Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am cumparat un CDC 40 Opera cu care vreau sa schimb actualul CD30 cu 6 boxe. Schimbarea o s-o fac la un dealer pentru ca necesita reprogramarea CDC si CID-ului.
Ma gandesc sa extind sistemul de boxe la 8+1 ceea ce inseamna inca doua tweetere in portierele din spate si o boxa in zona centrala a bordului.
Intrebarea mea este daca merita sa le cumpar de la un magazin de pise opel sau sa le caut la dezmembrari? As putea sa le montez singur? Cat de complicat este sa desfaci partea de sus a bordului si fetetele interioare de la portierele din spate.
Ma poate ajuta cineva cu cateva informatii?

Din cate am mai citit pe forum nu merita sa-i dau dealer-ului banii pe acesta manopera cand as putea s-o fac eu foarte usor.
Masina este noua si mi-e cam teama cu desfacutul. Ma gandesc ca trebuie sa stiu foarte bine operatiile de desfacere ca sa nu rup ceva.

Multumesc
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Difuzorul fata se va simti, la modificarea egalizatorului parametric de pe cdc40 opera, in schimb tweeterele spate nu vor aduce un plus vizibil asupra sunetului. Daca gasesti la dezmembrari o masina pe care a fost cdc 40 opera, ia-i toate difuzoarele pe care le are, pentru ca sunt diferite de cele normale. Pe cdc40 se instaleaza doar difuzoare din seria Blaupunkt GT, semnificativ mai performante decat cele standard.
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
LEXXX a scris:Difuzorul fata se va simti, la modificarea egalizatorului parametric de pe cdc40 opera, in schimb tweeterele spate nu vor aduce un plus vizibil asupra sunetului. Daca gasesti la dezmembrari o masina pe care a fost cdc 40 opera, ia-i toate difuzoarele pe care le are, pentru ca sunt diferite de cele normale. Pe cdc40 se instaleaza doar difuzoare din seria Blaupunkt GT, semnificativ mai performante decat cele standard.


Masina care am gasit-o la dezmembrari este un Opel Vectra C GTS si nu are disponibil CD player. In schimb are cele 8+1 boxe originale GM. Cele 9 boxe sunt disponibile numai cu CDC 40 opera? Ce cod ar trebui sa aibe aceste boxe ca sa verific?

Mersi.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu s-a discutat de mult... dar difuzoarele din usile spate, cele mici de sus functioneaza? La mine par doar de forma. S-au montat doar cu NCDC 2013/15, eu avand CDR - 2005 ?
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR