Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • adria1977

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sal'tare. Am si eu o problema la stregatoarele pe fata: isi fac treaba dar se opresc la mijlocul geamului. Functioneaza in toate treptele: in intermitent, vit. I si a II-a. Ca sa le opresc la baza - in pozitia lor normala - trebuie sa aduc maneta in pozitie "0" la nimereala. Ce sa fac?
Multzam fain.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mecanism stergatoare - se blocheaza, demontare, curatare
Stergatoare si mecanism Corsa
Daca stergatoarele nu ies bagi degripant, ciocaneala cu tinut contra si presa.
  • adria1977

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cineva mi-a spus ca ar putea fi si o problema din blocul de stergatoare (la contactele din comutator). Spunea ceva de un contact de automentinere. Ar putea fi si asta?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai ca mai insist poate asa pricepi :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13941
Vezi poza 5, acolo se vad contactele. Deci faci ce am scris si vor merge, garantat ! Contactele pica datorita mecanismului gripat care mareste curentul prin ele.
Skip ads

  • adria1977

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat. Am desfacut si am ajuns la cele 3 lamele, le-am ridicat putin, am curatat pe acolo si totul e OK. Simplu cand te ajuta cineva cu sfaturi.
Multzam.
Scoti stergatoarele, dupa care scoti grila de plastic prin tragere Pentru a nu te incomoda scoti si chederul care este la baza parbrizului. La Opel Astra 1.7 CDTI nu mai e nevoie sa dai motorasul jos ca e la vedere: trebuie sa scoti mufa de alimentare si desfiletezi vreo 7-8 suruburi si ai ajuns in miezul problemei.
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salutare
am si eu o intrebare
am avut o problema asemanatoare----stergatoarele nu faceau cursa completa la prima treapta=temporizator si am banuit ca de vina este releul,pe care l-am schimbat.
toate bune si frumoase,acum nu-mi mai raman blocate pe temporizare dar in momentul in care opresc stergatoarele acestea raman pe pozitia pe care au apucat si trebuie sa dau din nou pe temporizare sa astept sa-si termine cursa si apoi sa le inchid.
iINTREBAREA mea este urmatoarea:in momentul in care actionati stergatoarele(cu contactul pus bineinteles) indiferent de treapta(1,2,3), de exemplu se afla in treapta 2 si dati repede de maneta stergatorului trecand brusc peste prima faza(temporizarea) la voi raman stergatoarele blocate pe parbriz?
ma gandesc ca poate o fi ceva asemanator ca la geamuri, atunci cand se ia borna,fiind necesar dupa aceea sa se tina apasat mai mult timp pe buton pt a cobori si urca si prin impuls.
mentionez ca in jurul motorasului nu am gasit apa sau umezeala, ba din contra era chiar praf
uitasem:opel astra f din '94 1,8i 66kw 90cp hatchback 5 usi c18nz
astept parerile voastre.
multumesc anticipat
  • tudor.bogdann

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 z15se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Buna! am si eu o problema cu stergatoarele la un opel astra g din 2003 si anume imi raman blocate doar in prima treapta. imi puteti spune va rog unde gasesc pozitionat releul stergatoarelor. multumesc
  • mendoza

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua am un opel corsa car stergatoarele nu mai pleaca in nicio treapta ce e de facut aseara pe ploaie au functionat cat de cat ok dar cand am ajuns aproape de casa s-au oprit pe mijlocul parbrizului si cand am ajuns in parcare am mai dat de ele cu stropitorile si nau mai plecat deloc ma poate ajuta cineva?
  • mendoza

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua am un opel corsa car stergatoarele nu mai pleaca in nicio treapta ce e de facut aseara pe ploaie au functionat cat de cat ok dar cand am ajuns aproape de casa s-au oprit pe mijlocul parbrizului si cand am ajuns in parcare am mai dat de ele cu stropitorile si nau mai plecat deloc ma poate ajuta cineva?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR