Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • paspalica

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Astazi cind am incercat sa spal luneta am observat ca nu imi mai arunca apa pe luneta . Precizez ca se aude apa venind pe sub caroseria masinii (prin plafon) spre acea duza , dar nu o mai arunca afara pe parbriz ci se scurge pe undeva prin spatele rotilor din spate . Sa fie acea duza infundata ? Daca da , cum o pot schimba ?
Sau sa fi iesit vreun furtun ?
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
fii atent. daca e sarit furtunul...o salveni usor...iei jos ornamentul de pe hayon si fixezi furtunul. daca e infundata diuza, o iei jos, tai plasticul jos ai sa poti baga un ac in sensul iesirii apei, o desfunzi...o lipersi al loc...apoi o montezi. eu mi-am rupt un ac in diuza si am fost nevoit sa fac operatiunea asta. ai grija...foloseste ace cu gamalie nu ace de cusut pt ca alea re rup in gaura. astea macar doar se indoiesc. bafta
  • paspalica

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am scos diuza afara si am observat ca furtunul este sarit . Cum se poate pune la loc ? . Precizez ca masina este inca in garantie . Se poate pune usor la loc furtunul acela sau sa merg in service la garantie ?
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pune-l tu la loc cu ceva adeziv...gen moment...dar adezivul sa fie elastic...nu plastic. bafta
Skip ads

  • adrian1

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu probleme la un astra f caravan cu presiunea lichidului la luneta si as vrea sa dau jos diuza sa o verific si pe ea si furtunul daca vine in ea.Daca actionez maneta se aude ca ar veni ceva pe traseu si nici nu se face umezeala pe undeva ,dar lichid vine f. putin si diuza am incercat cu un bold sa o desfund si a intrat vreo 0.8 cm dar presiune tot nu am.Daca stie cineva cum pot demonta diuza "please help" ca eu am demontat plasticele de pe haion si nu se vede acces pe acolo sa fie pe deasupra, dar cum?
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Verifica daca are presiune pompa.Scoate furtunul de la pompa ,vezi daca baga presiune .Sa nu cumva sa ai si furtunul infundat,sau ciupit pe traseu.In acest caz scade si presiunea.In functie de ce gasesti ,atunci inlocuiesti pompa,furtun..Furtunul ajunge pina la haion si de obicei se stranguleaza sau ss ciupeste in zona articulata unde intra in haion.
  • adrian1

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Mersi GL99VRC! ,presiune am ca am verificat, dar undeva pe traseu se pierde si nu la haion ca am m-am uitat unde e mansonul e ok si as vrea sa scot furtunul de la diuza si diuza, dar nu stiu cum sa scot diuza sau furtunul de la imbinarea cu diuza.
Mersi pentru interventii
  • florianjipa

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
buna ziua .o mare rugaminte la un opel corsa 111 ..am probleme cu stropitorul din spate de la geam ..nu mai arunca pe directie ..am apasat pe el ..si a intrat ..inauntru ..problema este cum dau jos "capacul" de plastic ? ca nu se vede nici un surub ..etc ..il fortez cu o surubelnita , ceva ? are un fel de clips? ms f mult ..astept pe florianjipa@yahoo.com un raspuns...
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Are 2 suruburi , apoi se scoate prin tragere : are clips.
Eu am inlocuit duza originala , cu una de solenza cu 2 gauri de stropire.
  • florianjipa

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
multumesc ff mult ,,maine pe lumina ma uit sa vad unde sunt cele 2 suruburi ptr ca la opel corsa 111 se vede capacul de plastic ..dar nu vad de ,,sus ,,cele 2 suruburi ce fixeaza ..capacul de protectie?
asta intreb eu ..cum indepartez ,,capacul ..ca sa ajung la duza..
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca s-ar putea sa aiba niste capacele de plastic care acopera suruburile cel putin la astra G caravan asa este...
  • florianjipa

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Gata ,am resolvable...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR