Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mi-am schimbat anvelopele si logic ca mi-am echilibrat si jantile. problema e ca din momentul in care le-am schimbat volanul nu mai sta drept ci un pic inclinat spre stanga. este posibil sa fie din unghiul de fuga? cand dau drumul la volan se indreapta si trage dreapta. ce spuneti e din unghiul de fuga?
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu cumva ai vreo roata moale ,inseamna ca trebuie sa-i faci unghiul.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da...e unghiul...bineinteles daca nu cumva ai o roata mai molae...sau si mai rau cu alt laoon Very Happy. incearca sa schimbi rotile intre ele sa vezi daca mai trage in partea respectiva. eventual sa te uiti si la sensul de rotatie a rotilor. daca sunt late, avand tendinta sa se aseze pe sosea, se poate sa traga in lateral daca e soseaua cu imperfectiuni de inclinare. bafta
  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Daca inainte nu tragea nu are rost sa umble la directie. Am patit si eu odata la fel si tragea dreapta deoarece un cauciuc era mai greu decat celalalt. Am fost la magazin si l-au schimbat...Dupa mult circ...Asta e cea mai nefericita situatie.. Poate fi mai moale unul. si ayunci e simplu.
Skip ads

  • rcostache

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
popeye are dreptate , daca nu aveai probleme inainte de schimb nu are rost sa faci geometria(asta teorect), insa mai exista si varianta sa se fi uzat anvelopele vechi astfel incat sa se aseje mai bine pe carosabil. Sfatul meu ar fi sa incerci cu anvelope noi pe toate cele patru roti si daca nici asa nu e ok , trebuie sa te duci sa ii faci o geometrie
  • cristian19

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si anvelopele au aceleasi dimensiuni ca inainte?
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
eu am schimbat pana acum 12 cauciucuri si toate erau proaste....si am facut unghiul si echilibrari si toate cele ...si timp si bani si nervi...asa ca du-te si schimba cauciucurile...sunt cumva goodyear eagle f1? Smile
  • sszaby

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2003 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am schimbat si eu cauciucurile in urma cu doi ani la agiluta mea.
Atunci mi-am cumparat masina si cauciucurile cu care l-am luat erau aproape netede.
Dupa aproximativ un an am observat ca cauciucul din dreapta fata este mai tocit in exterior si parca se auzea si un zgomot tot de pe partea dreapta fata. Am fost la un mechanic si mi-a schimbat bieleta, cica avea joc. Dupa asta am fost sa-mi regleze directia.
Dupa asta totul parea ok, directia buna.
De atunci a trecut aproape un an si zilele astea dupa o spalare a masinii am inspectat cauciucurile, asa de curiozitate si surpriza
cauciucul din dreapta are marginile exterioare aproape netede.
Am crezut ca mor de nervi.
Imi poate spune cineva ce e de facut, ce unghi trebuie reglat?
Banuiesc ca inainte de a regla orice unghi e recomandat sa schimb cauciucul tocit altfel nu prea are rost sa ma duc la reglat, sau macar cele din spate sa le mut in fata.
  • sszaby

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2003 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Inca o chestie, am tot citit pe forumuri si se pare ca e o probleme cu unghiul de cadere. Stie cineva daca se poate regla unghiul de cadere la un opel agila?
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am pus din nou jantele cu cauciucurile de vara iar masina am inceput sa traga dreapta.Am crezut ca e din cauza faptului ca au pierdut rotile azot pe timp de iarna,asa ca am fost si am pus din nou azot(2,2 pe fata si 2,1 pe spate-sper ca am facut bine).

Ideea e ca probabil trebuie sa-i fac geometria iar chestia asta cu indreptat jenti cu tot(la gropile din Buc putin probabil sa nu fie un pic indoite),montaj,demontaj ma ajunge la 360 de lei.

Intrebarile mele sunt:

Stiti cumva un loc unde sa fac aceasta operatiune mai iefin?

Se poate face geometria fara sa indrept si jantele(asta in cazul ca sunt strambe)?

Este consumul influentat de aceasta problema?

Ce se poate intampla daca se merge mult timp cu aceasta problema nerezolvata?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR