Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu unde merge mai bine, la probleme tehnice sau la ICE problema urmatoare:
am antena automata pe masina, dar uneori vreau sa o inchid fara sa inchid si radioul. Pentru asta vreau sa instalez un buton. Am facut rost de unul identic cu cel care aprinde stopurile de ceata (multumesc roBERT): intrerupator cu 2 becuri (unul pentru iluminare si unul martor cind circuitul este inchis) vezi foto.

O sa il montez deasupra radioului, unde am butonul pentru dezaburirea lunetei si 2 locase disponibile pentru butoane.
Butonul are 4 pini, ca un poza urmatoare. 2 pentru circuitul care se intrerupe, 2 pentru iluminare interna (odata cu restul bordului).


Intrebarea 1: pentru coborirea antenei o sa intrerup firul care pleaca de la radio la antena si o sa intercalez butonul in locul respectiv (pinii albi). De unde ar fi cel mai bine sa trag curent pentru iluminarea interna? De la circuitul de iluminare al butonului alaturat? De la circuitul de alimentare "live feed" al radioului? De la becul care lumineaza DID?

Intrebarea 2: am scapat butonul pe jos si becul pentru iluminare interna are acum filamentul rupt. L-as inlocui cu un LED. Poate cineva sa imi spuna exact ce LED si ce rezistenta sa pun?

Intrebarea 3: desi becul martor pare in regula, nu am reusit sa il fac deloc sa se aprinda, la tensiuni intre 6 si 10 volti. Ma asteptam sa se aprinda macar putin. Am incercat la aceeasi sursa (un alimentator uzual la care se poate alege tensiunea de iesire) si un bec de far: nu s-a aprins deloc (cuplat direct la baterie merge). De ce nu s-a aprins farul si becul martor din buton?

Multumesc.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In respectivul buton exista decat un singur bec acesta se aprinde impreuna cu toti martorii de identificare a butoanelor, atunci cand pui contactul sau pozitiile(la mine cele de langa blocul de lumini se aprind cand pun contactul iar cele de la climatizare cand pun pozitiile), in butonul respectiv martorul de apasare a butonului este sa-i zicem "mecanic" adica nu se mai aprinde inca un bec(cand este apasat), practic se elibereaza un traseu optic din becul de identificare catre martor, iar in momentul cand il apesi se aprinde. Iti recomand ca pentru lumina din buton sa copiezi un traseu de la un buton adiacent din zona celui pe care urmeaza sa-l instalezi. Daca mai ai nevoie de ajutor...
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
te inseli. l-am desfacut si sint 2 becuri. mai bine ii fac o poza:

becul pentru iluminare are un prezervativ alb mat deasupra lui (l-am scos si pe ala, sub el e un bec la fel ca celalalt), iar incinta in care intra e tot alba pe interior (e prinsa de interiorul partii exterioare a butonului, cea pe care se afla glyph-ul).

am desfacut si partea inferioara a butonului: ambele becuri au un fir legat la pinul 1 (probabil masa). cel pentru iluminare are al doilea fir legat la pinul 4 (rosu). martorul are al doilea fir legat la unul din pinii albi (parca nr. 3)

de altfel la butonul pentru dezaburire nu imi functioneaza becul pentru iluminare interna (cu ocazia asta poate ii pun si lui un LED), in schimb functioneaza becul martor.
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
un f bun amic al meu e artizan in astfel de chestii . Electrician auto , baiat bun, dar sa stai langa el etc .... Nu e f f ieftin , insa lucreaza impecabil , are si scule si stiinta si vointa si tot ce ar trebui sa aiba meseriasii auto in zilel noastre
Ti-l recomand :

Cristi : 0721120278

daca intreaba, ai nr de la Cristi ala cu Frontera...
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
multumesc pentru informatie, dar pentru un buton nu ma duc sa bat omul la cap ca imi da cu el in freza. daca nici pe asta nu reusesc sa il fac singur...
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
e drept, eu m-am dus la el ptr ...2 butoane identice ( am legat proiectoarele , 2 cate 2 )
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
trage si tu pt iluminare de la butonul alaturat. In spate e un fel de mufa mare care cuprinde mai multe butoane. Vezi sa nu ai deja fire care sa intre in butonul care vrei sa-l bagi.

Cel mai usor ar fi sa-l montez in dreptul butonului cu proiectoare de ceata - poti scoate acolo cel mai usor mufa din spate, eventual o folosesti (daca nu ai fire in ea) si pt cablurile care-ti trebuie tie. Din cate imi amintesc are un suport pt papuci care sa intre inauntru. Pui papuci pe firele tale si le bagi acolo

becul care se aprinde cand apesi butonul are alimentare care se intrerupe automat cand il apesi (sau masa care se taie automat, nu mai stiu). Vezi ca trebuie sa se aprinda la orice tensiune DACA ai amperaj cat de cat(300-500mA e ok)

Eu am pus LED in locul becului pt iluminare permanenta. Vezi album.4est.ro la sectiunea Vectra/tuning

Calculezi rezistenta asa: Presupunem ca amperajul necesar LEDului e 30mA. R=(Unominal-Ucosumat)/Inecesar

adica in cazul nostru R=(14-3)/0.03
adica 366ohmi. Cauta ceva apropiat de asta, si cu puterea = U*I adica 14*0.03=0.42W, deci cauta rezistente de juma' de W. Vezi ca mai exista de 0.25W, alea nu-s asa bune ca se incing

Bafta, eventual suna-ma daca ai prblm
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
multumesc.
chiar m-am uitat azi prin albumul tau.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu am demontat butonul de la dezaburizare am presupus ca sunt la fel... Sad
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sezran:
am desfacut si partea inferioara a butonului: ambele becuri au un fir legat la pinul 1 (probabil masa). cel pentru iluminare are al doilea fir legat la pinul 4 (rosu). martorul are al doilea fir legat la unul din pinii albi (parca nr. 3)



din cite imi amintesc (ca nu am intrerupatorul la mine),pinii sunt:
intre 1 si 2 -bec iluminare
intre 2 si 3- intrerupator care comanda (un releu si in nici un caz direct circuitul unui bec:asa cum ai vrut tu sa-l incerci)
intre 1 si 4-bec martor

daca vrei sa-l legi ptr. intrerupere c-da antena iti sugerez:
1-legat la masa
2-firul care se duce spre antena
3firul care vine din cass(si mergea inainte la antena)
4-cauta +12Vde pe pozitii.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
roBERT a scris:eu am demontat butonul de la dezaburizare am presupus ca sunt la fel... Sad


pai nici acolo nu poate fi doar unul. cind aprind pozitiile nu se aprinde iluminarea interna a butonului (o fi ars becul), dar daca il apas se aprinde martorul.

go a scris:
din cite imi amintesc (ca nu am intrerupatorul la mine),pinii sunt:
intre 1 si 2 -bec iluminare
intre 2 si 3- intrerupator care comanda (un releu si in nici un caz direct circuitul unui bec:asa cum ai vrut tu sa-l incerci)
intre 1 si 4-bec martor


putin pe dos. 1-4 e iluminarea. 1-2 ar aprinde becul martor.

go a scris:
daca vrei sa-l legi ptr. intrerupere c-da antena iti sugerez:
1-legat la masa
2-firul care se duce spre antena
3firul care vine din cass(si mergea inainte la antena)
4-cauta +12Vde pe pozitii.


multumesc pentru sugestie. mi se pare corecta, combinata cu ce a spus 4EST: pentru pinii 1 si 4 ar trebui sa copiez circuitul butonului alaturat.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
gata, am pus ledurile in buton. se aprind frumos. incercind sa desenez circuitele din buton si cel pe care vreau sa il intrerup ... nu mai inteleg nimic. si m-a apucat paranoia. se pare ca am uitat toata fizica pe care o stiam. din amintirile mele si ceea ce s-a spus mai sus, circuitele ar trebui sa fie asa:

este corect?
Skip ads

  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Teoretic e bine cum ai facut tu schema (nu ºtiu dacã in practicã e tot aºa). Dar nu ai un buton din ãsta gata legat la fire (ex. la farurile de ceaþa) ºi sã deduci de acolo exact (prin mãsurare) cum trebuie legate?
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sezran e bine cum ai desenat .trebuie sa stii ca cei 12V cda care vin de la cass nu comanda direct motorasul de antena, ci un circuit .
[/img][/code]
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
go a scris:sezran e bine cum ai desenat .trebuie sa stii ca cei 12V cda care vin de la cass nu comanda direct motorasul de antena, ci un circuit .
[/img][/code]


Firul antena la Playere este un 12V curat nu are nevoie de alte montaje problema este daca rezista butonul. Contactul de inchidere al butonului este proictat pentru controlul unui releu si nu al unui consumator mai mare.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Oare dupa aproape 5 ani o mai avea Sezran nevoie sa stie daca este montaj sau nu?
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ai dreptate nu m-am uitat la data dar era printre primele topicuri pe prima pagina de ce oare?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR