Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De un timp ma roade ca sa pun pe spate discuri in loc de tamburi mai ales ca acuma cand pun in masalier incepe sa "frece" doar un pic dupa aceea nu se mai aude...dar este foarte enervant si vreau sa scap de aceasta.
de 3 ani am schimbat ferodoul(adika mecanicul,ca pe atuncea nu stiam nimic de masini) dar cred ca sunt in stare buna .....ca placutele pe fata erau bune cand leam schimbat.

Daca cineva a facut aceasta operatiune sau daca are cineva montate din fabrica.
Ce trebuie sa schimb?...bun asa in afara de: disc,etrier,placute.....
pe ce vine prins etrierul?
Trebuie sa schimb neaparat puntea?

Am postat cateva poze ...... aceste sunt din fabricatie!
Eu mam gandit sa folosesc de la vectra A ma gandesc ca se potrivesc?!
Kitt frana:



Aparatoare frana:


Skip ads

  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si pe mine ma bate gandu , tine-ma la curent cu ce faci .. ms
  • SONY
  • **
  • 84 mesaje
  • din 17 Jan 2007
  • Kadett 1988 c16nz
  • CLUJ-NAPOCA
  • SONY

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: CLUJ-NAPOCA
  • Masina: Kadett 1988 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
da alea de pe opel kadett GSI nu sunt bune.eu ma gindesc sa iau alea si sa le pun pa al meu.cred ca mare lucru nu trebe modificat.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cred ca sunt bune....dar intrebarea este trebuie schimbat puntea?
dar pe E este si din fabricatie!DAR pentru combi exista discuri?ca puntea nu se potriveste de la altul.
problema este unde prinzi etrierele?....ca discul cred ca intra si pe axul actual....(din cate stiu la vectra a axu se desprinde de punte,,,dar nu sunt sigur).
in zilele astea desfac tamburul sa vad ce si cum e pe acolo si ce se poate modifica.
am sa va tin la curent.
Skip ads

  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu si am auzit merge sa pui discuri pe spate dar...Schimabta toata puntea spate cu una de pe vectra A , am inteles ca este cu 3 sau 4 cm mai mare nu stiu sigur.Poate incearca cineva sa masoare puntile intre o vectra si un kadet
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu am sa il masor de pe kadett dar de pe vectra nu am sanse. Sad
mie nici decum nu sar potrivi o punte de vectra,problema este cu telescoapele,,,sunt inclinate.
si oare distanta intre prinderi se potrivesc?eu cred ca mai repede ar trebui obtat pe astra F cai ruda cu kadettu mai mari sanse sunt de a se potrivi,vectra ii din alta clasa.
daca sunt doritori pe forum si sunt amabili sa isi masoare puntea: lungime totala si lungimea intre prinderi ar fi binevenit.
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Sunt sigur ca de vectra pt ca am avut o discutie cu cineva si imi zicea ca merge pusa de pe vectra..In legatura cu prietenul tau cu kadetu gsi are cumva bara fata de gsi?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit "vinovatu" pt zgomotul produs de rotile din spate..era arcul de jos ce tine saboti trasi (rupt sau desprins) si ala freca si facea urat de tot!
Am sa masor lungimea punti sa vad si daca pot face rost de un disc pt proba de vectra A..am sa va tin la curent.

cu discul cam ma gandesc cum este prins..inlocul tamburului pe ax..dar problema consta unde sunt prinse etrieri?...sunt 4 suruburi ce prind intreg mecanismul de franare(saboti) oare nu acolo!
Nu sar putea utiliza flansa pt prinderea etrierului?cred ca mai ramane loc pt a intra mecanismul franei de mana si discul de frana?nu?daca fac rost de un disc am sa iau masurile.
La VW buburuze se faceau asemenea flanse pt adaptarea etrierilor de BMW sau PORSCHE.



Skip ads

  • keatra`

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1987 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Referitor la schimbarea puntii spate cu cea de Vectra se poate 100%, cel putin la hatchback. Mi`au confirmat mai multe persoane treaba asta ...
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am gasit ceva date despre modificarea discurilor spate pt ascona C.

Rear axle

Upon the re-equipment of the rear axle actually only the re-equipment on disc brakes is recommended.
In addition one can use the rear axle of the Vectra A. However only one axle with the following parameters fits:
- from model year 1989 to 1992 *
- starting from 115PS engine performance (engines 20NE/C20NE/20SEH)
- no all wheel or Vectra 2000 Model



* starting from model year 1993-1994 fits also, however the wheel bearings cost the double with repair as with the older model



One can omit the pressure-reducing valves, which are attached at the rear axle at the brake hose with Vectra models with ABS.
The parking brake rope of the Vectra must be re-used in the Ascona. However that is probably a small piece too long, here should one which to be broken in be able. One can shorten the parking brake rope accordingly by cable clamps.
The change of the rear axle goes quite fast, since this is attached at the Ascona only with 4Schrauben.
Alternatively one can actually exchange also the brake assembly.
The brake disk with saddle and everything that belongs to, is only attached with 4Schrauben to the axle.

, the rigid brake hose, which goes with the Vectra A up to the flexible part of the brake hose diminishing with, is important. This is necessary as connection from rear axle to the brake system of the Ascona C.
When using disc brakes in the back one can drive only 14Zoll of wheels and more largely.

Who would like to reequip its Ascona on 5Loch wheel suspension, the rear axle of the Vectra A should use 2,5 V6.



uite un LINK

Din pacate eu nu am pe puntea din spate acele 4 suruburi pe care vine prins suportul pt etrier Sad
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit mai multe informatii despre puntea spate si franele,kadett.
Cum se vede in poza exista pe kadett tambur care este fixat prin 4 suruburi de punte,aceeasi loc unde intra si suportul de la etrier pt cel cu discuri!
dar acuma nu stiu din ce an sau pe ce versiuni sunt aceste montate!
ar fi bine sa fie si pt caravan,ca atuncea as putea folosi o punte originala kadett si nu trebuie sa mai aduc modificari!






  • U_TUNING

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1984 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cumperi o punte de vectra a de 2.0 16v sau de kadett gsi si intra la tine pe prinderi ca si cum ar fi de acolo(deci e o conversie 100% sigur).
Indicat ar fi sa faci cu puntea de vectra a pentru ca are o constructie mult mai solida decat cea de kadett gsi(la nivelul bucselor)

Daca vrei stiu vreo 2 punti de astea. si te pot ajuta.
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
bun dar la vectra A amortizoarele sunt verticale! iar la mine au o inclinatie de 45grade
  • U_TUNING

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1984 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu conteaza eu mi-am pus pe kadett d punte de vectra si merge perfect....
asa ca.........Wink
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@U_TUNING si cum pot monta o punte de sedan pe una combi?chiar sunt curios!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La KDT combi amortiz.spate sunt diferite de sedan,prinderea e exact invers.
  • U_TUNING

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1984 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
deci scuze ..........my bad:(

eu crede-am k este vb despre varianta sedan sau hatch back.

chiar si asa ai putea incerca sa ii dai jos tamburii si sa iti faci un sistem de prindere pentru discuri.am un prieten care si-a pus la un cielo numai discurile spate si chiar functioneaza excelent sistemul

Punte spate de caravan chiar k nu ma vazut nicodata asa k nu iti [pot da nici un sfat.....imi pare rau!

Domnule AdamOpel ce sariti asa in sus......o fi oare de desteptaciune?!?!?!--> ce ironie ai in voce

Stii cema enerveaza celk ,mai tare in tara asta?!?!? Ca toata lumea o face pe desteapta pe internet dar nimeni in realitate....in spatele unui monitor oricine o poate face pe desteptul.....eu unu chiar incercsa ajut.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@U_TUNING daca ati fi citit de la inceput ce am scris:.... ca nu se potriveste puntea de la vectra A la mine!chiar dupa ce am subliniat ca nu se potriveste tot nu ati inteles,am pus doar o simpla intrebare,la care am primit: printre care 'se potriveste 100%' si versiunea "eu crede-am k este vb despre varianta sedan sau hatch back." ...nu stiu raspunsul multumeste pe cineva?! daca nu stiati raspunsul nu trebuia sa va bagati in seama!

Stii cema enerveaza celk ,mai tare in tara asta?!?!? Ca toata lumea o face pe desteapta pe internet dar nimeni in realitate....in spatele unui monitor oricine o poate face pe desteptul.....eu unu chiar incercsa ajut.


aveti dreptate nu se stie! si cum incercati sa ajutati?....si cum ati incercat sa ma ajutati?.....>sa induceti lumea in eroare?

nu conteaza eu mi-am pus pe kadett d punte de vectra si merge perfect....
asa ca.........

No comment!
  • U_TUNING

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1984 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mama mama ce filozof suntem.........
  • vyruz334

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 2.0i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2005

  • Mesaj Privat
exact azi am montat si merge perfect din toate punctele de vedere o punte de astra f din '90 - '92 ..
modificarile sunt inexistente ...
totul se potriveste perfect ..
singura chestie care necesita putina atentie este cablu de la frana de mana ...
trebuie inlocuit sau modificat un pic ... ( cel de kadett care intra in butuc pt a actiona tramburii este prea lung )
puntea m-a costat aproximativ 400 de roni ...
motajul Smile) gratis ( ca doar ma pricep ... modestia Smile )
deci puteti incerca fara grija ...
aaa era sa uit ... necesita neaparat si niste jenti mai mari minim pe 14 cele originale de tabla nu se mai potrivesc ... ating in etrier
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR