Multumesc inca odata.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR