Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Daca imi poate recomanda cineva un mecanic sau un service anume unde sa fac o vizita cu masina din semnatura.
Urmeaza ca la sf. saptamanii care vine sa plec la un drum lung si vreau neaparat sa merg la un mecanic care stie ce face ca sa nu ma plimb prin diverse service-uri, sa aud diverse pareri si sa arunc bani pe fereastra.

Una din problemele pe care le am e un zgomot metalic care vine din compartimentul motor. L-am mai avut acum ceva vreme insa a disparut de la sine. Dupa ce am fost la mare acum vreo 3 sapt, a reaparut. Mentionez ca am tinut-o pe autostrada numai in 4500-5000 rpm. Uleiul a fost schimbat acum aprox 3.000km, Mobil Super S 10w40 semi-synth.

Zgomotul e ca un tacanit oarecum regulat, atat cu motorul cald cat si rece, nu pare sa fie diferenta atunci cand turez.
Am cautat pe forum si am gasit oarecum de unde ar putea proveni insa oriunde as pune urechea de acolo mi se pare ca ar veni .

Pe langa asta, o alta mare problema e faptul ca masina abia se taraie, creste foarte foarte greu in turatii si da in nas(am observat ca doar atunci cand e cald afara, cand e putin mai racoare-noaptea sau dimineata de exemplu merge foarte bine).


Daca imi poate recomanda cineva un mecanic bun, ii raman dator cu o bere . Nu vreau sa merg din service in service sa dau la fiecare cate 70-80ron ca sa aud `nspe pareri diferite .

Cu respect,
Ojog Cozmin
Skip ads

  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ca parere personala, "mecanic bun" eu inca n-am intalnit pana acum. Am tras ponoase destule, insa, de la mecanici prosti si nesimtiti. Iti recomand Augsburg pentru revizii, oamenii sunt seriosi (din ce am vazut eu) si nu se lasa pana nu gasesc buba (daca e cazul). Atentie, trebuie programare, dar au si service rapid, insa mai astepti 1-2 ore pana se elibereaza un stand. Toate bune!
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Lucrez chiar pe langa Augsburg, la complexul logistic Cefin . Am fost sa-mi iau de mancare din carrefour si la intoarcere am trecut pe la ei cu gandul sa-mi fac o programare. Am vb cu un baiat de la receptie , i-am explicat despre ce e vorba si raspunsul pe care l-am primit a fost : "Noi nu ne bagam sa desfacem motoare, doar dupa ureche sa va spunem de la ce ar putea fi zgomotul de la motor" . I-am multumit frumos pentru raspuns si i-am zis ca o sa caut in alta parte.

Deci Augsburg a sarit din discutie.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Încearcã la acest nr. de mobil 0723.474.731 este mecanicul meu Geo, spui cã eºti din partea mea Vios Alfa. Succes! Smile
Skip ads

  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dragilor, daca auziti de unu' care face "diagnoza" undeva pe Stefan cel Mare EVITATI-L! Astazi am fost la acest personaj recomandat fiindu-mi de aici de pe undeva. Am platit 50 lei (e adevarat nu o avere), dar ideea este ca i-am platit degeaba. Omul a venit cu un laptop, l-a conectat la masina, dupa care a inceput sa vb. pe mess de pe acel laptop, in final spunandu-mi ca masina mea nu are nimic, desi bate un injector de te scoate afara . In fine, i-am platit ca era unu' de vreo 2 m, dar sincer imi venea sa-i dau cu ceva in cap.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
trebuia sa apelezi si tu la maiandrei....
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:trebuia sa apelezi si tu la maiandrei....


pt diagnoza, sau ca sa-i dea ceva in cap? Smile
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ai vreo eroare pe afisaj? daca nu, masina nu are nimic d.p.d.v. electronic. daca citeai bine vedeai ca omul este pe electronica. la mecanica treb altcineva.pt injectoare am auzit ceva de un turc (cam scump).
Skip ads

  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Evident ca am o eroare pe afisaj. altfel nu mergeam la baiatu' cu laptopu'.
daaaaaa
  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Hmmmm...in ce priveste turcu' , are atelier undeva intre Cutitul de Argint si Filaret, am fost acolo. Omul te priveste FOARTE de sus si te jecmaneste efectiv....este foarte adevarat ca am auzit numai lucruri bune despre el, dar mie nu a stiut sa-mi rezolve problema...care apropos...stiti care era? UN INJECTOR INFUNDAT!
PS: Iulius, pentru tine special, sa-ti zic ca aceasta din urma este o problema distincta fata de eroarea despre care aminteam mai sus.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Pai daca ai eroare, ce eroare este? cum nu are nimic masina?Ce cod are eroarea?
  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am citit eu bine bate un injector? poate sa bata injectorul?pt curatat injectoare ,service la diham,mecanik papa spui ca din partea lui danutz de la realitatea,bafta
Skip ads

  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
D-le Iulius, cu regret va anunt ca nu stiu codul de eroare...daca doriti va pot spune, in schimb, id-ul persoanelor cu care "baiatu cu laptopu'" vorbea pe mess. in timp ce statea in dreapta "conectat" la opelul meu.
Pot spune ca dimineata sau de fiecare data cand motorul este rece, ramane aprins martorul de bord care indica o masinuta taiata de o cheie (mecanica)!
Tocmai de aceea am fost la nenea ala sa-mi zica, condul de eroare...dar...asta este!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pai de ce i-ai dat banii?
stii de ce zic, pt ca si eu am apelat la el de 2 ori odata acum 3 ani si odata luna trecuta dar m-am uitat pe laptop, am vorbit, mi-am notat erorile si dupa aceea am actionat in consecinta. daca te astepti sa-ti si rezolve problema cu testerul...slabe sperante.
asa cum zicea cineva mai sus apeleaza la maiandrei sau vin-o la o intilnire joi ca mai era un forumist cu o interfata si te poate ajuta.
Succes!
  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
OK...multumesc...Joi ma prezin la intalnire! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR