Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • blueallure

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi iau o masina cam in 10.000 euro 2000+ - ..acum ma gandeam sa imi iau un logan chiar daca multi il critica eu cred ca e o masina buna stiu asta pt ca am lucrat pe taxi am facut 110.000 km pe un dci siu credeti ma ca a mers impecabillll...si stiitii cum se merge cu taxi...mai ( sportiv mai o groapa) problemele aparute sunt minuscule si in special pe partea electrica care mi se pare lucrata cam prost la toate loganurile la tabla nu stiu deoarece e prea devreme sa ne dam cu parerea dar repet ca masina mie mi sa parut o masina suuper buna per ansamblu raport calitate pret..acum e clar ca nu o compar cu bmw audi vw etc..dar mai sunt si persoane cu bani mai putini intretinerea la dacie ma gandesc ca e mai ieftina piese ieftine..care la logan chiar tin...si nu vb din auzite! ...Am mai mers cu un cielo..destul de mult dar imi place mai mult loganul sincer...acum Itrebarea mea este urmatoarea..

1. Merita sa imi iau alta masina in defavoarea loganului raport calitate pret? daca da de ce pareri intretinere service tot ce se poate...dar va rog sa nu imi recomandati lamborghini bmw si alte masini premium ..imi imaginez ca sunt mult mai bune insa ma intereseaza cel mai bun raport calitate pret

2. Merita un sh din germania passat as prefera mi se par masini super bune dar ma gandesc ca la un sh chiar daca performantele sunt peste dacia logan clar ma gandesc ca intra bani multi si nu ti l repara oricine

astept niste pareri obiective din partea unor oameni care au mers cu masinile pe care le recomanda ceva mai mult timp nu care au mers odata si incep wow frate bmw e cel mai tare logan caruta..etc...vreau sa vb cu oameni competenti care au condus f mult si isi pot face o parere..fara pusti de 18 ani etc etc..No ofeence
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1. La intrebarea asta , iti raspund ca virgula , comparatia este prost facuta .
la 10.000 discutam de un Logan nou , cu garantie , ceea ce este foarte important . Si cu ce il comparam :
- cu o Vectra B pana in 2002 care are poate peste 200.000 km ;
- cu un Passat din 2000 care la fel are km de nu stii sa-i numeri .
Asa ca raport calitate pret este in favoarea masinii noi . Adica Loganului .

2. La intrebarea asta du-te si fa o cerere de oferta la un dealer Dacia si vezi : un pivot , o pompa de ulei , setul de culbutori , etc. Prin analogie , la astra bertone avem asa : 70 de lei , 1000 de lei , 1900 de lei . Compara si raspunde-ti la intrebare !
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu uita sa pui in balanta si curba de devalorizare a celor 3 masini dupa cumparare.
  • blueallure

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
2. La intrebarea asta du-te si fa o cerere de oferta la un dealer Dacia si vezi : un pivot , o pompa de ulei , setul de culbutori , etc. Prin analogie , la astra bertone avem asa : 70 de lei , 1000 de lei , 1900 de lei . Compara si raspunde-ti la intrebare !

Nu stiu preturile si de asta intreb pe forum pareri de la cei care stiu..deoarece distribuitori de piese pt masini bune sunt n in bucuresti cu preturi diferite...am auzit de pers care si au luat masini sh si se duc la reprezentanta cu ele platind sume mai mult decat exorbitante ar mai fi un lucru..cat rezista o piesa a unei masini ex opel passat comparativ cu cea a unui logan mi se pare si asta un factor determinant in conditiile in care regimul de mers ar fi acelasi..

Si inca o intrebare!


Merita sa cumpar un opel astra clasic 2 in defavoarea loganului?!
Skip ads

  • blueallure

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Nu uita sa pui in balanta si curba de devalorizare a celor 3 masini dupa cumparare.



MM gandit si la asta insa cred ca e mai mare la o masina scumpa..poate ma insel..insa daca vreau sa fac economie iau un logan de 6400 200 mil lei vechi ii bag gaz pe care il scot daca schimb masina si ma gandesc ca nu pierd ff mult la ea dupa 3-4 ani de folosire
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ideea este urmatoarea: o masina (pt. mine) nu inseamna doar conserva care ma duce de la A la B (cum e Loganul). Daca nu te deranjeaza finisarea de toata jena, tinuta de drum si franele la nivelul anilor '80 (si sunt generos) go for Logan. Daca vrei mai mult atunci fugi de asa ceva. In ce priveste intretinerea, o Astra G/Vectra B la ora actuala e comparabila ca preturi la piesele de schimb cu Loganul (ca sa nu zic ca de multe ori piesele sunt mai ieftine la Opel). Desigur Loganul il iei ca masina noua si daca il tii 3 ani (cat e garantia) va merge; dupa aia insa Dumnezeu cu mila, pierzi si bani (cat crezi ca vei mai lua pe el sh?) iar cu piesele va fi durere pt. ca nu exista decat un furnizor.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:Ideea este urmatoarea: o masina (pt. mine) nu inseamna doar conserva care ma duce de la A la B (cum e Loganul). Daca nu te deranjeaza finisarea de toata jena, tinuta de drum si franele la nivelul anilor '80 (si sunt generos) go for Logan. Daca vrei mai mult atunci fugi de asa ceva.


Corect ! Perfect de acord cu cele spuse.

CristianTM.
  • blueallure

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
da..ce sa zic..ms pt impresii..intrebare ai mers cu loganul dest de mult ca sa poti face o comparatie sau daca scrie dacia pe ea e catalogata din start o masina proasta..eu zic ca am mers cu un logan 100 mii si nu a aavt nici o problema iar franele mi sau parut dest de bune...fara exagerari.. acum eu nu contest ca opel e o masina mai buna..insa vreau pareri cu detalii nu doar ( logan e un cazan..logan e naspa..logan e caruta ...logan e cutie de conserve etc...) ca nu e chiar asa..o astra gtc costa am observat vreo 17.000 merita banii astia ..? adica de banii astia iau aproape 3 loganuri de care am zis eu... si apropo varianta de la opel de 17.000 e cheala aproape adica daca mai vrei una alta sari de 22 ...pt cei care au bani nu e nici o problema dar pt cei cu un buget mediu crezi ca merita sa faca rate mari pt o masina opel? nu cred ca performantele opel sunt cu fff mult mai mari decat la logan sa zicem....bine evident ca e o masina mai buna din anumite puncte de vedere..dar intrebari tine tabla de 2 ori mai mult>?> tin piesele mai mult pe drumurile din romania in aceleasi conditii de mers ca logan? si repet la fiabilitate eu zic ca logan rezista...daca nu ma crezi incearca....eu am ajuns la 1 si ceva de mii fara sa ii fac nimic in afara de placute si ulei...la logan cunosc....la opel nu cunosc ca nu am mers ..am condus unul f putin si model mai vechi asa ca nu pot sa imi fac o parere...
Skip ads

  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nubira II cu GPL din fabrica ai luat in calcul? (asta apropos de bani putini pt masini acceptabile...)
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am condus un Logan 1,5 dci aproape nou (<50.000km) si in oras si afara, si da este praf, o Solenza pusa la punct ii da clasa la tinuta de drum (nu mai zic de Opel). Eu nu ma refeream la Opeluri noi ci sh. Si daca esti asa fan Logan si iti place sa iti miroasa plasticul ala imputit, sa blocheze rotile la orice frana mai serioasa, sa fie "barca pe valuri" pe orice drum mai valurit, sa-ti fie frica la curbe cand ai vant din lateral si nu numai cum spuneam, go for it.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate , raportat la nivelul nostru de trai , Opelul nu este o masina adresata cumparatorilor cu venituri medii si peste medii asa cum s-ar vrea. De-aia suntem primii la import SH si de-aia astra este cea mai vanduta masina sh din Romania .
Si asa ajungem la Logan care ar trebui sa fie o masina adresata asistatilor sociali intr-o tara civilizata . Dar suntem in Romania si e normal ca Loganul sa aiba mai multa trecere la cumparatori fata de Opelul nou , pt ca Loganul si-a adaptat marketingul exclusiv pt tara noastra si altele din aceasta categorie : India , China , la la la etc.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
blueallure a scris:... am mers cu un logan 100 mii si nu a aavt nici o problema...

Permite'mi sa ma indoiesc. NU cred ca un logan a mers 100.000 km in regim taxi fara nici o problema. Nu pot sa cred asa ceva.
blueallure a scris:...o astra gtc costa am observat vreo 17.000 merita banii astia ..? adica de banii astia iau aproape 3 loganuri de care am zis eu... si apropo varianta de la opel de 17.000 e cheala aproape adica daca mai vrei una alta sari de 22 ...

Evident ca merita. De 17.000 eur iei o astra cu dotari mai mult decat suficiente, dotari la care logan nici nu viseaza. Si de 17.000 nu iti iei nici 2 loganuri chiar daca iei varianta aia (oribila) fara capace. Daca ti se pare mult 17.000 nu e obligatoriu sa iti iei astra gtc... din cate am vazut acuma ar fi la oferta astra classic la 11.000 eur DDP. Un logan cu servo si geamuri electrice cred ca depaseste 11.000.
Mai studiaza preturile. Idea
blueallure a scris:...tine tabla de 2 ori mai mult>?>...

DA!
blueallure a scris:...tin piesele mai mult pe drumurile din romania in aceleasi conditii de mers ca logan?...

DA!
Vrea sa iti atrag atentia ca esti pe un forum Opel totusi... am avut Opel Vs BMW Vs Mercedes si a castigat opel Laughing Pe aici e plin de oameni (printre care ma aflu si eu) care au avut banii de logan nou nout dar au ales Opel SH... Motivele sunt cele enumerate mai sus.

PS: eu inca mai am garantie la tabla desi masina e din 2000 Exclamation
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Dupa ce m-am dat cu Loganu' lu' tata (1600, optiuni si alte smecherii...) m-am convins ca gogosarul ala pe roti nu merita nici cat un Fiat Panda de 15 ani... Evil or Very Mad
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La tabla ai garantie doar daca te duci periodic in service pentru verificare si stampila. Alti bani, alta nebunie.
Si, daca apar probleme de la interior spre exterior, normal.

Very Happy
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Iar despre Focus (pe care nu am condus-o niciodata, de altfel) un "proverb" german:

" PLECI DU FORDU', VII CU TRENU' "
  • blueallure

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pt cel care a ajuns cu loganul la 11.000 am studiat preturile si nu numai la logan...logan cel mai ieftin 1,4 fara geamuri si abs e 6400 exact 200 mil...eu sincer nu as vrea logan inclin spre vw passat opel golf maybe ford focus (nu cunosc prea bine calitatea dar imi place) si preferintele sunt exact in ordinea de mai sus..insa imi e frica de vreo teapa pe care as putea sa mi o iau avand in vedere ca masina nu o sa o iau noua in 10.000 iar un passat la 10.000 deja are 200k milometri...deci parerea mea ma pot astepta la bani multi de bagat....de asta intreb daca merita.... un opel la 10 k.000 cred ca il iau mai nou chiar un astra gtc ...dar convingeti ma ca merita un sh de 5 ani spre ex..in defavoarea logan....eu nu cunosc preturi la piese si banuiesc ca manopera e scumpa.. dati mi si mie exemplu de piese opel...ex de piese vw passat cine are ..pareri obiective......daca o cumpar unde ii fac o verificare temeinica ca sa stiu pe ce ma bazez....este bun autotest ul ala din vitan la 250 ron?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Iar despre Focus (pe care nu am condus-o niciodata, de altfel) un "proverb" german:

" PLECI DU FORDU', VII CU TRENU' "


Am mai trait pe proprie piele un " proverb " de Transfagarasan ( cand eram la opel fest m-am oprit putin la Balea Cascada . Am parcat langa unul cu un Focus nou care era pe avarii mai in drum , cu capota ridicata si cu mobilul la ureche spunandu-i mecanicului ca ii intra termocupla cand vrea ea si fierbe motorul ) .
Nevasta-sa statea in fund pe bordura si era plina de nervi si zbiera la ala : " Uite ti-a trebui ford nou ! Poftim ca te-ai facut si mecanic acum ! "
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Iar despre Focus (pe care nu am condus-o niciodata, de altfel) un "proverb" german:

" PLECI DU FORDU', VII CU TRENU' "


Pana acum inca nu m-a lasat in drum focusu' din semnatura (asta daca fac abstractie de ECU defect in primele 6 luni); dar felul cum merge si cat consuma ma face sa regret tot timpul faptul ca am luat asa ceva.
  • blueallure

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles tai ford focus din lista...ramane volswagen passat..golf .opel astra sau vectra ---doar la astea ma opresc.....

2 Intrebari


1.merita una din masinile de mai sus luata la 150 k kilometrii cu 5 ani vechime in defavoarea logan nou?!
2. Vreau exemple de piese uzuale de la cine are astfel de masini....exemple de service preturi...preturi componente uzuale...eventual mecanici unde pot iesi mai ieftin si care se pricep bine vreau cat mai multe exemplificari in acest sens cu explicatii de rigoare

Raman recunoscator pt cei care imi dau detalii exemplificari
  • blueallure

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai hai mai utilizatori...convingeti-ma ca nu merita logan..nu mai zice nimeni nimic?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR