Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • eliz

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2012

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:@eliz
Ai masurat gresit, nu pot avea atat pentru ca ti-ar departa prea mult platanul.
Mergi sa ti le puna pe cele vechi. Esti fericit ca le ai!
Doar trebuie sa dea platanul jos si sa puna saibele. Nu trebuie golit freonul, dat compresorul jos, alea, alea...

Le-am mai masurat o data, poate nu e sublerul meu suficient de precis. Doar daca masor pe cate una in parte pe margine este undeva la 0,2-0,25mm . Daca o masor pe mijloc este 0,3-0,4mm. Deci am impresia ca nu sunt drepte.

Am fost la mecanic si mi le-a pus pe cele vechi. Eu am masurat distanta dintre fulie si platan cu o lera, a intrat lera de 0,40mm pe latime, cea de 0,50mm intra doar daca bagi varful si fortezi (se inclina platanul). Cand apas butonul la bord se aude un tacanit. Acum pare ca merge ok A.C.

Freonul nu a fost golit nici cand a schimbat fulia si bobina, nu stiu cum s-a descurat pt ca am vazut ca sunt niste semeringuri acolo care trebuie date jos si puse la loc, habar n-am cum a lucrat pt ca ca spatiul de lucru este mic.
Skip ads

  • AFusaru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, am și eu probleme cu compresorul model WC
Aș vrea sã-l schimb cu unul cu ambreiaj WJ, am înțeles ca se poate cu ceva modificãri
Dacã a reușit cineva sã facã și și ma poate ajuta cu ceva indicații aș fi recunoscãtor
Am cãutat pe multe site-uri dar n-am gãsit nimic concret
  • BRANCAZ

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De curiozitate,care e diferenþa între tipurile WC ºi WJ?
Eu am schimbat compresorul cu alt tip,nou,zice-se echivalent.Oricum nu Delphi,nu reþin marca.Merge bine,dar n-are puterea celui vechi.Când e cald face faþã greu de tot pe astra H 1.4.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
WC e exact asa cum se scrie si e cu randament variabil, WJ e alta treaba ca si fiabilitate si e cu ambreiaj.
Skip ads

  • AFusaru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Exact, de asta vreau sã-l înlocuiesc cu unul WJ, am înțeles cã sunt colegi care au fãcut modificarea asta, aștept poate mã ajutã și pe mine cineva cu o informație despre ce trebuie modificat sã meargã WJ în locul celui WC
  • BRANCAZ

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ce sã înþeleg,cã WC nu are ambreiaj?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
In loc de asteptare, ai fi putut sa dai o cautare. (rima este total intamplatoare)
Un exemplu, ai aici:

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=2080084

P.S. Documentul nu mai exista pe acolo, nimeni nu si-a rupt din pretiosul timp, sa il faca cumva permanent.
P.P.S. Poate ar si trebui cumva, mutat continutul care nu tine de siguranta termica, pentru a nu polua si pe aici.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
[quote="LDivora"][quote="george_slz"]LDivora te mai ocupi cu inlocuitul de bobine de compresor de AC?[/quote
Da, ma mai ocup. Iar am depasit limitele Opel. Am facut recent reparatie bobina la compresor Ford Focus.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR