Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • Radi

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, sunt un proaspat posesor de Meriva , 2003, 101 CP, benzina si am o "problema" care ma ingrijoreaza si anume : nu am reusit nicicum sa trec de aprox 120 Km/h, in viteza a 5-a eram la 4000 de turatii la acesta viteza si nu am avut curaj sa ii dau mai mult (sincer nici nu cred ca ar putea sau daca ar putea nu ar fi sanatos pt masina). Nu sunt Schumacher, nu vreau sa merg cu 220 dar pare putin ciudat, pare ca nu poate mai mult de atat.
In rest merge super-ok, nu pot spune ca sunt nemultumit si oricum sunt un sofer urban in 98% din timp. Am fost cu ea la un service acum 2 saptamani, s-au uitat la ea, au facut un test si mi-au spus ca, in principiu e ok, mi-au recomandat sa ii schimb consumabilele ca o procedura standard la achizitia unei masini SH . Recunosc ca nu am apucat sa ii spun mecanicului de "problema" aceasta, comportamentul observandu-l doar ulterior in timpul unui tur in tara de 2 zile
E doar parerea mea, ce spuneti ?
Skip ads

  • elmugur

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Acelasi motor Z17DTH 74kw/100cp la 130km/h are 3000 rpm, vit max pe bord 192 km/h in timp ce gps-ul arata 187
  • StefanescuS

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2012

  • Mesaj Privat
SALUT TOTI POSESORII DE OPEL MERIVA . AM UN OPEL MERIVA , 1,7 CDTI CU MOTOR Z17DTH fFABRICAT IN 2003 TOAMNA SI TRECUT IN ACTE 2004 , DE CARE SUNT MULTUMIT . AM CUMPARAT UN CARLIG DE REMORCARE DE PROVENIENTA UNGARIA , MARCA BOSAL , NOU , SI NU AM GASIT IN INSTRUCTIUNI UNDE SE LEAGA FIRELE PENTRU ALIMENTARE . VA ROG , PE CEI CARE AU TRECUT PRIN ACEST TEST DE CAUTARE, ( UNII SPUN CA ESTE PE PUNTEA SPATE LOCUL UNDE SE FAC LEGATURILE , ALTII CA SE FAC IN STOPUL SPATE DREAPTA ) SA MA AJUTE CU INFORMATII , EVENTUAL POZE . MAI AM O PROBLEMA : NU STA LA RELANTI-AM AUZIT CA POATE FI , IN AFARA DE REGULATORUL DE PRESIUNE DE PE POMPA DE INJECTIE , SI DEBITMETRUL DE AER . NU AM CUNOSTINTA DE ROLUL DEBITMETRULUI . SE POATE SA FIE EL DE VINA ? DACA DA , ATUNCI VA INTREB DACA SE POATE CURATA , SI CUM .
  • elmugur

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=80
Skip ads

  • klauss78

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
StefanescuS a scris:SALUT TOTI POSESORII DE OPEL MERIVA . .

Nu mai scrie cu litere mari!
Legarea se face "pe fir" cu niste cleme care vin cu instalatia electrica.



  • EuAdy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Meriva 2005 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Buna, am o rugaminte urgenta. Stie cineva ce CO2 are Opel Meriva 1.6 benzina din 2005? astept va rog un raspuns urgent sau un posesor sa ma contacteze la id de messenger "extremeuady" ... Respect!
  • 10 KZM

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. CO2 din manualul utilizatorului.
Cu stima.
  • oravicean florin

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Meriva 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salut ma intereseaza si pe mine daca stie cineva am un opel meriva din 2006 si nu are compiuter de bord ,nu imi arata consumul ma intereseaza daca merge pus
Skip ads

  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur se poate monta, dar e ceva de modificat.
  • atamanu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2005 Y17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Am incercat sa inlocuiesc becul de semnalizare stanga ( sofer ) pentru prima data. Am demontat bateria si be bajbaite , pentru ca spatiul intre suportul bateriei si carcasa farului este infim, am dat de o protectie cauciucata despre care , am banuit eu,ca ar facilita accesul la acel bec. Am inlaturato si tot pe " nevazute" am dat de o piesa, despre care, la fel am banuit ca ar fi soclul becului. M-am "muncit" o tara sa o scot de acolo si dupa ce am reusit, am constatat cat de dobitoc sunt. Reusisem cu totul alceva. Inlaturasem " ceva" din sistemul de reglare al farului. Nu mi-as fi dat seama daca nu as fi vazut pozitia oglinzii farului ( care acum bate mult in jos ) ....Daca as fi avut pe cineva in preajma l-as fi rugat sa-mi traga doua palme.... Cum Dumnezeu sa pun la loc chestia aia, ca nu-mi dau seama, neam unde ar trebui sa intre. O ora intreaga m-am chinuit tot bajbaind aiurea si n-as vrea sa o mai si rup acum. Are cineva idee ? Sau o imagine a ansamblului ca sa-mi pot da seama ? Multumesc anticipat pentru ajutor Sad')
P.S. - " Meserias " sunt, pentru ca totusi am inlocuit si becul ars.
  • atamanu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2005 Y17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Conform zicalei din batrani: " Eu centrez, eu dau cu capul " va destainui ce am descoperit tot haladuind pe net, la intrebarea fara raspuns postata pe acest forum.
Chestia pe care am reusit sa o demontez accidental se numeste motor-motoras reglare far si ar trebui sa se asambleze in locasul din imagine al farului. O idee mai jos situat decat fasungul becului de semnalizare. Acu", cum o sa-l introbag eu la locul lui strecurand mana printr-un spatiu de cativa cm. intre suportul bateriei si far, e alta " bagare a destului..."
Asa incat fratilor, nu va caliciti la 10 lei dati unei persoane autorizate si calificate in acest sens pentru ca nu se merita stresul, transpiratia si injuraturile de rigoare pentru o chestie atat de minora.


  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sistemul nu e automat, ci e manual din buton. Dupa ce pui motorasul la loc ar fi indicat sa verifici daca nu s-a modificat pozitia oglinzii farului astfel incat sa lumineze in ochii celorlalti participanti la trafic sau la 5 metri in fata masinii. Daca reusesti sa-l montezi la loc fara sa demontezi farul cu siguranta te puteai face ginecolog.
Skip ads

  • atamanu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2005 Y17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru "incurajari" dar cred ca o sa ma duc la un electrician auto. Banuiesc ca pentru demontarea farului, mai trebuie demontat jumatate din partea frontala si un sfert din compartimentul motor.....Inghesuita masina.
  • oravicean florin

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Meriva 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
sal ma intereseaza daca pot sami pun becuri cu xenon pe faza scurta daca nu am avut daca nu este nici o problema
  • constantin pricope

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Am o intrebare: La motorul Z 16 XEP - Opel Meriva (2007) stie cineva daca distributia este pe lant sau curea? Manualul imi spune ca se schimba la 150.000 km sau la 6 ani si vreau sa stiu daca trebuie sa-mi procur piesele necesare sau mai astept.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Curea, schimba ca nu ai baza in km afisati.
  • constantin pricope

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc Dane, trec la treaba.
  • bz-18-uly

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Meriva 2003 1598
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2013

  • Mesaj Privat
am si eu o meriva din 2003 doar ce am cumparato din germania cu motor de 1,6 ecotec si la 120 km/h am 4000 de ture este normal?
  • constantin pricope

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pai la 120 este normal. De ce intrebi simti ca patineaza ambreajul?
  • bz-18-uly

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Meriva 2003 1598
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2013

  • Mesaj Privat
nu simt nimic dar mi se pare ca merge cam turata fata de alte opeluri
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR