Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • CKatana96

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2023

  • Mesaj Privat
Salutare, as avea si eu o problema legata de volanta posibil , am sa incarc si un videoclip poate cineva ar sti deja problema sau a mai intalnit-o pe undeva.
Masina este un Vauxhall (Opel ) Vectra C 150 HP 1.9 DTI Automata (volan pe dreapta daca conteaza desi nu cred ), am fost cu ea la cel putin 4 service-uri si 2 au spus volanta 1 ca nu stie exact si 1 ca ar putea fi ceva langa volanta gen niste tamburusi ceva care ating , sincer nu mai retin exact cum mi-a zis dar ceva pe langa sau sub motor . Pana sa ma duc la reprezentanta as vrea sa stiu daca sunetul ar fi concludent pentru cineva sa stie la sigur . Mentionez ca problema (sunetul ) a aparut cam de vreo 2 saptamani si nu conteaza ca e motorul cald sau rece , acelasi sunet , cutia schimba bine nu simt probleme . O singura data mi s-a intamplat saptamana trecuta in mers nu mi-a mai tras masina pur si simplu drum drept, acceleratia blana 5mile/h , nu am inteles, am scos contactul ,am pus inapoi si totul ok masina tragea ok , de atunci nici o problema (daca ar avea cumva legatura cu sunetul, de aceea am mentionat si asta ). Am incercat sa ma uit pe site de acceasi problema sau sunet dar nu am gasit, scuzati de dubla postare daca e cazul .
Multumesc si poate aflu de la cei priceputi problema si solutia. Seara placuta !
P.S : Am incarcat clipul pe youtube si am filmat din vreo 2 parti diferite pentru claritatea sunetului (sper ca se aude turuitul acela ) .
LINK : http://www.youtube.com/shorts/GaNO7V6k_98


MODEL: Opel Vectra C 150 HP
MOTOR: 1.9 DTI
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Volanta cu pricina e cam boala lor...la motorizarea asta și 133k mile...dar depinde și de stilul de condus...
Nu știu dacã cineva o sã distingã ceva în videoclipul ãla...dar cred cã ar fi mai de ajutor dacã ai dezvãlui un istoric al motorului: știi sã se mai fi umblat la ambreiaj/volantã?
  • CKatana96

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2023

  • Mesaj Privat
Salut , detaliile masinii sunt urmatoarele :
Opel Vectra C SRI CDTI 150 A
Type of fuel : HEAVY OIL
Engine number : 17384567
Variant : DM11
Version : 2A38AMDGMNR5
Vehicle Indentification Number : W0L0ZCF6881137209
Cat despre condus o folosesc mai mult prin oras unde e cam aglomerat ( nu trec de 30 m/h ) si cand prind autostrada undeva la 90 100 m/h.
Acum 2 saptamani i-am schimbat discurile si placutele de frana + ulei si filtru in rest nimic .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR