Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Stiu frate, rad de cand am citit.
Eu ceva mai bun n-am citit de mult
Smile))
Skip ads

  • TDriver

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Slash a scris:
Ce taree sa-ti vada politistu' frigideru' in rate de la Altex in "baza de date "
Mai taie din creditele alea ! Wink


Atunci cind am fost oprit eram cu fostul Opel Astra Caravan,pe care tocmai il cumparasem,eram cu nr.zoll,si tocmai imi facusem credit la BCR pt.el.
Dar mi-a aparut si cardul Bancpost.
Mi-au verificat buletinul pt.ca era usor dezlipit intr-un colt si li s-a parut suspect. Deasemeni au verificat masina.A durat cam 2 ore.Nu mi-au dat socoteala cum au facut.
Nu am nici un interes sa povestesc ceva pentru a fi ironizat! Am povestit tocmai pentru ca mi s-a intimplat,si nu ca sa spun un banc.
Ganditi-va ca BCR-Sparkasse,Volksbank,Raiffeisen, si alte banci din Romania sunt filiale independente(?) al unor banci europene.Foarte probabil ca situatia financiara sa se raporteze la un nivel central.Bancile au o securitate buna si stau bine la informatica.Bazele de date,fie ca sunt ale Bancilor,ale Biroului de Credit,ale Politiei sau ale operatorilor de telefonie pot fi accesate in baza unor protocoale. Daca mergi la o banca sa ceri un credit,aceasta verifica ce alte datorii mai ai,nu?Si iti apar toate creditele indiferent ca sunt la alte banci,nu? Oare Politia ar putea face asta? Daca esti urmarit pentru frauda bancara?
Ganditi-va ca fiind cetatean european,cu respectarea unor conditii,chiar daca esti din Romania,poti sa-ti faci card de credit la o banca germana si poti avea un descoperit de cont de 4000 euro,bani pe care ii urmaresc chiar daca vii si stai in Romania.Si la noi exista cetateni straini care au conturi in bancile romanesti.Iar in momentul in care iti fac cardul ii intereseaza sa stie daca esti solvabil sau esti un tepar cu datorii.
Ganditi-va ca un card de credit Vissa emis de BRD-Romania nu a fost acceptat peste tot dar niciodata nu s-a intimplat asta cu un card Sparkasse-Germania.Poate va amintiti ca inainte iti cereau la vama sa faci dovada ca ai banii necesari pentru timpul petrecut acolo.Daca arati un card, nu te mai verifica? Verificarea asta am patit-o si cind am locuit in Leverkussen aproape 2 ani.
Ganditi-va ca serviciile lor sunt integrate si au cerut ca si la noi 112 sa fie la fel si sa poata sa identifice inclusiv locul de unde suni in caz de urgenta chiar daca esti cu mobilul in cimp.
Se pare ca poti fi localizat si fara sa suni. Asta ca sa intelegeti ca posibilitati tehnice exista.Ca sistemul lor este centralizat iar ai nostri nu stiu unii de altii,asta e alta problema.
Ganditi-va ca in Germania dureaza 20 minute ca sa inmatriculezi masina si sa apari in toate evidentele necesare la zoll-politie-asigurari-rar iar la noi esti fericit daca ai rezolvat in 3 zile si daca au nevoie de o informatie tot te trimit de la unul la altul pentru o hartie.Politistul german nici nu sta cu cascheta pe ceafa,nici nu-ti ia spaga,nici nu doarme in masina,nici nu se uita din Logan la BMW,nici nu se joaca cu tine si are calculator, nu bloc-notes! Te pot opri pentru o verificare de rutina dar daca li se pare ceva suspect sau s-a intimplat ceva in zona o pot transforma intr-una amanuntita.
Cine vrea poate zambi si pe 16 mm,asa cum am mai spus fiecare face ce vrea cu banii lui. Si, DA, in fiecare luna incerc sa tai din credit! Intimplator,in urma curselor in Germania. Wink

@Ale3xtrana Daca te opreste pentru o abatere si ti se face o verificare si se constata ca ai amenzi neplatite si exista motive temeinice sa rezulte ca nu vrei sa le platesti dar ai continuat sa incalci legea, nu faci puscarie dar se poate lua masura sechestrarii masinii pina faci dovada efectuarii platii.La fel cum si la noi pentru evaziune se ia masura sechestrului pe bunuri chiar daca esti cetatean strain.Cunosc un caz dar nu am cum sa tai din el. Smile
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu cred ca te afunzi
si ti-au aratat politisti germani monitorul lor de serviciu cu informatii politienesti unde era evidenta cu creditele tale ?
absolut incredibil !
sau ti-au dat un print screen pe mail cu evidenta creditelor asa cum le apare lor?
ti-au listat dintr-o masina de Politie de pe Autobahn la imprimanta din portbagaj foaia cu informatiile personale ?
si stiu si cati bani ai pe card si cand ti-a intrat salariul, nu ?
sau pur si simplu ti-ai zis:
' Mein Herr , haben sie ein Bancpost Visa oder Mastercard Card ?"
Sa accesezi Biroul de Credit nu e chiar la indemna oricui chiar si cu protocol.
Crezi ca e magazin ?
Politia noastra rutiera, ca de ea vorbim, nu are acces, dar in schimb sunt nemtii interesati de creditele tale si de ratele de la Altex.
Ce spui tu acolo de card-uri si acceptari la plata si etc, esti pe langa subiect rau de tot.
Una e Politia Economica, SRI si alte servicii si alta e Polita rutiera, omu' cu pulanu si cascheta.
eu te sfatuesc sa te opresti cu SF-urile astea ca ne "omori psihologic."
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Slash, eu aș lãsa-o mai moale cu luatul în derâdere. Sistemul nostru bancar și polițienesc nu se aseamãnã cu cel din Germania. Nu vreau sã insist prea mult asupra subiectului, dar ai fi uimit de câte pot afla despre tine în timpul cel mai scurt ofițeri ai vreunui serviciu aflat în subordinea poliției, armatei sau vreunei firme de securitate serioasã.
Dacã ar fi sã aleg, din cunoștințele mele acumulate de-a lungul mai multor luni petrecute acolo, aș alege corectã și m-aș conforma variantei lui TDriver.
Avem noi tendința de a râde de proștii de dincolo, ei cu controalele lor cu tot, roboți ce nu știu decât a lucra, a merge acasã, a mânca, a bea Malzbier și a râgâi satisfãcuți, a doua zi luând-o de la capãt. Ideea e însã cã duc o viațã liniștitã, fãrã stres, știind cã autoritãțile lucreazã, colaboreazã și efectueazã.
Bine cã suntem noi liberi, avem de toate în magazine, pe masa din garsoniera nezugrãvitã troneazã ceafa de porc și sticla de Whiskey, limuzina din parcare stã pititã, cu riscul de a-i fi ruptã oglinda, antena de 55 euro, jantele de mii de euro sau, varianta cea mai realã, mai ales în sud, ”dã-o dreaq, o ridicãm cu totul, într-o sãptãmânã i-am gãsit cumpãrãtor”. Te plângi la poliție ca ți-a furat mașina, completezi zeci de formulare și te trimit la plimbare. Tu, cu toatã avuția ta bãgatã în limuzinã, n-ai rãmas decât sã te retragi cu coada între picioare în garsoniera nezugrãvitã.

În condițiile astea prefer sã știe și Joachim sau Hans câte rate mai am de plãtit la credit, prefer sã mã percheziționeze pe mine și mașina, pânã la ultimul jigler, prefer sã râgâi satisfãcut dupã o bere neagrã condimentatã cu caramel, știind cã trãiesc în siguranțã.
Și așa mai erupe câte un vulcan și ne face viața mai grea, ce sã ne mai stresãm și din cauza semenilor noștri?

Ontopic: apar din ce in ce mai multe zvonuri cum ca s-au primit amenzi mari adunate in vest.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sunteti multi si aveti mintea odihnita
nu intru in polemica cu voi
o iau pe scurtatura ca vad ca pe ocolite nu intelegeti
nu ma poate prosti nimeni cu asemenea teorii si tampenii
polita din germania sa-ti vada credite
asta daca o spui la un director de banca te da afara in secunda doi
unii habar nu au in domeniul asta da isi dau cu parerea si mai mult, mai si infloresc diverse
au mai fost si altii opriti de politie in germania , au mai fost si altii luati la "sectie" si controlati
asemenea tampenie n-am auzit in viata mea
nu are pic de logica
eu nu mai comentez pe tema asta
continutati sa comentati voi si va bagati in seama pe domenii ce va depasesc, ca o faceti bine !
  • TDriver

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
1.Nu vorbeam despre politia nostra rutiera ci despre amenzile luate afara.
2.Nemtii nu sunt interesati de creditele mele iar eu nu am rate la Altex !
3.Cardul meu BRD nu a fost acceptat la magazin iar daca intrebi la Banci din Romania iti vor spune ca poti folosi cardul la automate sau filialele lor de afara dar la magazine e preferabil sa ai cash pentru ca poti fi refuzat.De aia am facut un card Sparkasse in Leverkussen.Daca imi spui tu ce facilitati am la carduri inseamna ca esti atoatestiutor.Nu stiu de ce ti se pare imposibil ca Sparkasse-BCR,Volskbank sau Raiffeisen sa-ti cunoasca situatia financiara din tara.Atunci cine vrei sa o stie?A comunica Politiei ca ai cont si ai bani in el sau ca posezi card,nu inseamna ca au dat date personale despre tine.Nu au divulgat tranzactii,sume,de unde ai banii,nr.de cont sau alte date! Si nu ti-au comunicat tie,oricui ci la solicitarea Politiei! Si crede-ma ca am printre prieteni un director de Bancpost,o directoare BRD si un director de firma de Leasing care nu au fost asa de inversunati ca tine.
4.Nu am incurcat directiile de Politie pentru ca intimplator am rude care lucreaza si cunosc binisor.Politia poate obtine informatii prin adrese catre institutiile respective.La ei,prin calculator.
5.Nu am primit nici o amenda,am spus ca a fost o verificare de rutina care s-a transformat intr-o verificare amanuntita.Nu mi-au dat motivele pentru care au facut asta.Nu mi-au dat printscreen pe mail,nu mi-au listat nimic pe imprimanta din portbagaj si nu erau de pe Autobahn ci din Koln,chiar in Koln. Si au fost amabili dar fermi.Asta acum 3 ani.
6. Nu cred ca ii intereseza cite carduri,de cite feluri sau citi bani ai pe card si cind ai luat salariul.Dar ii poate interesa daca esti urmarit national sau prin Interpol pentru vreo inginerie financiara sau daca ai amenzi si taxe neplatite pe teritoriul lor.Si nici nu-mi vor da socoteala mie sau oricui despre procedurile lor sau despre ce protocoale au si cu cine.
Pe mine m-a oprit ceva de tipul asta.Interaktiver Funkstreifenkraftwagen. Ausstattung: 2 Car-PC für Einsatzmittellokalisierung, Video-Eigensicherung und polizeiliche Anwendungen in interaktiver Kommunikation mit Leitstelle und Netz. Multifunktionsgerät, Unfalldatenspeicher
Autoturisme de patrulare cu statii Interactive. Facilitati: 2 PC-uri auto de utilizare a resurselor de localizare, de auto-protecþie video ºi aplicaþii de poliþie în comunicare interactivã cu centrul de control ºi de reþea. Multifuncþionalã, Baza de date despre accidente.Nu ei direct verifica, ci solicita informatii. Poate aflu si eu de ce le trebuie 2 calculatoare,doar sa aibe unul de rezerva?
Dupa aproape 2 ore,pentru ca stateam in paralel si intre timp mai discutam diverse, in momentul in care au venit informatiile si le derula pe ecran am vazut si eu cu coada ochiului despre mine,nume,mama,tata,adresa,data intrarii,si ultima rubrica Finanziell Situation-Geldbusen(Amenzi)-Nicht,Kredit-BCR/Bancpost Card. Atit! Suficient ca sa holbez ochii si sa ramin surprins.De Kredit BCR stiam doar eu,nevasta-mea si banca! Ce concluzie pot trage de aici?
7.Crede-ma ca nu am chef sa fac mistouri dar nici sa fiu luat la misto!Nu sunt pescar si nici nu vreau sa omor pe cineva psihologic.E doar ceva ce mi s-a intimplat.Sunt convins ca poti fi elegant ,si in cazul in care Nu crezi, poti spune "Da?Posibil? sau O sa ma interesez si eu" fara a jigni si a sfatui in felul asta.Eu,oricum o sa incetez aici cu polemica iar daca vrei pot sa spun ca tine.Nu e adevarat,e un SF!Eu sunt pe linga!Dar SF poate deveni realitate si drumul de linga poate fi cel bun.Te rog doar lasa-ma si pe mine sa-mi spun parerea,buna sau proasta fara sa ma jignesti.Si cu asta,gata,am terminat cu amenda!
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
1. stiu ca nu vb de polita noastra, eu m-am referit in general la polita rutiera si prin comparatie la politia noastra rutiera
2. Pai tocmai ne-ai impresionat cu accesul lor la baze de date comune si cu evidentele lor despre creditele tale. Iti amintesti , ti-au vazut card-ul de la BancPost ? Daca nu erau interesati cum de l-au vazut ?
3. in primul rand sunt card-uri ce pot fi folosite numai in Romania si card-uri cu utilizare internationala, ce merg si in Romania si in afara. Daca te duci cu un card ce merge numai in tara, normal ca nu iti va merge afara, indiferent unde il folosesti. Apoi, card-urile care merg afara pot fi simple, standard sau pot fi embosate ( nume titular, seria card-ului, data expirarii etc, scrise cu caractere reliefate ) pentru ca sunt ATM-uri si POS- uri pe afara care nu accepta card-uri simple, scrise normal, gen Visa Electron sau mai nou card-uri cu CIP .
Functionarii bancilor din Romania si chiar nici bancile din Romania nu au "baze de date" in care sa le apare toate ATM si toate POS-urile din lume si sa-ti spuna in functie de ce card ai tu vezi ca acolo merge si vezi ca dincolo nu merge.
Ramane sa explice fiecare cat poate de bine faptul ca in functie de ce fel de card ai, pot fi terminale care iti pot refuza card-ul.
Si bineinteles ca trebuie sa ai bani la tine, card-ul trebuie sa fie o rezerva a cash-ului nu invers.
4. iti dau numele meu, daca ai cunostinte care lucreaza sa ma verifice si pe mine si daca imi spui cate credite am si la ce banca * informatie care nu pare in Biroul de Credit * eu zic Jos Palaria !
5. e mai putin important ptr ce te-au oprit, poate am inteles eu gresit
6. Nu e nici o noutate ca polita poate avea in masini PC-uri care sa-i ajute si prin care sa obtina diverse informatii. Si Germania nu singura tara in care se intampla asa. Nu despre asta am vorbit.
Ai pus niste poze cu niste calculatoare, am crezut ca te-au lasat sa fotografiezi si informatiile afisate, asta era interesant cu adevarat.
Abia acum am inteles cum s-a intamplat , tu ai tras cu coada ochiului pe ecranele lor.Daca spuneai de la inceput asa nu mai era deranjul asa mare.
7. Cand tragi cu ochiul poti sa vezi sau poti sa ai impresia ca ai vazut.
Eu raman la parerea mea , mi-e greu sa cred in continuare ca asemenea informatii pot fi aflate in acest mod.
Nu te-am jignit absolut deloc.
Si uite, ca sa nu zici ca sunt baiat rau , o sa-ti urmez sfatul si promit ca ma interesez si eu pe tema asta si revin cu am aflat.


Ultima modificare facuta de Slash la Dum 18 Apr, 2010 8:58 am
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Slash, mai în cunoștințã de cauzã decât mine, s-ar putea sã fii tu, cunoscâtor al sistemului bancar, angajat al Interpol și vorbitor al limbii germane la perfecție, nu din Fibel combinat cu Duden, ci din viața cotidianã a lor.
Jumãtatea lucreazã la sediu central de bancã româneascã, în inima sistemului informatic, știu ce sharuiește și ce nu.
Iar eu am mai multe tangețe cu viața, cultura și sistemul german decât ai crede. Și nu, nu plimb mașini cu numere roșii dintr-o țarã în alta.
Cunosc ce bârfesc nemții între ei, la un pãhãrel, nu ce încearcã românii sã evite prin diverse șiretlicuri mioritice. Cum încearcã românii sã eludeze sistemul german și austriac (în rest nu cunosc) sunt metode de pe vremea când zidul Berlinului nu avea graffiti pe nici o placã.
Prost!

P.S. Încearcã sã:
- pui litere mari la început de propoziție
- sã indici finalul propoziției cu un anume semn de punctuație
- sã fii mai modest

P.S.2. Ai trãit tu întâmplarea realã de a fi dus la secție în Germania? Cunoscând care sunt condițiile unei astfel de decizii luate de polițiști, încep sã-mi fac o imagine despre tine.

P.S.3. Prost! înseamnã Cheers! în germanã

@TDriver: Wahrscheinlich wollten die Leuten deine finanzielle Situation auf Null bringen. Pech gehabt!
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da, cu siguranta ca sunt mai in cunostinta de cauza decat tine
si eu am mai multe tangente cu viața, cultura și sistemul german decât ai crede.

PS nu imi functioneaza tastele bine la PC, nu pot scrie mereu cu litera mare si nu pot pune mereu punctuatie
pur si simplu nu merg tastele, am varsat cafea pe ele Wink
e vreo crima ? sau nu intelegi decat frazele ce incep cu litere mari ?
am inteles, ai spirit de observatie
modest n-am de ce sa fiu, poti incerca insa tu

PS 2 daca vrei, iti trimit niste poze cu mine, asa sa iti faci o imagine reala

PS 3 am invatat limba germana in scoala incepand din clasa V si terminand cu clasa XII.
tu unde ai invatat? la o barfa cu nemtii, la un paharel ?
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ultimul offtopic, cã vom fi luați serios luați la rost.
Am timp și chef sã mã justific, rar se întâmplã: grãdinița în germanã, ciclul primar în clasã germanã, cu învãțãtor neamț, gimnaziul și liceul la secție germanã, facultatea în germanã, apoi un an de lucru la primãria din Würzburg, în germanã, apoi lucru doi ani la centrul cultural german din Cluj, cu legaturi stranse in societatea germanã, ambasadori și vizite oficiale la ordinea zilei, apoi firmã personalã de produse ecologice, cu contracte exclusive cu producãtor de Bio din Austria, continuând cu mediul didactic universitar, conferințe și cercetare, didactica 100% în germanã.
Nu prea trece anul sã nu fac și un drum pânã prin țãrile germanice, asta neînsemnând cã iau contact cu Franz de la OMV sau Aral, cu un ”Nummer fünf und eine Vignette für zehn Tagen bitte!", ci mult mai mult decât atât.
Nu existã diplomã recunoscutã pe plan internațional, emisã de vreo instituție calumea, disponibilã în România, pe care sã nu o am.

Toate astea nu se adunã uitându-ne la Bud Spencer și Terence Hill pe Pro7 oder Sat1 sau certându-ne pe ce posibilitãți au respectuoșii polițiști germani.

Wanna piece of me? Cã-mi mai amintesc și altele.

P.S. Cum ar fi dacã nu mi-ar funcționa tastele cu vocalele?
P.S.2. Aș dori sã nu trecem la atacuri de persoanã, nu e topicul potrivit. Ne dibuiește moderatorul și va da o pauzã cuiva, trimițându-ne la lecturi obligatorii în Hugendubel pentru câteva zile.
P.S.3 Cum e dezvoltatã societatea germanã în Ploiești fațã de cea din Cluj?
P.S. 4 Neamțul nu va bârfi niciodatã alt neamț sau sistemul lor, de fațã cu un român. Ai de tras mult sã fii respectat în acest fel.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sa fii sanatos !
Nu ma poti face sa-mi dau toate datele de familie si sa intru in amanunte din viata mea personala si a familei mele pe un forum ca sa-ti dovedesc tie legaturile mele cu Germania.
Nu ma pot cobora chiar pana acolo.
Relevante pentru discutia cu pricina ar fi fost cunostintele bancare despre credite, despre card-uri, despre Biroul de Credit etc..
Despre asta discutam, daca va puneti rezuma la idei in domeniul asta.
Daca nu, scrieti tot CV-ul poate poate impresionati pe cineva.
Cat despre restul ironiilor, ma fac ca nu le-am vazut , nici nu merita efortul sa raspund la ele
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si in BE politia si administratia locala au acces la baza de date a evidentei populatiei de la noi ... taica-miu a luat o amenda pt parcare in Charleroi (cativa km distanta de Bruxelles) din prostie (n-a vazut aparatul) ... nici n-a stiut ca a luat amenda ... in 2 zile mi-a venit plic cu amenda acasa in RO si l-am sunat eu sa-i spun ca are de platit o amenda pt parcare ...
Skip ads

  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
in vara voiam sa plec cu masina in norvegia, dar la ce se discuta aici ma mai gandesc.
glumeam Laughing
i-am trimis lui fratimiu pe mess lincul cu aceasta discutie (el este cetatean roman cu domiciliul in germania)
s-a cracanat ala de ras, a zis ca de aia si-a vandut casa in romania si si-a luat casa in germania, ca mai avem mult pana sa ne desteptam.
apropo amenzile cica le baga in ratele de la frigider Laughing
treaba este daca nu avem rate ce drak ne facem ?, cum ne platim amenzile ? Laughing
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
aaaa si inca ceva, cel ce a scris aberatiile astea, are macar cont bancar ?
el nu stie ca astea sunt confidentiale, doar intre client si banca, relatii bancare despre un client se dau numai cu hotarare judecatoreasca,
nu le obtine asa orice politist care vrea sa navigheze pe net.
Laughing Laughing Laughing
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pana acuma am vazut numai mesaje offtopic si numai persoane care se cred mai inteligente decat altii, nu am citit cine, ce, cum, unde si de ce nu ma interesat am citit doar mesajele ontopic care se refereau numai la subiect si multumesc celor care mi-au dat un raspuns si care o sa imi dea un raspuns pentru ca momentan sunt inca in cumpana, daca nu o platesc ce se intampla?, imi vine acasa nu imi vine, dupa cat timp se sterge de la ei din evidente daca se sterge, o pot platii in tara sau trebuie neaparat in ungaria...? Multumesc pentru raspunsuri, seara placuta!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
chestia cu platitul in tara iti spun 100% ca NU poti ... am umblat o zi intreaga sa platesc amenda lui taica-miu in Iasi si dupa ce m-au plimbat de la un ghiseu la altul si de la o directie la alta (ba la finante, ba la rutiera, ba la cec, ba la banca), mi s-a spus ca n-o pot plati in RO ...
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
al3xtrana a scris:Pana acuma am vazut numai mesaje offtopic si numai persoane care se cred mai inteligente decat altii, nu am citit cine, ce, cum, unde si de ce nu ma interesat am citit doar mesajele ontopic care se refereau numai la subiect si multumesc celor care mi-au dat un raspuns si care o sa imi dea un raspuns pentru ca momentan sunt inca in cumpana, daca nu o platesc ce se intampla?, imi vine acasa nu imi vine, dupa cat timp se sterge de la ei din evidente daca se sterge, o pot platii in tara sau trebuie neaparat in ungaria...? Multumesc pentru raspunsuri, seara placuta!


eu unul as incerca la ambasada ungariei, Idea , oricum macar ei te pot lamuri, cu privire la ce-i de facut.
pe viitor atentie mai mare, bafta
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca exista un cont IBAN pe acel proces verbal de amenda sau pe orice alta hartie data de politia de acolo, se poate deschide un cont curent la orice banca din Romania si se face plata externa in acel cont ptr suma respectiva, bineinteles contra unui comision de plata valutara in alta tara.
Acel comision este in functie de suma transferata si poate varia de la banca la banca.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mi-a dat un ordit de plata care contine suma de trebuie sa o platesc si contul IBAN, azi o sa merg la banca si o sa ma interesez sa vad ce costuri sunt. Revin cu informatii, multumesc pentru raspunsuri
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca poti folosi ordinul de plata dat de ei, trebuie sa fie un formular de ordin de plata al bancii la care iti deschizi cont si de la care faci transferul, dar cu siguranta poti lua si utiliza toate informatiile de pe el.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR