Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • rsmeu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut oameni buni! am si eu o problema la un vectra c. dupa cativa km de mers si de exemplu la oprirea la semafor,cand introduci in treapta 1 agata ceva si nu intra trebui sa bag in treapta 2 si apoi intra si in treapta 1.are cineva idee despte ce ar putea fi vorba? multumesc anticipat!
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Alin Bogdan a scris:Eu am rezolvat problema cu vibratia...dupa 1 an si ceva de verificari si schimbari de piese (multe din ele aiurea, datorita "profesionalismului" reprezentantelor Opel din vestul tarii si datorita altor service-uri renumite).

Problema la mine a fost axul cu came. O cama era mancata de tot si practic supapa nu mai era actionata. Alte 2 came erau mancate in proportie de 50%. Mai mult, 5 tacheti din 8 (paharele alea care vin peste supape) erau aproape perforati de tija supapelor. Riscam in orice moment sa e sparga si bucati de metal sa ajunga in cilindrii...mai departe, va imaginati voi urmarile.

Cu alte cuvinte, masina avea 1 piston functional 100%, 2 pistoane functionale 50% si 1 piston mort.


Si iti mai tragea masina ? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Operatiunea asta am facut-o si eu , schimbat supape + pahare , pinion axa cu came, simeringuri supape, problema mea de vibratie e de la planetara..uzura spre cutie la cea din stanga, are burduful spart, si o sa iau alta, nu mai merita reparata.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
rsmeu a scris:Salut oameni buni! am si eu o problema la un vectra c. dupa cativa km de mers si de exemplu la oprirea la semafor,cand introduci in treapta 1 agata ceva si nu intra trebui sa bag in treapta 2 si apoi intra si in treapta 1.are cineva idee despte ce ar putea fi vorba? multumesc anticipat!


am si eu problema asta cateodata, nu mereu. schimba uleiul. recunosc ca si eu trebuie sa fac operatiunea asta Smile
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ToX a scris:
Alin Bogdan a scris:Eu am rezolvat problema cu vibratia...dupa 1 an si ceva de verificari si schimbari de piese (multe din ele aiurea, datorita "profesionalismului" reprezentantelor Opel din vestul tarii si datorita altor service-uri renumite).

Problema la mine a fost axul cu came. O cama era mancata de tot si practic supapa nu mai era actionata. Alte 2 came erau mancate in proportie de 50%. Mai mult, 5 tacheti din 8 (paharele alea care vin peste supape) erau aproape perforati de tija supapelor. Riscam in orice moment sa e sparga si bucati de metal sa ajunga in cilindrii...mai departe, va imaginati voi urmarile.

Cu alte cuvinte, masina avea 1 piston functional 100%, 2 pistoane functionale 50% si 1 piston mort.


Si iti mai tragea masina ? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Operatiunea asta am facut-o si eu , schimbat supape + pahare , pinion axa cu came, simeringuri supape, problema mea de vibratie e de la planetara..uzura spre cutie la cea din stanga, are burduful spart, si o sa iau alta, nu mai merita reparata.



Pai si nu vrei planetara aia pe care o am eu? Hai ca fac un pret bun Smile. Parca aia lunga iti trebuia, nu?
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu, aia scurta de pe stanga imi trebuie, da-mi PM Smile De fapt, am luat de la mirelch acum 6 luni aia pe dreapta, si mi-a dat de stanga, intra fara probleme nu stiu care e diferenta intre ele .... Au cod diferit le-am masurat la zimti si la lungime si nu difera absolut nimic.
  • rsmeu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos tox ! O sa il schimb sa vedem daca mai persista problema. O zi placuta!
  • cont-sters-46991

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut!Poate sa-mi spuna cineva,daca se poate regla grupul conic la cutia de viteze opel vectra b x16xel?Va multumesc!
  • mitzunator

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Puteti sa imi spuneti si mie de ce la Vectra C 1,6 intra perfect in toate treptele si uneori intra mai greu in a 2a? Nu am observat diferente intre cald/rece . Face aleator. Odata intra alta data nu. Alta data intra numai bine alta data numai rau....
Skip ads

  • eugen ortopelea

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2014

  • Mesaj Privat
stimati colegi, pasionati Opel, stie cineva exact ce cote tbe sa aibe convertizorul de cuplu al unei cutii automate de pe o vectra C diesel din 2004 ? dupa ce am schimbat pompa si simeringul tot n-am reusit sa elimin pierderea de ulei de la cutie. si eu si meseriasul, bun dealtfel din Gl., presupunem ca acesta nu mai este in parametri din cauza uzurii sau poate a functionarii lui/cutiei, poate vreodata, sub limita normala de ulei, astfel incercam sa eliminam si problema asta, a convertizorului dar nu reusim sa aflam intre ce parametri/cote tbe sa se incadreze asa ca, va rog frumos, o informatie concreta sau un telefon de la vreun cunoscator .. va multumesc.
  • Petronel Hrubaru

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara! Am si eu un opel vectra c din 2003 motor 2.0 dti si asi dori sa schimb uleiul din cutia de viteze. Intrebarea mea este ce ulei sa cumpar si care este cantitatea care trebuie pusa? Multumesc !
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ulei doar original GM 19 40 182..



Si cantitatea in functie de ce cutie ai!
  • Petronel Hrubaru

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Si de unde stiu ce tip de cutie am:(?
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Dupã seria șasiului în secțiunea decodare VIN
  • Petronel Hrubaru

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Ok mersi frumos!
  • Petronel Hrubaru

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Vectra c 2.0 dti are buson de scurgere al uleiului de la cutia de viteze? Sau cum dai uleiul jos?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Se desface baia de ulei a cutiei de viteza.
  • Petronel Hrubaru

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Daca trag cu o pompa uleiul prin orificiul de completare nu este acelasi lucru oare?
  • Petronel Hrubaru

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Daca trag cu o pompa uleiul prin orificiul de completare nu este acelasi lucru oare?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu cred ca reusesti sa scoti tot uleiul....cum ti-am scris eu e cel mai indicat.
  • doggfatther

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
am o problema , cand misc de maneta spre stanga de ex. bag viteza 1 sau a 2-a se aude un zgomot de frecat cauciuc , ce ar putea sa fie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR