Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ionvatrai

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am cumparat si eu de curand un Astra 1,7 dti 2001, cel de la care am luato zicea ca are ESP, de unde pot sa Âștiu daca e adevarat? ce ar trebui sa mi se aprinda in bord(daca trebuie) si cand? eu cand pun contactul nu mi se aprind decat ABS-ul, "canistra", bateria, masinuta cu cheie, chestia aia cu steluta in mijloc, aibagul.
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In manualul Vectra Februarie 2007 zice: in compartimentul de sigurante din cabina (!), senzorul pentru detectarea momentelor de giratie al ESP este pe siguranta 20. Deci, daca ai asa ceva, acea siguranta este sigur montata. Embarassed
Am facut si testul "elanului" sugerat mai sus, dar accidental, si nu am fost pregatit sa il monitorizez. Ca rezultat am constatat o franare pe roata spate din interiorul virajului (asta s-a auzit temeinic) si o traiectorie perfecta. Doritorilor le spun si unde se poate face acest lucru la 40 km/h: la fantanile de la Unirii (Bucuresti), unde sunt o serie de viraje dr-st-st-dr la aproape 90 de grade (cine le-o fi construit asa... Mad ).
Sper ca va e de folos!
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In plus, in compartimentul bateriei, la cutia cu sigurante avem:
1. ESP pe : 7, 12;
2. ABS pe: 16, 29, 32.

Sper sa va ajute Smile
  • ionvatrai

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Kamob a scris:In plus, in compartimentul bateriei, la cutia cu sigurante avem:
1. ESP pe : 7, 12;
2. ABS pe: 16, 29, 32.

Sper sa va ajute Smile

Astea sunt pentru Astra sau Vectra?
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sunt pentru Vectra C din manualul electronic (pdf) editat de Opel in 2007.
  • stefanmanea

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Imi poate spune cineva cum pot afla daca ESP-ul este activ. Precizez ca am un Opel Astra H, echipare Cosmo, si buton DDS in bord. Ar trebuii sa imi apara martor de bord atunci cand intra in functiune ESP-ul (DDS)?

Cu stima,
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Martorul de bord trebuie sa se aprinda cand intra ESP-ul in functiune,altfel la ce bun ar mai fi martorul respectiv?Faptul ca exista si este activ (ESP-ul) nu inseamna ca martorul trebuie sa fie aprins si asa cum bine ai precizat chiar tu,numai atunci cand intra in functiune.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu o poza la manualul in limba engleza de la Vectra C (ed. 2007!): logica zice ca, daca ai ESP, atunci sigur la numarul 20 raspunde cineva (aka. exista o siguranta).

Skip ads

  • danutzu95

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z 19 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mai fratilor nush sa dezactivez tc sau ce e ala ca n u are nici un buton sau ceva care sa arate doar daca ma dau la ea ca nesimtzitu atunci mi se aprinde in bord doar atat si cum fac sa scap de el cand ma mai joc cu grasutza prin oras cu drifturi ca ma tine pe loc rau pls helppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
Embarassed Sad Evil or Very Mad
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai,daca ii scoti rezistenta,zic ca scapi de el...
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si faci rost de o eroare in B.C. Cool

Sincer... eu am scartait-o pe a mea de se uita tot Carrefour-ul la mine... nu inteleg de ce ai nevoie sa scoti TC-ul, pentru ca oricum intra tarziu de tot (la mine la plecari de pe loc la 3.500rpm), cand deja ai rupt aderenta intre asfalt si roti de mult timp. Merg la ideea ca ai masina din avatar (ca nu zici nimic), si iti spun eu ca nativ e dificil de derapat monstru'. Asa ca incearca altceva, ca nu sunt puse degeaba TC si ESP-ul.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca aveti butonul sport pe bord , apasandu-l timp de 4 sec. va aparea mesajul ESP off
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Triunghiul in care este o masina care derapeaza e simbol pentru ESP (si implicit TC), scrie in manualul masinii. Masinile care au doar TC sunt dotate cu alt martor de bord. Proba de ESP poti sa o faci simplu: iei o curba brusc la 30 la ora si urmaresti martorul. Daca se aprinde si simti si o usoara smuncitura, atunci ai ESP.

Butonul de ESP ON/OFF exista doar pe VectraC dotate cu advanced ESP.

Dupa cate stiu eu, nu exista VectraC cu TC dar fara ESP.
\

am tc, ca intra dupa ce fortez plecarea,in functie de teren,daca e mazga, intra devreme, daca, e polei intra direct,daca e asfalt intra mai tarziu si am posibilitatea sa ascult pilirea gumelor(am facut chiar si un burn cu tot cu tc,micut cei drept)
am esp,cu proba,pe o suprafata alunecoasa am incercat sa intorc pe frana de mana....si nu m-a lasat....masina a revenit imediat pe trasa.prima data am zis ca sunt eu prost si nu am ales viteza corespunzatoare,surpriza!...si la a 2 a incercare cu mai mare viteza....la fel
la ambele descrieri se aprinde martorul din bord.
ce nu am ?a, nu am BUTON
ps .am vazut si c 1.6 cu buton de esp off
cred ca optiunea este doar a clientului ,cel care o comanda
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si acum intrebarea grea: se poate sa pun la C-ul meu buton de ESP? Nu ca am nevoie... hai sa zicem de tuning vizual (dar totusi functional), pentru ca la reprezentanta primesti doua raspunsuri:
1.Nu se poate.
sau
2.Se poate dar costa mii si mii de bani.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Kamob a scris:Si acum intrebarea grea: se poate sa pun la C-ul meu buton de ESP? Nu ca am nevoie... hai sa zicem de tuning vizual (dar totusi functional), pentru ca la reprezentanta primesti doua raspunsuri:
1.Nu se poate.
sau
2.Se poate dar costa mii si mii de bani.


bine'teles ca se poate,dar unde nu se stie,se raspunde cu "nu se poate"sau "costa n'spe mii de euro" ca sa te descurajeze
ce pote fi asa de complicat ?!,un buton si un mic soft care sa intrerupa circuitul,dupa cum se poate citi prin forum si nu numai, vectra c are multe chestii electronice care nu sunt active.
mare minune daca deschide cineva capacelul si are deja firele cu mufa, lipsind doar butonu Laughing
  • FIXVID

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu poti afla daca ai esp si tc cu un test Smile

Nici eu nam fost sigur daca le am, desi martorul imi aparea de fiecare data cand dadeam cheie Embarassed nu mia sarit niciodata in ochi.

Am prins o ploaie ieri seara si am zis ca duc pana la limita aderenta gumelor intrun sens giratoriu. Iam dat in gura in viraj si masina a inceput sa trepideze violent de tot. Dupa aceasta am simtit o schimbare brusca de directie. Cu alte cuvinte, masina nu respecta directia pe care as fi vruto eu (volan max la stanga) din aceasta cauza rotile au fost franate in asa fel incat directia sa fie corectata si masina a luato brusc la stanga.

Am tras si eu un ochi in carte si am vazut ca sigurantele pt tc si esp se afla pe pozitiile 7 si 13. Daca cineva are de gand sa faca o manevra asemanatoare inaintea mea, fara sigurante in socluri, sa ne spuna si noua pe ce directie a mers masina Mr. Green
  • deleted-12027

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Buna domnilor. Vreau sa cumpar o Vectra C second si am doua nelamuriri legate de bordul masinii. Prima legata de esp, si anume, cel care vinde sustine ca are esp. Eu am fost am vazut masina si am cautat un buton pentru esp off cum am vazut la masinile din grupul vag. Nu am gasit si am inceput sa cred ca nu are esp. Am citit discutia de mai sus si incep sa am dubii. Pe bord se aprinde cand pui contactul martorul cu triunghiul si masinuta care derapeaza. Din ce am citit mai sus am inteles inteles ca masinuta care derapeaza inseamna ca ai TC si daca masinuta e intr-un triunghi inseamna ca are si esp chiar daca nu este buton de off. E corecta concluzia? Masina are esp? A doua problema e un pic off topic. Tot vanzatorul sustine ca are clima manuala masina, dar cautand prin anunturi am observat masini care au acelasi bord (identic pana la ultimul butonel) si la care vanzatorii sustin ca au dublu climatronic. Adica pe un bord cel care vinde sustine ca e clima manuala si pe alt bord care arata identic cela care vinde sustine ca e dublu climatronic. Care dintre ei se inseala? La alte modele de masini difera foarte mult bordul de la o masina cu clima manuala la una cu climatronic. La Vectra C care e ideea. Si daca are climatronic cum se seteaza. Unde trebuie sa apara temperatura? Sper sa nu fiu prea pisalog. Salutari
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ai ESP numai daca gasesti sigurantele montate (e cam sec raspunsul, dar nu cred ca ti-o lasa pe mana sa-i tocesti cauciucurile). Nu exista masinuta derapata fara triunghi… banuiesc ca e cam samsarache vanzatorul si incearca sa umble cu Vectra in culori de Logan…

Despre clima manualaShocked stii, oamenii ca acesti vanzatori vor fi primii care vor ateriza pe Soare noaptea… asta chiar te ia de prost! Fa-i cunostinta cu dosul de la palma!!!
Iti pun desenul din cartea tehnica ca sa vezi diferentele.

Ca sa fie si mai clar: daca bizonu’ incearca sa-ti zica ca are clima, intreaba-l unde pe display-ul masini scrie asta: “ AUTO “ si temperatura pe care ti-o doresti sa o ai in cabina. Te informez (cu oarecare tristete pentru tine) ca masina NU are clima (din ce zici tu) ci A/C.

Mergand pe filiera… cred ca te uiti la o masina cu peste 250.000km reali… Mai cauta si la altii, sigur o sa gasesti ceva care sa aiba macar clima daca nu chiar si ceva dotari! Nu te arunca la primul cu oferta, ca o sa te doara buzunarul inutil. Ai rabdare si evita orice vanzator care incearca sa te ameteasca, fiindca ascunde ceva despre masina si vrea sa scape de ea.

Bafta!
  • eusebyu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Kamob a scris:Sunt pentru Vectra C din manualul electronic (pdf) editat de Opel in 2007.

1. Din mesajele tale am dedus ca ai manual si de vectra 2003. Pe mine m-ar interesa pt un vectra 2004 engleza sau romana. Ai asa ceva? Embarassed
2. Nu am de mult masinutza si am dat de un tablou sigurante doar in portbagaj partea stanga (a mea e break) Acolo am montat si o chestie electronica pentru remorca. Este singurul tablou de sigurante sau mai are unul si in fata la motor? Rolling Eyes
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ai un panou la motor, langa baterie (acelasi compartiment), unul la partea stanga a panoului de bord si unul in spate.
Exista 2 manuale in 2002, unul in 2003 si unul in 2007. Adica e foarte bun ala din 2003; e disponibil gratis la opel.uk, daca iti faci cont (de asemenea gratis) Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR