Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Poti verifica daca iti vine tensiune 12V pe acea mufa cand apesi butonul de proiectoare...daca-l ai (numai cu luminile aprinse).Daca nu-l ai,trebuie sa-l pui si apoi sa incerci.Daca nu ai multimetru,poti incerca cu un bec de 5W conectat cumva (cu fire).Nu se arde nimic daca nu e mufa corecta.
Daca vrei sa testezi mufa de senzor,baga o rezistenta de 4,7 kohmi/0.25W in mufa de testat si trebuie sa-ti arate pe display o temperatura de aprox 28 grade,daca ai nimerit mufa de senzor.Daca nu e mufa corecta,nu se intampla nimic,nu se arde nimic.

PS: La Corsa B,senzorul de temperatura aer e prins la mijlocul barii din fata (la centru) si se poate schimba fara sa demontezi bara,dar foarte greu si cu julituri la maini.E exact cel din poza ta si mufa (cu 2 fire) de pe masina se potriveste perfect cu acel senzor.
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit postarea mea din 2010:
danpet a scris:Din pacate,se cam duc acesti senzori.
E de fapt un termistor NTC (coeficient negativ de temperatura) de 5 Kohmi la 25 oC.La cresterea temperaturii,rezistenta lui scade,si invers.
Pt proba,puneti o rezistenta de 4K7 in locul senzorului,iar display-ul trebuie sa arate putin peste 25oC.
Eu l-am "reparat".Am taiat motul cilindric in care se afla (turnat) termistorul,am ajuns la fire si am lipit 2 termistori de cate 10 Kohmi in paralel (2,7 ron bucata),caci nu am gasit de 5 Kohmi.Apoi am ermetizat totul cu plastic topit (bara de plastic cu pistol de incalzit).De 5 luni
merge fara probleme.

Update: A mers perfect cativa ani,dupa care a luat-o razna din nou.L-am scos si am gasit un fir din interior,corodat in alt loc.L-am lipit si functioneaza in continuare.Din pacate,intra apa la firele din interior si cu timpul,se corodeaza si se intrerup.
  • miraflor2007

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Combo 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri. Incerc maine sa caut mufa pentru senzorul de la temp.
  • MPauna

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2017

  • Mesaj Privat
salut.spune-mi te rog si mie daca mufa asta intra direct in senzor sau ii trebuie si o alta ramificatie?multumesc
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,488
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mufa corespondenta (cu 2 pini) intra direct in senzor ...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
danpet a scris:A mers perfect cativa ani,dupa care a luat-o razna din nou.L-am scos si am gasit un fir din interior,corodat in alt loc.L-am lipit si functioneaza in continuare.Din pacate,intra apa la firele din interior si cu timpul,se corodeaza si se intrerup.
glue gun...
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
N-am inteles daca a fost o sugestie sau o remarca la modul cum am izolat eu termistorii...vezi ultima poza...S-au corodat firele din interior,cele originale din fabrica,nu cele de la piesele puse de mine si prima data si a doua oara.A trebuit sa mai sap odata in plastic si sa refac din nou firul intrerupt.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
a fost o sugestie de izolare ca sa nu mai intre apa...
acum din poze nu prea imi dau seama daca se poate sau nu aplica acolo, dar macar poti incerca...
  • aiercosan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Buna
Am si eu o problema asemanatoare la un Corsa 2009. In loc de temperatura imi arata un F. Care sa fie problema?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,488
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil senzorul temperaturã exterioarã sau conexiunea lui la instalația electricã...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR