Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sebastian.c a scris:Sa ma bag si eu..daca nu va convine...stergeti postul . Tatamiu are Focus de 1 an si ceva...adusa la 150.000 km, acum are 190.000 km. Incep: Nu consuma mult, piese ieftine...tot ce am pus la el: distributie si filtre am pus doar originale pentru ca au niste preturi chiar bune. Comfort...Clar mai bun ca la Astra G sau Logan...Spatiu mai mult in interior... Am zis Astra G pentru ca am mers doar cu Astra G si nu mi-a placut cum merge..fata de Focus. Astra are suspensia mai tare...scaunele nu sunt asa de comfortabile...
Ps. am si Opel...deci nu injosesc Opelul Very Happy, dar tot cu Focusul sunt mai multumit Wink


Probabil or fi tari scaunele la Astra G,dar eu nu am de unde sa stiu acest lucru,fiindca am scaune Recaro din fabrica la Astra mea Cool
Skip ads

  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ce ziceti, se merita sa dau Vectra mea (B Caravan din 97, 1.6 16 V) pe un Logan nou? Nu de alta, dar imi cere tot mai multi bani in ultimul timp. Pe de alta parte, am unele retineri fata de Logan.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
chi79 a scris:Ce ziceti, se merita sa dau Vectra mea (B Caravan din 97, 1.6 16 V) pe un Logan nou? Nu de alta, dar imi cere tot mai multi bani in ultimul timp. Pe de alta parte, am unele retineri fata de Logan.


In nici-un caz! Sad
Iti spun sigur,nu da Vectra,chiar daca e pe benzina,Loganul iti va cere si mai multi bani,ca doar e Renault si nici nu e bine ansamblata,daca nu prea te multumesc Vectra...incearca sa-ti iei alt model de Opel,poate diesel,consuma mai putin,fiabilitate marita,putere.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu Y-GreK.
Nemtoaica ta este superioara Loganului din toate pct. de vedere. Scuze posesorilor de Logan - nu dati cu pietre, este doar o parere personala, rezultata din urma experientelor cu cele vreo 10 masini pe care le-am avut, dintre care 3 romanesti si restul nemtesti.
In prezent mai am 2 OPEL, un Break Dacia si o Niva 4x4. Dacia le bate pe toate la "consumabile" Twisted Evil
Sincer, nu cred ca s-a schimbat peste noapte modul de fabricatie al celor de la Colibasi, in plus, francezii ne-au tratat si ne trateaza in continuare ca pe o piata de mana a doua. Asta-i adevarul, ce sa ne mai ascundem ?

p.s. Daca tot zici ca-ti cere tot mai multi bani, poti exemplifica un pic ?
Sa stim si noi, ceilalti posesori de Vectra ce ne asteapta Smile .


Ultima modificare facuta de ovidiucro la Mar 20 Nov, 2007 3:24 pm
Skip ads

  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru sfaturi. Sincer, asa gandeam si eu, dar vroiam sa-mi confirme cineva ca nu gresesc.
Atunci cand m-am referit la faptul ca imi cere tot mai multi bani am luat in calcul consumabile, chestii care e normal sa fie schimbate dupa 10 ani: amortizoare (spate am schimbat, urmeaza pe fata), discuri frana (mai ales fata), bucse pe spate (6 bucati, 3 dr., 3 st.) s.a.
Stiu, e normal sa fie schimbate. La un Logan nou ma gandeam ca o perioada nu voi schimba asa ceva (teoretic). Asat si pentru ca umblu frumos cu masina. Dar, asa cum ziceati si voi, nu ma incumet totusi sa dau Opelul pe Renault, mai ales Logan.
Merci inca o data.
Toate bune!
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am opel vectra b caravan 2001 masina personala si la serviciu un logan 1.4 benzina de aproximativ 2 ani.. are cam 60 000 km (adevarul... facut cu 4 soferi cu stiluri diferite de condus), vectra mea are 173 000 km dar diferenta ii ca de la cer la pamant... la logan(nu vreau sa se supere detinatorii de Logan) dupa prima revizie a inceput sa ne bata toate, parca mergem cu un tractor... la o doua revizie le-am spus celor da la Daciaservice ce se intampla si... surpriza... bate mai tare.. si inca nu am putut afla ce... sfatul meu pentru toti cei care au de gand sa-si ia masina NU VA CUMPARATI LOGAN ca eu m-am saturat...
  • 4speed

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
Ingineru a scris:Ideea este urmatoarea: o masina (pt. mine) nu inseamna doar conserva care ma duce de la A la B (cum e Loganul). Daca nu te deranjeaza finisarea de toata jena, tinuta de drum si franele la nivelul anilor '80 (si sunt generos) go for Logan. Daca vrei mai mult atunci fugi de asa ceva.


Corect ! Perfect de acord cu cele spuse.

CristianTM.


si eu sunt perfect deacord! Smile
  • doghipaul

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 2l 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2008

  • Mesaj Privat
blueallure a scris:Pai hai mai utilizatori...convingeti-ma ca nu merita logan..nu mai zice nimeni nimic?


am un opel astra g din 2001 160 000 km il am de la 90000 km si in afara de cateva becuri schimbate si bine inteles ulei si delea nam facut nimik si inca nu bate nika pe el .Am lucrat si ca taximetrist tot pe logan 1.5 dci in jur de 1 an si de la 50000 km la loganu sa cam schimbat:rulmenti , rotule capete de bare si multe altele si cu toate astea toate suna pe el deci nu poti zice ca ai mers cu loganul 110 000 km fara nimika...... ca nu ai cum.Si sati raspund la intrebare eu as opta pe opel pt ca iti gasesti sh in aproape toate oserele de masini opel cu 100 000km an 2002 ,2003 cu ceva dotari la bani putini putin insemana pana in 7500 eur.Nu ai cum sa compari loganu cu opelu.
Am prieteni care fac taximetria pe opel si sunt foarte multumiti de masina.Asa ca parerea mea... iati un opel si o sa vezi ca nu ai sa regreti.
Skip ads

  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca te multumesti doar cu faptul ca ai o masina noua si atat e ok loganul dar daca mai vrei si putin comfort, adrenalina la volan, sa te mai si respecte lumea in trafic atunci iti recomand Opelul.
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Si inca ceva... am un prieten cu logan 1.5 DCI care la doar 30000 km a trebuit sa schimbe injectoarele (la ajuns 600 euro prin cineva din pitesti - asa pe sub mana din fabrica), si cand te gandesti ca totul pe cheltuiala omului...parca nu e prea bine. (garantia nu a acoperit paguba pt ca nu a putut dovedi cu bonuri ca a pus motorina doar de la peco)
Deci inca un motiv pt ati lua Opel.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Deci,un Logan 1.5DCI,probleme cu injectoarele la 30.000km...Cum poate numi cineva Dacia masina serioasa?
Eu am 175.000km,cu Opelu meu si nici nu m-am gandit vreodata sa ma ating de injectoare,masina merge perfect,ca in prima zi.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
bc_50_yul a scris:Si inca ceva... am un prieten cu logan 1.5 DCI care la doar 30000 km a trebuit sa schimbe injectoarele (la ajuns 600 euro prin cineva din pitesti - l.

si eu cunosc pe cineva care parca nu a ajuns la 30.000 si hopa injectoarele, se pare ca e o problema generala la logan 1.5 dci
Skip ads

  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Exact. Mai grav e ca ei mereu acuza motorina proasta...dar eu ma intreb?...Noi cu ce fel de motorina circulam? Nu tot din aia cu care merg si loganurile?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
1.5dci e un motor bun, ca mai cad cateva e nimic, se intampla si la firme mai mari.
normal ca la logan sunt probleme in numar mai mare, defapt nu neaparat in numar mai mare pentru ca in raport probabil ar fi aproximativ la fel cu alte marci dar faptul ca 2 din 5 vecini de-ai tai probabil au logan...ai mai multe sanse sa auzi "ba mi-a picat aia si aia.."
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sincer nu am auzit pe nimeni sa se planga de faptul ca la un opel sa cada injectoarele...si cunosc fff multi proprietari de opel. Motoarele renault 1.5 dci sunt bune dar unele "sufera" pt ca sunt facute in tari in care mana de lucru e ieftina si se lucreaza mai prost decat s-ar face in frantza.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
vom vedea cu cdti-urile cum sta treaba, sa ruleze putin.
pentru ca vezi tu cine are probleme cu vreun injector are din cauza lui (90% din cazuri).
majoritatea alimenteaza de la nush ce prieten, ruda care poate fura motorina de tiruri.
motoarele mai vechi inghit si porcariile alea dar astea noi sunt pretentioase.
cauta putin pe net sa vezi ca foarte multi recunosc ca au bagat motorina din surse "ieftine". - si sunt curios mergi ieftin repari scump sau mergi scump fara reparatii?.

n-ai tu frica, si opel are problemele lui. sa nu pomenim de lipiturile reci.
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu zic ca nu ai dreptate, dar uita-te si tu pe paginile anterioare si vezi ce au mai zis posesori de opel si experiente ale acestora cu masinile lor sau cu loganuri... Sincer si eu am mers cu un logan 1.5 dci pana la Pitesti si mi s-a parut foarte obositor modul in care se conduce, in special la faptul ca nu ai orientare buna in masina si siguranta scade foarte mult. despre viteza si cum se inteapa...as zice ca e ok la 65 de cai pe care ii are...merge destul de bine, dar daca ne limitam doar la asta. In rest ti-am spus ca e destul de obositoare. Iar daca ne gandim si la pret un logan cu dotari ca a unui opel e mai scump de 7500 euro. Deci e treaba lui ce isi cumpara omul...eu doar i-am aratat unele aspecte negative pe care le are loganul in comparatie cu un opel. Sper ca m-am facut inteles si nu am suparat pe nimeni.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Logan e tigaie curata:
Rugina: http://www.daciaclub.ro/RUG...ugina-t36746.html
Pierderi ulei (12pagini): http://www.daciaclub.ro/O-p...-1-t35269-s0.html
O masina de 3 ani are o lista intreaga: http://www.daciaclub.ro/Pro...Logan-t16444.html
Pilitura in circuit motorina! Baietii au injectoare blocate de pilitura! Sa cazi jos nu alta, numai 9 pagini si ce titlu are: http://www.daciaclub.ro/1-5...te-33-t88747.html
Termostat care pica pe capete, 16 pagini: http://www.daciaclub.ro/Niv...linii-t56624.html
Mai vrei? Mai am!

Fordul nu are motoare prea stralucite. Mecanicii strimba din nas cind aud de ele, de exemplu numai ca sa schimbi alternatorul demontezi jumatate de motor!
  • Cipivectra

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 1.6 16 valve
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cred ca baietii au incercat cat au putut sa te convinga sa nu iei golanu...dar oricum Opel rullez dar totusi totul depinde de tine..!

P.S.:NU CUMPARA LOGAN CA AJUNGI GOLAN PE STRAZI:)))
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
asta pana cand gaseste romeodr topicul asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR