Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • danutzucu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
FAN INRAIT !..am in jur de 2000 d euro si intentionez ca sa imi cumpar un opel Kadett 87-88 p care ca il modific dupa aceea...insa vreau un motor kre sa aiba un consum rezonabil cat de cat deoarece dupa ce bg bani in el kit tuning(interior-exterior)...imi doresc sa imi permit sa ma plimb prin oras cu muzica tare Smile)....sunt student fratilor si nu imi permit un GSI k dak era faza...ala e preferatul meu Very Happy...sau oare varianta de 1.6 pe motorina?
Skip ads

  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
iti recomand motorina... daca e bine pus la punct motorul nu o sa ai probleme si pretul e ok ... eu l-am luat cu 1700 eur acu un an.. nu cred sa se fi schimbat prea mult.

Later: e adevarat ca nu te duci cu el la liniute ca e pututos, dar e foarte economic 4..4,5 afara si 5-6 in oras
  • danutzucu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
da astealalte pe 1.3 si 1.6 benzina ce se aude d ele?care dintre cele 3 tipuri d motorizari sunt mai usor d intretinut?...sper s primesc niste raspunsuri pana la urma:(...multzumesc devils ! ai respectul meu
  • Wolftk

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1984
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ceau eu am in kadett cu motor de 1.3 benzinar cu carburator dublucorp si trege destul de bine...chiar is multumit de cum merge si de consum...
Skip ads

  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Masina din semnatura:
Consum: 5.2 - 5.5 afara (100-110 km/h )
8.0 - 8.5 oras (dar am tendinta sa cred ca pot scoate si sub 8 fara pb insa am piciorul greu si nu ma pot abtine Very Happy)

Sunt foarte multumit de cum trage, este o masina fiabila si destul de ieftin de intretinut.
Toata lumea spune ca motoare de 1.6 de la opel (c16nz) sunt puturoase... nu's ce sa cred ori o nenorocesc eu prea tare ori am altfel de motor. Very Happy
Spor.
  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ceau... eu am unu de 1.6 benzina pe injectie monopunct si merge MINUNAT Very Happy ... ai un dezavantaj la kadett... asta consider eu cel mai mare dezavantaj ... nu ai servo ... daca incerci sa virezi pe loc mori incet Sad
  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Osciompekus a scris:Toata lumea spune ca motoare de 1.6 de la opel (c16nz) sunt puturoase... nu's ce sa cred ori o nenorocesc eu prea tare ori am altfel de motor. Very Happy
Spor.


eu tocmai mi-am facut motorul la kadett-ul meu ... mai am 100 de km sa termin cu rodaju` la ea... trage ca un tanc dupa parerea mea ... scartaie rotile in a 3a Twisted Evil
  • danutzucu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
...fratzilor vreau sa va multzumesc...si sincer sper s pot gasi un kadet bun kiar dak os fie cu motor d 1.6...conteaza sa si traga...dak nu cred k o sa ma exez p 1.6 diesel....sper sa aleg cea mai buna varianta...si sa gasesc cat mai ieftin si cat m,ai bine Smile))..multumesc inca odata oameni buni Very Happy...
Skip ads

  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
it has been our pleasure Mr. Green
  • danutzucu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
..oare daca as lua un kadet cu motor d 1.6...as putea sa ii pun gpl p el?..multumesc...sau kiar un GSI ar fi mai rentabil cu gpl......si knd e locu s se puna unu cu mine....cuplez benzina sh ii dau clasa Very Happy
  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
si mai dai vreo 250-300 de euro pe gpl?nu are rost parerea mea ... atunci mai bine iei unu cu motor de 1.3 si iti consuma mai putin da si trage mai greu
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
danutzucu a scris:..oare daca as lua un kadet cu motor d 1.6...as putea sa ii pun gpl p el?..multumesc...sau kiar un GSI ar fi mai rentabil cu gpl......si knd e locu s se puna unu cu mine....cuplez benzina sh ii dau clasa Very Happy


daca iti iei un diesel la ce iti trebuie gpl?
daca vrei sati iei pe gpl iati dacie....

daca vrei sa iti traga motorul uita de diesel si gpl si iati de la 1.6 in sus.2.0 rupe scena Smile
sigur sa fie toate pe injectie ca altfel undei faza.
sau daca vrei sa te plimbi si sa areti ca ai o masina care ii tuninguita pana in gat, trage ca un cal mort si vrei sa faci si economie atunci iati dieselul.
la bani astia mas mira sa iti iei o masina care sa fie buna sa nu trebuiasca sa pui pe el ceva sau poate o avere.
Skip ads

  • danutzucu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ma gndeam la un motor GSI 2.0 la care sa ii pun gpl...
..pentru el ca tuning primesc din germania kit tuning cu aripi ingrosate si eleron dinala mare toate la pretul transportului doar...praguri etc...deci no s bag "o avere"...p mine m costa montatul vreo 2 lazi d bere dak stau cu omu meu si il ajut...si scoatem o masina superba...insa nu prea stiu despre motoare...

...dacie iti recomand tie dak vrei Wink


....kestia e k sunt student si nu am cum sami permit o masina cu consum de 9 litri...fiindk am mult d umblat....

nimeni sa nu ia nimic personal din ceea c am spus...dak vreti sm ajutati bine dak nu pot s aflu si din alte parti...nimeni nu e silit sami dea niste simple informatii...credeam k e un club adevarat unde fiecare s respecta nu?

numai bine...
  • danutzucu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
...moatoarele cu instalatie gpl se omologheaza si li se pune buton cu optiune p kre compustibil vrei s il alegi..........Wink Rolling Eyes
  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
hai ma nu fii suparat pe opelisti, doar vrem sa pastram masinutzele asa cum sunt, fara "romanizari". Eu am un kadett 13 carburator simpluconsum <6% la drum intins si in jur la 8% in oras, merge foarte bine, pina in 130 nu ai probleme, de acolo urca cam greu pina la 150 unde se cam termina, in rest in tr1 urca la 50, a 2-a 80 , 3-a 110, asta daca dai talpa hotarit, simte f tare daca are vreo doaua persoane in plus in masina, mai ales la depasiri tre sa te gandesti ca sa iesi sau nu. Daca te intereseaza gsi am un prieten care are unul de vinzare cere 1200 E pe ea, poate mai si negociezi un pic. Daca iti iei o masina sa o reconstruiesti gandestete la o suma de investitie aropiata de 1000 E, cam atit mi-am bagat si eu si mai sunt unele chestii care ar trebui facute la ea. Bafta
  • danutzucu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
..nu stiu ce sa zic...ma mai gndesc umpik..cum pot sa vad poze cu el?
  • dsand86

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: iasi
  • Masina: Kadett 1991 CN16Z
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Andrash a scris:ceau... eu am unu de 1.6 benzina pe injectie monopunct si merge MINUNAT Very Happy ... ai un dezavantaj la kadett... asta consider eu cel mai mare dezavantaj ... nu ai servo ... daca incerci sa virezi pe loc mori incet Sad


salve..nush de ce zici asta, ca eu am servo si no problem. chiar si pe loc poti invarti volanul Razz
  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
corect ... merge usor
  • dodo_f2k

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1988 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu cum trage 1.6 dar pot sa-ti spun de 1.3 nb varianta cu calculator ,carburatie pierburg 1b1 trage de rupe si nici nu consuma mult(motorul este pus la punct..adica consumabile si ulei de calitate)cam 8 oras ,afara intre 5,5 si 7,5 depinde cu ce viteza mergi(cutie 4 trepte).daca esti max 2 in masina trage mult mai bine ca alte masini cu motoare mai puternice Smile..are "zvac".Intradevar la cutia cu 4 trepte viteza a 4-a este forte lunga si e cam riscat sa te bagi in depasiri daca nu calculezi bine distanta dinainte....de aceia prefer sa schimb a 4-a si la 130 km/h sa fiu sgur ca fac depasirea in siguranta Smile.
Referitor la piese destul de ieftine..eu am avut un accident si am schimbat destul de multe la ea...mai mult am dat pe manopere Evil or Very Mad .de exeplu:
curea distributie-13 lei
curea alternator-18 lei
pompa apa-88 lei
ax came 300 lei
garnitura chiloasa -35 lei
arcuri spate-100 lei buc
capota-300 lei
aripa fata-950 lei
faruri-80 lei buc
semnalizatoare 24 lei buc (albe)
placute frana-30 lei
radiator 200 lei
Toate piesele au fost noi.
Si sa stii ca,cu cat motorul este mai mare costurile la piese sunt mai mari.
Bafta la cumparare!
  • waszy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu am un kadett 1.6 SW si zboara,are 80 cai totul e original la ea da pot sa zic k merge de rupe si e dotata cu cutie automata ,carburator dublu corp , model berlina.....in a 2-a dupa vreo 13 secunde am suta Evil or Very Mad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Chestionar

care este mai rezonabil, si trage bine?
1.3 benzina 17%
1.6 benzina 70%
1.6 motorina 12%
41 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR