Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Mi a aparut eroarea asta la airbeag si nu o pot sterge . Am scos mufele de sub scaune le am pus la loc dar tot nu se sterge.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
LE: mesaj editat.
Alea parca nu vin pe sub scaun, cel putin la H-ul meu asa am observat.
szian, nu are rost sa mai las postarea Smile
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Calculatorul Airbag,vede rezistenta mare pe circuitul de pretensionare respectiv si blocheaza sistemul.Rezolva problema de contact imperfect,oxidat,intrerupt,pe circuitul respectiv si totul revine la normal...Atentie,la procedura...!
  • valy cl

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2005 1.9 cdti z1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,m-am ales si eu cu o eroare referitoare la airbag scaun copii in urma inlocuirii ledurilor ceasurilor de bord,a fost totul ok dar,dupa parcurgerea catorva km a aparut eroarea si nu poate fi stearsa,precizez ca nu am acel orificiu pe lateraul bordului pentra a dezactiva aibag-ul pasagerului. V-as fi tare recunoscator daca ma puteti ajuta cumva. Mai precizez ca am inlocuit cu success toate ledurile de la interior mai putin cele ale plafonierei care mi-au cam dat batai de cap,l-am distrus pe primul si am renuntat doar ca nici celelalte nu mai functioneaza,nu stiu daca conta si asta. Va multumesc anticipat si va salut!
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ce cod de eroare ai? La ce model de Opel?
Probabil nu vede ok martorul de la airbag...
  • valy cl

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2005 1.9 cdti z1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut, codul de eroare nu il stiu deoarece nu sunt in tara si baietii de aici nu ma lasa sa stau langa ei, mi.au spus doar ca eroarea este legata de airbagul scaunului pentru copii..... Oricum nu am asa ceva. Masina este opel vectra c din 2005 prefacelift z19dt, eroarea a aparut la cateva minute dupa remontarea ceasurilor de bord, nu cred ca este doar o coincidenta, probabil am facut eu ceva gresit pe acolo sau ledurile sunt de alta putere...... Habar nu am.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Fãrã un cod exact nu ai de ce sa te apuci.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut colegi! Chiar nu stie sau nu presupune nimeni,ce o fi cu mufa asta de airbag deconectata de sub scaunul soferului ? Martorul rosu pt. airbag,evident e aprins. Asa am cumparat-o. Cele 2 airbag-uri din fata sunt la locul lor (nu stiu de cele din scaune). Insa ce ma frustreaza,este ca nu gasesc locul de unde a fost scoasa si mai ales de ce? (dupa cum observati,este si izolata) . Unde ar venii reconectata? Multumesc de pe acum!
Skip ads

  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Hai ca va ajut eu sa-mi raspunde-ti. O fii mufa aceasta de la o eventuala incalzire in scaun? Smile
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Posibil sa fi fost inlocuit scaunul respectiv,cu un model ce nu are airbag,caz in care trebuie gasita cea mai convenabila solutie de stingere a becului si de activare a sistemului...
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc "big_electro61"! Tind sa cred ca scaunul este acelasi ,la locul lui. M-ar interesa cum pot sa ajung sa vad airbag-ul din scaun... Mai stiu ca masina a fost tamponata nitel,pe partea stanga. (mi am dat seama dupa ce am cumparat-o) Toate airbag-urile din fata,volan si bord,sunt acolo.
  • ratoiu2000

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1998 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@vali cl - Acum vreo 10 ani am lucrat la codul de la airbaguri, mai exact la modulul de fault management. ECU-ul monitorizeazã continuu atît starea capselor detonante cît ºi martorul din bord, iar erorile apar în cazul în care rezistenþele acestora sînt în afara unor limite. Capsa detonantã trebuie sã aibã o valoare de 2 ohmi (limita e 1...4 ohmi), dar la bec nu mai ºtiu exact. E foarte posibil ca eroarea sã aparã din cauza faptului cã e pus LED în loc de bec. Pune becul original doar la airbag, ºterge erorile ºi vezi dacã mai apare ceva.
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Orice "detonator" airbag,cu probleme, poate fi inlocuit cu o rezistenta de 2,2 ohmi,pentru verificari.Se sterg erorile memorate si la prima punere de contact,becul din bord se va stinge.Nu-i adevarat ca becul din bord(led,bec) este monitorizat de calculatorul Airbag,becul confirma o anumita stare a sistemului,OK(bec stins),defect(bec aprins)...
  • ratoiu2000

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1998 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Poate nu de toþi producãtorii, dar garantez cã Temic monitorizezã inclusiv becul martor.
  • valy cl

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2005 1.9 cdti z1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare baieti, stiu ca e aiurea incercarea mea de a rezolva problema fara a va pune la dispozitie un cod de eroare dar, am crezut ca problema e mai simpla eu neumbland la niciunul din airbag.uri, am umblat strict la cesurile din bord iar acum din ceea ce mi.au spus cei de la service as avea eroare la airbag.ul pasager ceva legat de scaunul pentru copii, precizez ca nu am comutator pentru airbag off si nu am umblat la ledurile din stanga respectiv ulei,frana de mana, baterie si airbag sunt cele stock! Asta imi e greu sa inteleg cum umbland la ceasurile bord se defecteaza airbag.ul pasager, am inteles ca mai sunt colegi care au facut conversia led.urilor si au intampinat aceiasi problema dar rezolvarea nu a postat.o nimeni, va multumesc mult celor ce ati incercat sau incercati sa ma ajutati!
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ratoiu2000 a scris:Poate nu de toþi producãtorii, dar garantez cã Temic monitorizezã inclusiv becul martor.
A monitoriza,inseamna a supraveghea(pe un monitor),dar in cazul de fata calculatorul executa aprindere si stingere de bec functie de pasii realizati ai programului de autotest.Imposibilitatea aprinderii martorului in bord(pe timpul autotestului),blocheaza functionarea sistemului...
  • ratoiu2000

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1998 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Îmi place la nebunie cînd îmi spun alþii ce funcþionalitãþi am avut implementat în cod pe baza specificaþiilor primite de la client. Smile
Dacã tot ºtii mai bine ca mine ce face programul din ECU, spune-mi, te rog, ordinea paºilor: ce verificã ºi cum, la ce interval de timp, de ce, care sînt condiþiile în care se seteazã o eroare, ce alþi parametri mai sînt stocaþi pe lîngã eroare etc.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Va intreb: e ceva in neregula la aceste 2 airbag-uri? Sunt la locul lor,nu? Mufele pretensoarelor sunt in toate cazurile la astra g de culoare verde? Mi se pare ca acel corp de prindere al centurii din locul pasagerului fata dreapta,e cu 1 cm mai jos. E posibil sa se fi detonat? La un impact usor se poate strange centura fara ca airbag-ul sa sara? Nu stiu cum sa ajung sa vad pretensorul cu pricina Rolling Eyes . Multumesc!
  • ratoiu2000

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1998 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Da, e posibil ca pretensorul sã fie folosit într-un accident uºor, dar dacã era detonat ar fi apãrut eroare, plus cã nu prea mai puteai folosi centura. Atît aibagurile cît ºi pretensoarele sînt de unicã folosinþã, iar algoritmul care controleazã detonarea lor e extrem de complex.
  • don_tzapu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salutare, de curand m-am trezit cu martorul airbag aprins, la vectra c 1.8 din 2003. Mi-am cumparat un op-com china clone si am urmatoarea eroare:

Numãrul codurilor: 1

B1000 - ÃŽnlocuiþi modulul de comandã(ECU)
(00) - Prezent


Trebuie neaparat inlocuit ECU sau pot fi si alte cauze?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR