Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Darth-Claudiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am uitat, referitor la motorizari, mai e si cel de 1.6 VVT (variable valve timing) care scoate vreo 115 CP in loc de 100 CP cat are ala de 1.6 simplu...Cred ca e o varianta de compromis utila pentru a combina mersul in oras (unde mare branza nu prea faci cu multi CP) si mersul in extraurban. De VVT-ul de la Ford nu am auzit pe nimeni sa se planga si in plus tehnologia e destul de veche, ea fiind utilizata cu succes si in trecut pe modelul Puma (de ex).
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu am citit toate paginile anterioare, nu sunt fan Dacia.
Am gasit un comunicat de presa interesant (recent) pe site-ul JD POWER.
Cautati sa vedeti unde este Dacia... Smile) locul 2-3 la egalitate cu BMW, si asta intr-un studiu facut in GERMANIA (tara alor care fac masini beton)

Eu cand am citi am ramas mut de uimire.... BRAVO DACIA !

http://businesscenter.jdpow...s/pdf/2010085.pdf
  • Mugur30

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Conduc un logan van 1.4, masina de servici, am 80.000 de km si marturisesc ca in afara de consumabilele normale, nu am schimbat nimic. Nu este cine stie ce masina, nu are cine stie ce confort dar iti faci treaba cu ea. Sunt placut surprins pentru ca vad ca toata lumea blameaza loganul, fie ca sunt in cunostinta de cauza fie ca nu. Deci, costuri minime de intretinere. Dar consumul... aici este o alta poveste, ajunge cam la 8/100 mediu...
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si eu tot asa zic
traiasca dacia,loganu ,solenza si tot concernul dar sigur, eu personal voi avea OPEL toata viata.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am condus SuperNova si Logan motoare 1.4, merg bine si au fiabilitate (motor+cutie) daca sunt intretinute, ca tabla si finisaje sunt jalnice.
  • lurluras

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Combo 2007 1.3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dacia nu a fost si nu este o masina rea, doar ca mi se par costurile de intretinere sunt cam ridicate, au politica renault pret mic de achizitionare dar au grija sa recupereze la piese, acum depinde ce iti doresti de la masina si mai ales cat doresti sa o pastrezi. Din ce in ce mai des vad pe sosea loganuri din acelea chele cu bari negre, fara geamuri electrice, servo si numai plasctice inauntru si am ajuns la concluzia ca omul prefera o masina noua in detrimentul uneia la mana a 2-a cu ceva mai multe dotari.
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
lurluras a scris:Dacia nu a fost si nu este o masina rea, doar ca mi se par costurile de intretinere sunt cam ridicate.


Haideti sa nu fim rai. La un motor de logan pe benzina, o revizie la reprezentanta este 230-280ron. La diesel costul reviziei se invarte pe la 340ron. Preturile astea sunt imbatabile.
La ford de exemplu (facuta sapt trecuta de un coleg) a fost 600ron- in Bucuresti (omul era foarte multumit de cost deoarece alta data platise mult mai mult in Ploiesti).
La un hyundai tucson -900 ron. La Duster sigur e sub 500ron. Asa ca...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ce e aia "revizie" Question
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Revizie e aia ce vedem ca face lumea la masini prin spatele blocurilor. Daca n-ai prieteni sa te ajute (sau sa te incurce), cheie de paispe sau bani de bere la PET, operatiunea se poate face si in service Laughing Laughing
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am condus Logan 1.4 si 1.6 16v , Ford Focus 2001 1.6 16v si Astra 1.6 16v.

La Logan 1.4 8v e confortabila suspensia ceea ce e un lucru foarte bun in RO. E destul de instabil in curbe dar nu neaparat praf. Problema mai mare e pozitia de condus foarte inalta care nu iti permite sa simti masina bine. In rest e OK la condus. Vitezele se schimba foarte usor. Pentru a misca ceva trebuie date ture sanatoase la motor. In depasiri e obligatoriu sa retrogradezi o treapta si sa ii dai 4000 de rpm si chiar 5000 daca e necesar. Daca esti sofer de viteze legale e foarte buna masina, daca te visezi la raliu vei da de belea. Interiorul e cu plasticul dur binecunoscut fara nimic spectaculos, cu toate ca cele de dupa ultimul facelift arata mai vesele la interior.

Loganul de 1.6 16v se misca foarte bine pana pe la 140 de km pe ora. Merge si mai mult dar nu iti inspira siguranta ca sa mergi cu viteze mari. Cei care zic ca nu trage motorul sunt in majoritate cei care nu stiu cum se conduce un motor pe benzina de turatie. Daca ii dai 4000 - 5000 de rpm trage surprinzator de bine.

Ford Focusul de 1.6 16 valve mi-a lasat un gust amar. Cei 100 de cai putere nu se prea simt. Masina era break insa totusi ma asteptam la mai multe de la motor. In rest interiorul era frumos la versiunea pe care am condus-o eu, as putea spune chiar mai bine finisat decat la Astra insa are forma aceea mai nonconformista care nu e pe placul tuturor. Fata de Astra spatiul pe bancheta din spate este mai generos si portbagajul pare mai mare, de fapt cred ca Focus break este mai lung decat Astra G Caravan lucru care se simte.

Astra G Caravan de 1.6 16v pare sa traga mai bine decat Focusul. Inca nu am condus suficient in afara orasului ca sa fac o diferenta clara. Interiorul e placut dar spatiul pe bancheta din spate este cel mai mic, mai mic decat la Logan si decat la Ford. Inca o chestie ciudata la Ford era ca rotile standard sunt pe 14 inch. Astra arata mai bine privita din exterior.
  • florisdia

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Le-am condus pe toate........aleg opelul fara rezerve
  • VRNY'

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut. pe langa astra pe care am cumparat-o recent am un focus 1.8 tddi 90CP 2003. nu am idee ce pb au modelele noi dar cel pe care il am, din 2006 si pana in prezent, merge perfect. in afara de pompa de ambreiaj(250lei - pb generala) nu am shimbat nimic. am deja 154.000km. daca ma credeti sau nu nici placutele de frana nu le-am schimbat (79.000 km), de pivoti sau alte piese nici vorba. intr-adevar cele cu motor 1.6 100CP am auzit ca sunt puturoase. nu as da-o pt un logan sau altceva pt nimic( acum depinde Shocked Smile) ). in legatura cu tinuta de drum: EXEMPLARA. P.S. : un pic mai multi cai nu ar fi stricat Smile)
revizia costa cam 450 lei in conditiile in care doar uleiul este 180 lei (6L) + filtrele aferente: ulei, aer, polen si motorina.
Skip ads

  • Termopan

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
am condus logan si pot sa zic ca imi venea sa-mi dau palme ..nici nu iti dai seama daca esti in viteza cu ea ..am avut norocu sa dau peste una care caraia distributia de mureai iar forfecarea la pedale era imposibila ..cat despre luatu curbelor zici ca esti in barca si te dai pe valuri si are si aspectu ala de cutie de lapte nush sunt CONTRA logan ...sa am si o carutza si nu as dao pe un logan cu un opel cel putin indiferent de an si varsta stiu ca iau curba in siguranta
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Termopan a scris:..cat despre luatu curbelor zici ca esti in barca si te dai pe valuri

Dar tu cu ce viteza iei curbele ? Esti intotdeauna la limita ?
  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
o intrebare- de ce a cumparat neamtul.ala mandru de ceea ce produce in tara lui,Logan nou in detrimetrul unui Opel sh ?
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@feribaci,

l-a cumparat pentru ca romanul e destept si isi ia sh in loc sa-si ia nou.
Pentru ca in loc sa-si ia un lucru nou isi ia un lucru uzat dar cu mai multe fite.
Am vazut romani care prefera sa-si cumpere un opel astra h la 5500 de euro cu 2 sute si ceva de mii de km cu hibe ascunse, decat sa-si ia un opel corsa la aceeasi bani dar impecabila.

Asta e romanul, vrea intotdeauna sa aiba ceva jmeker la un pret cat mai mic.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
feribaci a scris:o intrebare- de ce a cumparat neamtul.ala mandru de ceea ce produce in tara lui,Logan nou in detrimetrul unui Opel sh ?


Pentru ca-i trebuie si lui o masina sa se duca cu ea la piata. Ba mai mult, si-a luat chiar Duster pentru asta si o mai ia si nevasta pentru mersul la servici, la Aldi sau prin imprejurimi. E o masina ieftina la achizitie si o va tine pana va incepe sa-i manance bani, dupa aia o va vinde tot celor ca noi care vrem masina ieftina de dincolo (cum erau masinile Dacia SH aduse din Ungaria).

Pentru autobahn insa, neamtul are in garaj cel putin un Opel/VW ca sa mearga cu ea - repede si sigur.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
feribaci a scris:o intrebare- de ce a cumparat neamtul.ala mandru de ceea ce produce in tara lui,Logan nou in detrimetrul unui Opel sh ?


Pentru ca Loganul e 7500EUR si prin programul rabla neamtzul primea 2500EUR inapoi. Adica cu salariul minim pe 4 luni si-a luat o masina noua pe care o poate freca cum vrea el aia doi ani cat e in garantie, fara sa-i pese ca dupa aia o arunca la gunoi direct. Ca sa fac o paralela, e ca si cuptorul ala cu microunde care m-a costat numai 120RON cu buy-back cel stricat la 50RON. Ma doare in basca ca e un no-name chinezesc, daca ma tine 2 ani sunt mai mult decat fericit sa-l arunc dupa aia.

De cand au scos programul rabla vanzarile de Logan au scazut dramatic.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
La Salonul Auto de la Geneva, consurs cu tema "Cea mai ermetica Masina din lume".
Cei de la Mercedes se prezinta cu ultimul model:
- Aceasta este cea mai ermetica masina din lume!
Organizatorii intreaba:
- I-ati facut testul cu pisica?
- Nu! Cum sa-i facem testul cu pisica?
- Pai uite bagam o pisica inauntru si o lasam acolo!
Dupa 2 zile pisica moare, nu mai avea aer.
- Intr-adevar! Este ermetica!

Vin cei de la Opel, cu ultimul model!
Aceasta masina este cea mai ermetica!
- I-ati facut testul cu piscia?
- Nu! Cum testul cu pisica?
- Pai inchidem o pisica in masina si o lasam acolo!
Dupa o zi pisica era moarta, nu mai avea aer!
- Da intr-adevar e foarte ermetica!

In cele din urma apar si cei de la Dacia cu ultimul lor model, Logan.
- Domnilor aceasta e cea mai ermetica masina!
- I-ati facut testul cu pisica!
- Da!
- Pai, cum ati facut testul cu pisica?
- Da, l-am facut!
- Si cum l-ati facut?
- Pai am inchis o pisica inauntru, am incuiat masina
si pe unde scotea capu, chituiam!
  • bezart

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 12 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
eu am VCT Focus...da..e un compromis bun intre putere si consum...iar sistemul e foarte fiabil...

Focusul e cunoscut ca ofera tinuta de drum apropiata de a clasei premuim...dar surpriza...corsa asta noua nu sta rau deloc..peste asteptari...foarte aproape de focus...

Cu alte modele de Opel nu am mers...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR