Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Obisnuiti sa dati flash-uri sau clacsoane in trafic ... pentru ca cel din fata voastra sa degajeze banda ?
Skip ads

  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Singura situatie in care dau flash-uri este atunci cand sunt pe autostrada, foarte grabit si am viteza mare (180 - 200+), in rest nu mi se pare normal sa dai flash-uri unui alt participant la trafic atunci cand merge pe band 2 de exemplu cu viteza maxima admisa (nu are nici o obligatie sa schimbe banda atunci cand conduce regulamentar). In aceste situatii incerc sa-i depasesc cum pot eu (pe banda 1, prin dreapta sau unde se poate, pe contrasens), dar in nici un caz nu-l flashuiesc sau sa-l claxonez ca sa schimbe banda.
Totodata nu suport complexatii care claxoneaza la semafor atunci cand da verde si eu patesc des faze de genul asta fiindca am numar de provincie.
INDIFERENT DE PERSOANA SAU MASINA CARE SE AFLA IN SPATELE MEU SI M-A CLAXONAT, AM DESCHIS GEAMUL SI VEDE AUTOMAT DEGETUL MIJLOCIU. Binenteles asta nu se aplica atunci cand adorm la semafor, fiindca atunci e vina mea Laughing

Off-topic: Eram aseara la semafor la fizicienilor/camil ressu si in dreapta mea era un CLS 65 AMG (Da! aia nervoasa de 150 mii de euro, nu am gresit Very Happy). A dat verde si probabil omul nu a fost atent si in fractiune de secunda, in spatele lui, un nenorocit de logan alb - CLAXON. Eu in locul lui nu mai plecam de la semafor, lasam masina pe liber si o turam la blana ca sa il umplu pe fraier de noxe de V12.

Penibil ... Crying or Very sad
  • dUa

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Flash-uri pe autostrada iar claxonul doar in cazurile speciale.

Apropo.. stiti ce reprezinta nano-secunda? Este intervalul de timp dintre aparitia culorii verde a semaforului si primul claxon din spate.
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dUa a scris:Flash-uri pe autostrada iar claxonul doar in cazurile speciale.

Apropo.. stiti ce reprezinta nano-secunda? Este intervalul de timp dintre aparitia culorii verde a semaforului si primul claxon din spate.
Mai nou se intampla inainte de aparitia culorii verzi. Daca taximetristului din spate i se pare ca nu mai circula nimeni prin intersectie, si urmeaza sa se faca verde, claxoneaza. Reactia mea (cand nu ma grabesc)? Mana ridicata pe geam, si stau pana se satura de claxonat, chiar daca se face verde (cu conditia sa nu fie garcea in intersectie).
Skip ads

  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sunt in Cipru de un an si nu am luat nici un blitz pe autostrada. Daca vreau sa depasesc de pe banda 1 si dau semnal sa ma incadrez pe banda 2, nu de putine ori am avut surpriza sa fiu lasat de masini care veneau lansat si care au pus frana ca sa ma lase sa intru.

In Spania la fel. Am pierdut mult timp si pe acolo si nu am vazut nici un blitz. Oamenii se posteaza in spatele tau si pun semnalul de depasire (stanga sau dreapta depinde pe ce parte se circula) daca vrei sa te dai bine, daca nu ei nu se baga sa te depaseasca pe banda 1 si nici nu devin isterici la volan.

Eu nu am dat blitzuri la nimeni ca sa se dea din fata mea si nici nu o sa incep. Oricum nu ma dau la o parte cand primesc blitzuri daca eu sunt de fapt in depasire. Nu o sa ma bag intre 2 tiruri ca sa fac loc unui taran cu talpa grea. Sa stea dupa mine pana depasesc eu tot ce imi convine si ma repliez la loc pe banda 1.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu dau flash-uri si claxoane decat nesimtitilor. Par example, celor care se incadreaza intentionat pe alta banda decat cea destinata sensului dorit, celor care-mi iau fata, care nu semnalizeaza, care stau la taclale in loc sa fie atenti la semafor, sau din comoditate opresc de o nesimtire crunta, etc.
Cu alte cuvinte, celor care nu respecta o anumita conduita si nu demonstreaza ca isi merita pe deplin plasticul. Adaug si nesimtitii care nu pun avararii sau multumesc pentru faptul ca le-am facut loc in trafic. Behave.

Fiind la volan, ai indatoriri fata de ceilalti soferi si nu numai. Asta nu presupune sa adormi la volan sau sa stai de vorba cu vreo parasuta si sa uiti sa pleci. Daca vrei sa faci asta, tragi pe dreapta. E cat se poate de simplu.
Respecta si vei fi respectat.
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Este o diferenta intre autostrada si drum in oras cu doua benzi. Pe autostrada, legal si din bun simt, cei care merg mai incet ar trebui sa foloseasca prima banda. In acest caz, nu ar trebui sa protesteze daca primesc claxoane si bliz-uri si nici cel care le da nu ar trebui "acuzat" ca e taran. Lipsa de educatie, in acest caz, este a celui care nu degajeaza banda doi. In oras este cu totul altceva.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Folosesc aceastã metodã numai ca avertizment (de preferat în locul avertizmentului sonor), permisiune (de acces pe banda unde rulez) ºi raspuns.
Urmãrind ce aþi scris referitor la Spania ºi Cipru, observ un grad superior de conduitã în trafic la care ºi noi vom ajunge odatã.
Þin minte cã ºi semnalul de avarie cuplat de douã ori în semn de mulþumire era ceva nou acum 10 ani, aºa cã va mai trece mult timp pânã ne vom obiºnui sã permitem accesul pe banda a II-a doar pentru unicul motiv cã celãlalt a semnalizat intenþia.
Nu ºtiu care este încadrarea pentru acest mod de a te înscrie în depãºire referitor la þãrile enunþate dar la noi este stipulat clar cã ai obligaþia de a te angaja în acestã manevrã numai dacã banda este liberã, cel puþin. Smile
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pe mine ma enerveaza la maxim cand se trezeste vreunul in oras pe drumuri cu 2 benzi sa-mi dea flashs-uri (pe iuliu maniu/ splai .. etc) cand eu merg cu viteza legala 50-60km/h. Dau un semn de avarie si de obicei se opreste.
Flash-uri am dat inafara ... cand vad cate o masina ce merge cu viteza mica pe banda a 2-a. Claxonul il folosesc fff rar si in majoritatea cazurilor la taximetristi si in giratoriul de la cora lujerului Very Happy
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Apropo. Multumitul si cerutul scuze din avarii e gaselnita romaneasca. E absenta cu desavarsire reactia asta prin strainatate. Foarte-foarte rar mi s-a intamplat sa vad gestul asta (poate de 2 ori pe an) si atunci sunt convins ca aia nu erau bastinasi. Avariile au un rol strict determinat in codul rutier (pericol) si pozitiile la fel (stationare). Oricine le foloseste in alt scop e pasibil de amenda si puncte de penalizare.

In schimb toata lumea face semn cu mana cand il lasi sa se bage fara ca el sa aiba prioritate.

Nu mai zic de claxoane. Zero.


Si ca sa va lamuriti pe deplin de ce sunt oamenii atat de pacizi in Cipru, va zic numai atat: permisul de conducere are numai 12 puncte. Fiecare punct luat e valabil 3 ani. In rest penalizarile cu puncte sunt similare cu cele din romania (poate un punct in minus pentru centura sau pentru depasirea vitezei)


Ultima modificare facuta de Dragon Warrior la Sam 28 Jul, 2007 1:39 pm
  • rascanu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: galati
  • Masina: Vectra 1.9dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2007

  • Mesaj Privat
de obicei cand ma grabesc nu depasesc pe banda 1 pt ca odata eram sa fac accident tocmai din cauza unuia care a trecut de pe banda 2 pe banda 1 fara sa semnalizeze(era si vina mea ca aveam viteza f mare). si eu daca circul pe banda 2 si vad o masina cu viteza ca se apropie eliberez banda ca nu imi cade volanul din cauza asta si astfel evit niste dispute care nu isi au locul. mai sunt si incapatanati(ex. zona metro galati unde limita e 70 dar se poate merge usor 130 )
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi poveste cu sabothor , numere de provincie, claxoane la semafor . Flash-uri obisnuiesc sa dau doar la nesimtitii care se baga aiurea in fata mea fara sa semnalizeze . O singura data am scos degetul mijlociu pe geam, sapt. asta(vroiam sa intru de pe giurgiului pe drumul gazarului dar nu puteam din cauza ca treceaua masini dupa masini si ala din spate ma dispera cu claxoanele ). In rest sunt pasnic.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu sunt de acord cu sabothor. Din punct de vedere legal, circulatia pe drumuri publice in Romania se face pe banda cea mai din dreapta. In momentul in care intalnesc un conducator auto care foloseste banda a doua iar banda intai este libera, si nu imi elibereaza banda in timp util chiar daca eu semnalizez intentia de a depasi, ii dau flashuri. Il inteleg ca e om si el si ca foloseste banda a doua pentru mai mult comfort si siguranta, dar nu ii inteleg incapatanarea de a ramane pe acea banda in conditiile in care eu circul mai repede ca el. Cat despre depasirea prin folosirea benzii intai (care nu e depasire in sensul codului rutier), o consider periculoasa tocmai prin prispa faptului ca sunt fortat sa folosesc banda intai in conditiile in care eu am viteza mare si spatiu mic de manevra. Totodata, mai sunt conducatori auto care poate nu te-au observat si, speriati cand iti vad manevra, se dau din instinct si ei pe partea drepta in acelasi timp cu tine.
  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca cel din fata mea la semafor a adormit la volan, de regula dau un flash scurt.

Claxonul nu-l folosesc decat cand este necesar ( pentru cei care nu-s in stare sa-si tina banda, pietoni aiuriti samd ).
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
flash-uri dau doar la semafor daca vad ca cel din fata mea chiar doarme si eu ma grabesc, asta ca sa nu il deranjez cu un claxon cum fac altii(mai ales in bucuresti)
claxon dau doar dect daca stiu ca am perfecta dreptate, adica daca imi taie cineva calea fara sa se asigure si alte cazuri de unde poate iesii un accident, claxonul avand doar rol de atentionare.


flash-urile de pe autostrada mi se par un gest de grandomanie


aaaaaaaaaa, mai dau flash sau claxon ca sa ma salut cu cineva
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Eu nu sunt de acord cu sabothor. Din punct de vedere legal, circulatia pe drumuri publice in Romania se face pe banda cea mai din dreapta. In momentul in care intalnesc un conducator auto care foloseste banda a doua iar banda intai este libera, si nu imi elibereaza banda in timp util chiar daca eu semnalizez intentia de a depasi, ii dau flashuri. Il inteleg ca e om si el si ca foloseste banda a doua pentru mai mult comfort si siguranta, dar nu ii inteleg incapatanarea de a ramane pe acea banda in conditiile in care eu circul mai repede ca el. Cat despre depasirea prin folosirea benzii intai (care nu e depasire in sensul codului rutier), o consider periculoasa tocmai prin prispa faptului ca sunt fortat sa folosesc banda intai in conditiile in care eu am viteza mare si spatiu mic de manevra. Totodata, mai sunt conducatori auto care poate nu te-au observat si, speriati cand iti vad manevra, se dau din instinct si ei pe partea drepta in acelasi timp cu tine.


Dodo, eu te rog sa mai citesti inca o data postul meu cu mare atentie, nu in graba. Nu am zis ca stau pe banda a-2a si merg cu 50 (WTF?), dar asta nu inseamna ca daca vezi pe vreunul (indiferent ce masina are) ca merge regulamentar trebuie sa ii iei ochii cu flashurile ca vezi doamne sta in drumul tau .. fiindca tu vrei as mergi cu 150. Poate omul vrea sa faca stanga, e obligat totusi sa schimbe banda pentru cateva secunde ca sa le dea prioritate vitezomanilor. Eu nu cred....
Si chiar daca ar fi si cazul meu .. daca tu vrei sa mergi si cu 500, ocoleste-ma frate, atata vreme cat eu merg in limitele legale, nu am nici o obligatie sa iti ma dau in calea ta. Nu ma crezi? Ia intreaba-l pe tablagiu! Du-te si zii .. Domnu' sef, bouu ala de teleormanean cu astra lui de rahat circula cu 50 si n-a vrut domne sa se dea din calea mea Smile Si sa vezi distractie (da sa opresc si eu, ok? Very Happy).

Acum pe bune .. si lasand ironia deoparte, veneam acum aprox 45 minute dinspre str. Rm. Sarat si urma sa fac stanga pe camil ressu, ca sa ma indrept spre piata Ambrozie (deci urma sa fac iarasi stanga) Am plecat plictisit de caldura asta foarte usor de la semafor si am schimbat a2a treapta pe la 30km/h, moment in care in spatele meu, unul cu un logan (eu aveam in jur de 50-60, tot cu a doua) mi-a dat flash ca sa ma dau pe banda 2 sau 1 (banda unde mai eram si masini parcate), deci practit sa ma dau din calea lui. Pur si simplu mi s-a urcat sangele in cap si fara sa schimb treapta de viteza am accelerat brusc si am urcat masina cu a 2a pana la 90km/h (a zvacnit practic de pe loc). Nu exagerez, dar loganul m-a ajuns semafor la ambrozie la cca 10 secunde dupa ce eu oprisem. Am deschis geamul din dreapta si atat l-am intrebat: CONSIDERI CA AM STAT IN CALEA TA? A inceput sa zambeasca ironic, dar rusinat ... Wink
Nu se face asa ceva domnilor soferi! Ai o urgenta, scapa de cel ce merge regulamentar prin alte metode, nu flashuind-ul.
Si .. de ce sa nu recunoastem .. multi soferi dau flash celor din calea lor fiindca masina numai trage sau numai prinde viteza asa de repede daca incetineste sau schimba banda.
Daca veti vedea vreun Bertone albastru marin care face slalom printre masini .. acela sunt eu si ma grabesc, dar flash-uri nu voi da niciodata ..
Poate tot nu sunteti de-acord cu mine si sincer nici nu-mi pasa, dar eu unul asa am invatat de la unchiul meu, care e instructor auto de peste 20 de ani .. si poate tot lui ii datorez atentia pe care o am atunci cand conduc cat si indemanarea la volan (fie ea si la 230km/h). Recunosc ca reflexele mi le-am dezvoltat in timp ... (oare?)

Multa stima!


Ultima modificare facuta de sabothor la Sam 28 Jul, 2007 7:29 pm
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ce aiurea e sa vezi cat de usor se formeaza o opinie,chiar daca gresita,sa fie sustinuta cu atata ardoare.Da,mai dau flashuri din cand in cand,destul de rar ce-i drept,dar de aici si pana la a blama gestul e cale luuunga.Cu claxonul mai rar,cred ca e o chestie cu care nu am reusit sa obisnuiesc.
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu claxonul chiar nu prea il folosesc, dovada si faptul ca masina e din 2003 si claxoanele sunt intacte Mr. Green
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
sabothor a scris:Eu claxonul chiar nu prea il folosesc, dovada si faptul ca masina e din 2003 si claxoanele sunt intacte Mr. Green


inseambna ca nu prea ai fost in coloane de nunta Twisted Evil
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@sabothor

Daca mergeai pe a doua banda si prima era libera, iar tu nu semnalizai intentia de a vira la stanga in urmatoare intersectie, ai incalcat legea (eu era sa cad examenul pentru ca am selectat prea devreme banda a doua). Daca cel cu Loganul a semnalizat intentia de a depasi si tu ai accelerat, iarasi ai incalcat legea, care prevede ca nu ai voie sa accelerezi cand cel din spate s-a incadrat in depasire (depasirea incepe din momentul semnalizarii si se termina in momentul incetarii semnalizarii). Faptul ca l-ai apostrofat la semafor e o alta incalcare a legii. Sa ma pomenesc si de depasirea cu mult a vitezei legale in localitate?

Mie mi se pare ca de fapt ai avut ceva de demonstrat celui cu Loganul si puterea motorului ti-a permis. Zi merci ca nu era un Porsche. Mie sa-mi fi facut faza asta, nu te bagam in seama si nici rusinat nu as fi fost. Si da, daca eram grabit si vedeam ca nu te dai la o parte chiar daca ti-am aratat ca vreau sa efectuez depasirea ta, ti-as fi dat flashuri.

Faptul ca mergi la limita vitezei legale nu iti da dreptul sa folosesti benzile cum vrei tu. Legea e foarte explicita: se folosesc benzile de la dreapta la stanga in functie de ocupare si se revine imediat pe cea mai din dreapta neocupata. Legea nu prevede ca acest articol nu se aplica cand mergi la limita vitezei legale!


P.S. Am citit foarte bine postul tau si pe cele care au urmat. Dovada ca am raspuns si argumentat la subiect.

P.S.2 Sa nu crezi cumva, in urma celor scrise mai sus, ca eu respect legea in totalitate. Deosebirea intre mine si tine e ca eu stiu cand o incalc...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Flash-uri in trafic
Frecvent 18%
Ocazional 65%
Niciodata din respect pentru ceilalti automobilisti 16%
335 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR