Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
S-a mai discutat pe tema vopsirii bordului insa n-am vazut sa fi facut cineva asta.

Vreau sa vopsesc in acest week-end bordul si acea consola care coboara pana la schimbatorul de viteze,insa poate ma poate indruma cineva spre un magazin de unde sa pot achizitiona materialele necesare(primer-plastifix, vopsea, lac).

Ca idee oarecum stiu procedura, mai intai o sa incerc pe o bucata de plastic inainte de a vopsi bordul.

Drept culori vreau sa il vopsesc cu alb si rosu, deoarece as vrea sa-i schimb si jantele cu unele de OZ racing albe.

Daca cineva a mai facut asta si ma poate ajuta cu ceva tips&tricks ii voi fi recunoscator. De asemenea daca mai are cineva in cap aceasta idee poate reusim sa ne cuplam si sa ne ajutam unul pe altul in acest proces.

Va multumesc anticipat !

Cu stima,
Ojog Cozmin



Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am facut asta dar la un service specializat si nu au dat cu lac ,sa nu reflecte lumina
din pacate nu am inca poza sa vezi
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ma intereseaza si pe mine.
culoarea argintie reflecta in parbriz?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@claudiu-cld Cat te-a ajuns toata treaba si ce anume ti-au vopsit?
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
treaba e ca pretul a fost modic doau sticle de suc si una de vin
de vopsit au facut consola centrala unde este mid cass si sistemul de ventilatie(acele butoane de reglare)pana deasupra la scrumiera si partea de sub frana de mana si am mai facut si acele aerisiri de pe bord (stg-dreapta)au iesit super
o sa revin cu poze
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu as vrea sa fac bordul ca in pozele atasate de mine. Adica tot bordul nu doar acele elemente de plastic(gurile de aerisire, consola centrala,plasticele de la volan si deasupra cadranelor) . Smile
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ai mai rezolvat ceva cu vopsitu' ?
vreau sa vopsesc cu negru tot ce e gri in poza


iese ceva daca le vopsesc eu sau trebuie sa le duc la o vopsitorie
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu am mai rezolvat nimic, Vinti .
Mi-am cumparat prin toamna primer, vopsea , lac insa nu prea a vopsi tot bordul, am vrut sa fac doar gurile de ventilatie, scumiera, manere usi .
M-am apucat, insa ceva nu a mers intocmai bine pentru ca incepuse sa se scurga vopseaua(la gurile de ventilatie) cu toate ca am procedat exact cum trebuia . Am avut si alte plastice de vopsit(nu de la masina) si au iesit impecabil, nu-mi dau seama ce a mers prost la alea ale masinii.
Pana la urma le-am curatat de vopsea care o aplicasem si le-am lacuit .
Nu am renuntat inca la aceasta idee, astept sa se mai incalzeasca putin vremea ca acum nu-mi arde de stat prin masina si desfacut plasticaraie si sa incerc din nou , eventual daca gasesc un bord la dezmebrari sa fac pe ala teste Laughing pana imi iese bine .

Ca o concluzie, eu demontasem alea insa ma apucasem prima data de gurile de ventilatie(care sunt dificil de vopsit), a inceput sa curga vopseaua si mi-am bagat picioarele s .
Suprafetele de genul plasticelor care apar in poza ta sunt usor de vopsit si sunt convins ca poti face treaba asta acasa , daca banii nu sunt o problema te poti duce la un atelier de vopsitorie sa ti le faca .

Vorbeste cu MadCow, ca si el si-a vopsit la Vectra plasticele alea : https://www.clubopel.com/vie...;highlight=borbet .
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ma anunti si pe mine cand vrei sa te apuci de treaba, eu deja am demontate piesele dar nu e problema ca nu merg cu masina
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:
Vorbeste cu MadCow, ca si el si-a vopsit la Vectra plasticele alea : https://www.clubopel.com/vie...;highlight=borbet .


Cred ca MadCow a si uitat ca a avut masina aia Very Happy
  • dany_m2v

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daca reusesti pana la urma posteaza te rog exact pasii pe care i-ai urmat si ce tip de vopsea ai folosit, primer, alea-alea. Ms anticipat.
  • nsoimaru

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am folosit vopsea si primer de la un magazin specializat din spate de la piata Gorjului, este pe strada cu circa de politie pentru acidente usoare.
Mie mi-a iesit bine dar trebuie sa ai mare rabdare sa pregatesti suprafata de vopsit cum trebuie, adica laveta abraziva, smilger fin 2000, degresare, primer doua straturi si apoi doua straturi de vopsea,
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pe langa masina mea care am facut-o la un atelier de vopsitorie ,am mai facut la un cielo ,am vopsit cu rosu (rosie era si masina)si am urmat urmatorii pasi:
-am slefuit intai partile din plastic cu hartie abraziva cu garnulatie mica(fina)cu apa(curatati bine)
-uscati si apoi aplicati 1-2 straturi de primer(grund gri) lasati sa se usuce si dk este nevoie mai slefuiti putin tot cu apa si smilgher fin
-spalati bine ,uscati si apoi aplicati 2-3 straturi de vopsea si apoi lac si lasati sa se usuce apoi montatile pe masina
spor la munk
la mine au iesit bine
eu le-am facut intro seara la munk si le-am uscat cu un resou cu rezistente ca si cum ar fii in cuptor la copt
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
din pacate nu ma dus capul sa fac si poze
imi cer scuze
  • dany_m2v

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2008

  • Mesaj Privat
macar poate faci niste poze al rezultatului final. Ms mult !
  • LucC
  • *
  • 42 mesaje
  • din 04 Jul 2006
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Piatra Neamt
  • LucC

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut!

Se poate vopsi bord si chiar iese super bine numai sa fie facut de cineva care se pricepe!



Cam obligatoriu dupa vopsit par sa fie ochelarii de soare de calitate Embarassed
  • vlad_pvc

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Calibra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
M-am decis sa deschid acest topic in urma unei discutii cu elegance si pt a sti si altii cum sa-si faca masina pe placul lor.
Sunt multi care vor sa-si personalizeze masina si sa-i dea un aspect mai sportiv prin vopsirea elementelor interioare sau prin lipirea autocolantelor gen imitatie lem sau carbon pe care le gasesc pe diferite sit-uri pe net (www.autoaccesorii.ro) la anumite preturi de la 250 lei in sus.
Eu personal mi-am facut la o vectra b si sunt multumit de rezultat cu toate ca nu i-am aplicat si un strat de lac, dar va urma.
Poze nu am decat la finalul lucrarii, pt ca nu m-am gandit atunci sa fac poze pe etape Embarassed , dar urmeaza cat de curand sa vopsesc la o calibra si atunci vor fi mai multe poze.




Materiale necesare: Sprit kit sau plastic primer (amorsa pt plastic), spray cu vopsea cu nuanta dorita (am gasit spray nuanta crom dar numai la ambient cluj), hartie abraziva (smirghel) de diferite granulatii (400 sau 600 si 800 sau 1000 depinde de starea in care se alfa componentele ce urmeaza a fi vopsite), spirt sau orice alt degresant, lac la spray.

Mod de lucru:
1. Se demonteaza componentele.
2. Se curata si se degreseaza bine (sa insiste la aceasta operatie persoanele care isi dau bordul cu silicon)
3. Se slefuiesc componentele cu smirghelul mai dur (depinde de cat de fin doriti sa iasa la final)
4. Se curata cu apa
5. Se slefuieste cu smirghelul mai fin (Peste operatiile 3 si 5 se poate sari si puteti da direct pe componente)
6. Se curata din nou cu degresant
7. Dupa uscare se aplica un strat de primer (amorsa), iar dupa uscare daca este nevoie se mai poate da un strat (eu am dat doar unu)
8. Daca la aplicare a curs sau ati picurat, dupa uscare se pot slefui acele zone cu smirghel fin (de granulatie mica)
9. Dupa uscare cca 20 min se aplica un strat de vopsea
10. idem 8
11. Dupa uscare se aplica cel de-al doilea strat (grija mare la aplicare daca nu doriti sa mai dati un strat; dupa primele 2 straturi deja trebuie sa aveti mana formata relativ)
12. La final se aplica un strat sau doua de lac (daca va ajunge sugerez sa aplicati 2). Aceasta etapa este importanta si nu o ocoliti deoarece lacul nu doar da stralucire ci protejeaza vopseaua foarte bine impotriva zgarieturilor si a alor factori.

Toate operatiile sunt importante exceptie fac 3 si 5. daca urmati pas cu pas acest topic si aveti putina indemanare o sa fiti multumiti de rezultat.

Tot urmand etapele anterioare se pot vopsi si componente exterioare cum ar fi bandouri laterale si altele, dar trebuie sa protejati bine zonele invecinate lor.



Pt exterior trebuie sa stiti codul culori sau cel putin denumirea (ex: rosu passion, albastru marin etc)

Acest topic este unul informativ si nu raspund de calitatea pe care ati obtinut-o, asadar nu o sa accept injurii ulterioare.
Va stau la dispozitie pt intrebari...
Spor la treaba si pt cei care au reusit rog sa posteze poze.
  • niladam2002

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2008

  • Mesaj Privat
unde gasesti primer pt plastic ? mi-am vopsit si eu bordul dar nu am avut primer, doar am degresat foarte bine si am smirgheluit la fel de bine...vad ca rezista destul de bine si asa dar vreau sa fac si manerele la usi si acolo chiar imi trebuie primer! Mersi ! Te salut!
  • vlad_pvc

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Calibra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am gasit la un magazin de piese auto (probe auto). mai trebuie sa fie la policolor. incearca la mai multe magazine de piese auto trebie sa fie.
  • cipry

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sal.eu am o astra g 2001 si am vrut sa lipesc autocolant pe mastile de la aer laterale si s-au dezlipit dupa nici o zi,autocolantul este 3 m dar cred ca ar trebui sa dau cu ceva inintea aplicarii. stie cineva cu ce sa dau? deja am stricat o gramada de autocolant..(ff scump) .astept sugestii .ms
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR