Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • cristi09

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Alba
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Incearca,sa apesi pe butonul de urcare de doua ori una dupa alta repede, de cateva ori, eu la omega de cate ori scot borna am aceeasi problema,si asa o remediez, s-ar putea sa mearga si la tine, inainte de asta fa o cursa completa a geamului.
Skip ads

  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca procedura de resetare a geamurilor nu merge, atunci problema este butonul. (contact imperfect, etc - se scoate si se desface destul de usor, se curata si mai usor - atentie sa nu pierdeti arculetul sau bila din capatul arculetului)

nu exista DECAT urcare sau coborare prin impuls - are sau nu are impuls (contact dublu pt urcare sau coborare)

PS: - nu mai faceti un topic de zeci de mii de pagini aiurea pentru o problema simpla.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
str8 a scris:Salut

Am si eu o problema cu geamurile la o astra bertone 1,8

Am vazut ca la orice astra g geamurile coboara si urca singure daca tii mai mult apasat pe buton...La mine doar coboara singur, de urcat trebuie sa tin apasat permanent. Am scos borna de la baterie, le-am reconfigurat (tinut apasat pe buton la capat de cursa 5sec sus si jos), dar se configureaza doar coborarea automata, nu si urcarea!

Stie cineva de ce? E vreo setare cu Tech2 de facut la servis?

Mersi de ajutor

Din cate stiu eu cand le deschizi ti apasat pe deschis continuu pina coboara cate vrei tu ,,,,la urcare la fel ti apasat tasta care inchide masina pina urca cat vrei tu ,,,la mine asa e,,incearca
  • danLaza

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 17ydt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am o astra g y1,7dt 2001 si ma cam deranjeaza ca din partea soferului nu pot deschide geamul din dreapta.M-am uitat la sigurante si toate sunt la locul lor (ne arse).Geamurile functioneaza normal.Ce poate sa fie?
Skip ads

  • Lucian189

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
La masina mea care e tot din 2000 ,,Astra g Club se si ridica se si lasa singure dupa o apasare mai lunga a butonului...
  • caiuscorneliu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
SpiritulGaurii a scris:salut, citisem tot topic-ul, dar problema mea e putin diferita de a lui str8. in primul rand ma intereseaza problema culisarii la deschidere/inchidere, nu cea cu coborarea/urcarea automata. postez aici pentru ca cred ca cele doua probleme sunt strans legate si poate au o rezolvare comuna. poate cineva care a mai avut probleme cu geamurile ma poate ajuta si pe mine. am incercat solutiile sugerate mai sus, dar fara rezultat.


e simplu.fa-i banala calibrare,adica il dai pana jos din buton si tii apasat pana auzi un click,la fel si pentru pozitia de sus(din masina desigur cu usa inchisa) si gata
  • sicilianu_it2005

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2009

  • Mesaj Privat
SpiritulGaurii a scris:salut, citisem tot topic-ul, dar problema mea e putin diferita de a lui str8. in primul rand ma intereseaza problema culisarii la deschidere/inchidere, nu cea cu coborarea/urcarea automata. postez aici pentru ca cred ca cele doua probleme sunt strans legate si poate au o rezolvare comuna. poate cineva care a mai avut probleme cu geamurile ma poate ajuta si pe mine. am incercat solutiile sugerate mai sus, dar fara rezultat.

Am si eu aceeasi problema in legatura cu geamurile,de fapt cu geamul de la sofer care nu mai culiseaza la deschidere respectiv inchidere!ai rezolvat problema?cam ce e de facut?
  • motorman_65

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sal
manual de intretinere si reparatii auto opel astra g ,pag.64:
,,se reprogrameaza sistemul de ridicare coborare electrica a geamurilor.pentru aceasta :
se inchid toate portierele si se stabileste contactul motor.
se inchide geamul soferului prin intermediul intrerupatorului.
se mentine intrerupatorul in pozitia de inchidere a geamului inca MINIM 5 secunde
se efectueaza aceasta operatiune la toate geamurile''
sal.
Skip ads

  • ct23axl

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salutare.sunt nou pe forum.am si eu aceeasi problema ca a lu str8,am un bertone din 2000 si nu imi merge impulsu decat pe coborare.ma poate ajuta cineva cu un id de-a lu str8 sau un nr de tel?.........sau un raspuns la problema mea,am scos borna de la baterie,am configurat geamurile,am inlocuit si cu un alt buton........la fel face.multumesc
  • tr98wxy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
am patito si eu ..rezolvarea a fost : am lasat putin geamul si l-am ridicat de tot..apoi am tinut apasat 2-3 secunde apasat in sus .asa am rez problema..coboara si urca treptat dar si automat.
  • maniacc

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cel mai bun Raspuns este....................................de la Eugen. mersi
  • kuskru

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
aceasta problema nu este o problema ci o chestiune normala.pe primele astra g bertone euro2 x18xe1 fabricate doar in anul 2000 nu s-a pus aceasta functie desi modul de inchidere centralizata este identic (cod gm) si cu altele de pe alte versiuni de caroserie, dar la care functioneaza aceasta functie
Skip ads

  • magnat88

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@kuskru exista vreo modalitate de a le face cu impuls si la ridicare? Cred ca totusi este vorba de un detaliu foarte mic, un fir ceva... am mutat modulul de comfort pe un alt opel astra g si functioneaza impulsul la ridicare/coborare, inclusiv din butuc (pentru urcare).
  • kuskru

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
in tis dupa my99 singura modificare care apare este pt bertone , pt coborarea/urcarea geamurilor(iesit/intrat sub cheder) in momentul deschiderii/inchiderii usii, deci nu prea cred ca se rezolva
  • magnat88

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am citit pe un forum din uk ca aceasta functie (ridicare automata) ar fi data de motorul geamului... deci daca asta este adevarat, inseamna ca s-ar putea sa devina functional prin schimbarea acestuia. Am sa mai fac ceva sapaturi, eventual sa vad cum se prezinta un motor de macara mai nou
  • kuskru

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
e foarte posibil, pt ca in scheme nu apare nimic in plus, in afara de culoarea firului care face legatura intre modul de inchidere centralizata si motoras
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns, modulul confort este acelasi cu modulul de inchidere centralizata ? Va multumesc.
  • MIh@i

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eugen,mersi mult la mine a funcționare faza!mersi
  • iahumesanger

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2015

  • Mesaj Privat
eugen a scris:pentru toti cei care au aceasta problema:
urcati la volan, cheia in contact, tineti apasate ambele butoane pana cand geamurile fac o cursa completa in jos.
Apoi tineti apasate ambele butoane pana cand geamurile fac o cursa completa in sus.
Acum sunt setate sa coboare si sa se ridice complet daca tineti butoanele apasate mai mult de 0,5 secunde.

Nu e o setare implicita, ci doar posibila.
Cand schimbati bateria e posibil sa trebuiasca sa repetati procedura. (depinde cat de repede schimbati)
Gata, problem solved.


MULÞUMESC ! 18.01.2015
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pe asta nu am incercat-o un fel de sincronizare ma gandesc + invatare geamuri coborare/urcare.
Probabil de aceea nu imi raspunde prin inchidere/deschidere ca este sincronizata cheia.
Posibil ca aceasta sa fie procedura corecta.
O sa o testez si eu cat de curand, sper sa mearga.

Este bine de stiut:
001 Sincronizare cheie Opel.
002 Proceduri de invatare geamuri usi.
003 Manual utilizare Opel Astra G

Daca merge tacamul va fi complet.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR