Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut colegi. De curând mi s-a arãtat posibilitatea de a cumpãra un Astra G 1.6 Twinport Z16XEP. Este din 2007, are 51000 km, dotãri normale (AC, geamuri electrice, oglinzi electrice, airbaguri, etc, adicã ce ma interesa). Pret 2800 euro. Km sunt incontestabili deoarece cunosc persoana de la care cumpãr. Întrebarea este, se merita? Cum este motorul? La ce sa ma aștept ca probleme? As vrea sa o trec pe gaz pentru naveta de aprox 55km zilnic. Ce ziceți? În prezent conduc un Signum Z19DTH care va rãmâne ca mașinã de familie.
Skip ads

  • strmihai

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2015

  • Mesaj Privat
ia-ti corsa sau clio pe diesel la aceiasi bani, ai consum de 3,5-4 in exterior ptr ce iti trebuie tie
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
2800 euro și 51000 km?! As vrea o asa Corsa. Dar nu cred ca gãsesc. Și sa fie și ieftin de întreținut
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pentru navetã este foarte bunã combinația benzinã + gpl. Dieselul are și el avantajul consumului mic dar și când apar probleme plângi lângã ea!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Redroshe cumpara linistit si uita de diesel, pui gaz si gata. Daca nu o cumperi tu ma intereseaza pe mine.
Ai dreptate Signum Z19DTH e masina de familie, pentru drumuri lungi, cumparaturi etc, in oras o omori degeaba si pana se incalzeste bip de frig.
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru rãspunsuri! Am sa o cumpãr! M-ați convins! Smile
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Astãzi ma duc sa verific mașinã și sper sa o cumpãr. Dupã ce se ma uit sau sa fiu atent în mod special?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sa nu aiba esapament afumat, sa fie teava perfect curata. In rest ca la oricare masina verificarile.
Skip ads

  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pe partea mecanica, am programare la EDS pentru verificare pe elevator. Dar pana ajung la ei voi conduce eu și eram curios la ce sa fiu atent. Oricum, apreciez orice rãspuns! Mulțumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai programare la EDS o verifi tu cat de cat sa nu te duci la ei cu o tigaie si sa platesti degeaba, in rest Marius este destul de priceput.
  • NelusVL

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
As dori sa achizitionez un Opel, m-am axat pe Vectra B, Astra G, motorizare 1.8 benzina.
Am gasit o Astra G, Astra G 1.8, arata cat de cat bine (in poze), are cateva dotari.
Am vorbit putin cu proprietarul, masina este adusa din Germania, instalatia GPL este montata in anul 2010 in germania, cel putin asa mi-a transmis. O sa merg sa vad masina, sa observ cum se comporta in mers si daca e sa fie cat de cat ok sa fac si o verificare la un service inainte de achizitie.
Cateva pareri cu privire la aceasta masina, pretul este unul acceptabil, merita, posibil sa apara ceva probleme la motor din cauza gpl.ului?
Va multumesc anticipat!
  • cotuti

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2016

  • Mesaj Privat
opel astra g 2000diesel an 99 ce euro are ?multumesc
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E2
  • cotuti

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2016

  • Mesaj Privat
mersi
  • mario_vectra

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,
Sunt interesat sa cumpar o Astra G si am cateva intrebari:
-nu se gasesc masini in combinatie trapa/climatronic/motor 1.8 ? Am rasfoit anunturi o gramada, nimic nimic n-am gasit
-am vazut ca unele masini au un computer de bord mare (foarte putine), altele au mic. Desi am citit tot topicul nu m-am prins daca pe cel mic exista computer de bord si ce ar arata acesta.
-toate motorizarile au problema cu ecu pus aiurea?
-modelul lung(caravan) are suspensia pe spate diferita, ceva cu perne de aer?

Cat credeti ca ar merita un G cu motor z18xe si cu ceva dotari? (minim AC, preferabil climatronic, scaune incalzite etc)

Si pentru ca am cont de putin timp: sunt interesat de o Astra G 1.8. Momentan in sectiunea Vanzare nu e nicio masina asa la vanzare, daca stiti pe cineva care vine dati-mi un semn va rog. Masina trebuie sa aiba 4 usi, nu zic nu unui caravan, iar de dotari cat mai multe cat mai bine.

@NelusVL - nu mai e valabil anuntul. Cat ai dat/cat costa masina? Ce dotari avea?
  • mario_vectra

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Inca o intrebare: suspensia e aceeasi pe caravan / hatchback / sedan?
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut, pot sã-ți spun ca suspensia e la fel la toate variantele, adicã amortizoare, arcuri, etc. Nu exista perne de aer din fabrica pe niciuna. Diferențe apar la varianta sport (arcuri mai scurte și mai tari plus amortizoare sport, cred) sau la varianta cu pachet drumuri grele/rele ( arcuri mai lungi și mai tari, plus scut motor metalic).
Poziția ECU nu știu cat e o problema. Dacã acolo l-a pus producãtorul, știe el ceva, oricum exista rezolvare.
BC mic sau mare arata destule informații gen consum, range, etc. Chiar și cel mic te anunțã când ai probleme gen ulei lipsa, becuri arse etc. Excepție TID, care nu arata decât temperatura, data, ora și postul de radio dacã e cuplat la playerul original. Multe informații gãsești pe forum legat de TID, MID, GID, etc.
Problema cu combinația trapa, clima, etc, sigur nu ai gãsit, dar probabil ca exista. Oricum nu cred ca e cineva care sa știe 100% ce combinați au existat pe Astra G. So, keep looking!
Cat despre preț, iar, difera mult în funcție de an, km, dotãri, motorizare, etc. Poate varia de la 1500, la 5000 euro.

Multã bafta!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Astra G cu 1.8 sunt putine, ba mai mult cu combinatii trapa+clima+BC+scaune incalzite deja sunt vise. Nu sunt multe la vanzare ca si Vectra cu acelasi motor, e prea bun sa vinzi masina pe doi lei si sa iei cine stie ce tepusa.
BC= computer de bord ala mare cum spui tu e cam moft, da consum si altele dar el judeca teoretic, practic ramai fara benzina blocat pe o centura. Cel mic este TID si da temperatura exterioara, ora/data, post radio, denumire piesa sau trackxx, daca este posibila gheata cu steluta.
Suspensia difera functie de sasiu si motor dupa care ai variante gen sport/drumuri grele. Pentru noi este recomandat suspensie normala sau drumuri grele, cele sport poate pentru mostenitorii tai cand vom avea strazi si autostrazi.
  • mario_vectra

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Am mai tot cautat si citit diverse.
Am gasit o masina cu 1.8/trapa/climatronic. In rest cu 2din 3. O sa vad ce compromis fac, 2 din astea 3 trebuiesa aiba.
Cum spuneati, destul de putine masinile cu 1.8, dar vreau motorul asta cel putin.

Incep cautarile, sper sa gasesc una care sa fie compromisul intre aspect, bani, dotari si investitii necesare.
  • Traian Ghinea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salutare ! Am din ianuarie o Astra G 1,6 16 v benzinica,fab 98 2000 prima inmatriculare,AC,nu am avut decit de skimbat o conducta de frina roasa de rugina si trebuie sa skimb toba finala,care are un gauroi in ea acum. Masina i-am cumparat-o cumnatului in vara de la un batrin din Fulda,primul proprietar,cumnatul a folosit-o pina in decembrie ,cind si-a cumparat un diesel. In ianuarie i-am cumparat-o eu,fiinca la masina mea s-a dus cutia(automata) si nu am timp de ea.Are 215000 km acum,in conditiile in care fac cam 3-400 km pe luna,numai la mine in oras. Motor curat,fara pierderi,consum pina in 9,5 in oras(nu am avut ocazia de drumuri in afara pina acum,zic multumitor ca orasul unde locuiesc e unul la munte),filtre ,bujii,curele schimbate la timp,ALTE PROBLEME IOC ! Asta ptr colegul care spune ,,sa te feresti de 1,6 16V.". E drept,fata de Audi A3 ,acelasi motor si putere incomparabil mai puturoasa,trebuie sa te dai bine la ea ca sa aibe zvic in ea,am citit pe undeva pe forum ca ar fii catalizatorul infundat.Cum nu am timp de ea,o las pe mai tirziu. O idee,un sfat ,sint binevenite,aaa,e prima dat cind folosesc un Opel. Voi,cei ce aveti de mai mult timp sau sinteti fani ,imi puteti da citeva sugestii. La Mercedesul pe care il mai am, pe forumul dedicat am gasit multe rezolvari la problemele mele.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR