Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • opel92

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am cumparat un motor din germania si nu imi pot da seama exact de puterea dezvoltata. Stiu doar ca este de 1.6, dar ce putere si ce indicativ, Dumnezeu cu mila. Cel de la care l-am luat nu a stiut sa-mi spuna nici anul nici puterea sau tipul motorului. Poate ma ajuta cineva cu un catalog care poate identifica dupa seria de motor. Multumesc.
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
daca e z16xe adica 1.6 16V dezvolta 101 CP
mai exista 1.6 8V(C16NZ) de 80? (90,nu stiu sigur) cp si 1.6 TwinPort 105CP(z16xep)
vezi daca nu este trecuta vreo serie, sau daca nu stii anul fabricatiei.
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
daca ai pune o poza cred ca ti-am putea raspunde mult mai rapid. Oricum... Z16XE este mai lat capacul ce acopera motorul si e gri si chiuloasa e mai mare datorita celor 16 valve(101CP)...arata ca in poza de mai jos




si cel cu Z16SE cu 8 valve(84CP) e mai ingust si arata ca mai jos


  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Verifica actele masinii (presupun ca prin motor ai vrut sa zici masina). Trebuie sa apara fie codul motor, fie puterea. Fie amandoua.
Daca ai inmatriculat-o deja, in talon iti apare codul motorului.
Cum au spus si ceilalti colegi, pune cateva poze cu rezolutie buna, in care sa prinzi compartimentul motor din diverse unghiuri, putem incerca sa il identificam dupa poze (pozitionare componente, etc)
Vezi ca pe baza seriei de sasiu poti identifica anul de productie, asa cum se explica >aici<
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@Je...a cumparat un "motor" din jermania Very Happy
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@nonea: de acord, a cumparat un motor, dar cum? Asa la shto si acum se apuca sa-l identifice, ca nu pricep. Adica nu stie pe ce a dat banii? Poate nici nu e motor, e numai chiuloasa, bloc si baie....
  • opel92

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sa traiesti domnu' moderator dar cu tot respectul iti spun ca atuncci cand cumpar, nu cumpar nimic la "shto", shi din pacate pentru tine stiu ce inseamna un motor. Motorrul era intr-un garaj iar pretul era bun asa ca mai multe explicatii nu isi au rostul aici. Intrebarea mea era daca dupa seria de motor pot identifica exact ce tip de motor este.
Si o rugaminte ar fi sa nu mai insulti lumea si sa faci pe desteptul ca aici toti suntem adunati pentru a afla cat mai multe si pentru a invata din experienta altora.
  • opel92

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Oricum multumesc tuturor care au m-au ajutat cu mici informatii. Am reusit sa identific motorul este un C16NZ din '92- '93. Am cumparat ptr. el singura piesa ce lipsea, o supapa de recilculare a gazelor care se afla pe galeria de admisie. Saptamana aceasta il voi mota pe masina si voi reveni cu informatii. Multumesc.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@opel92: Mai citeste o data ce ai postat in deschiderea subiectului si mai gandeste-te. De obicei nu fac pe desteptul si tu nu ai de unde sa sti cat de bine ma pricep eu la motoare, iar de insultat nu am insultat pe nimeni. Raman la parerea mea ca ai luat un motor fara sa sti pe ce ai dat banii, iar pe urma te-ai apucat sa-l identifici. Probabil ca asa face un bun mecanic si eu nu stiu.
  • florinbfp

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
este un catalog in care in functie de caroserie iti spune ce tip de motor ai, x - y , dar nu e batut in cuie ptr ca la acceasi caroserie sau montat atat x cat si y deci nu e batut in cuie.
singura sansa este la normade poluare sin cartea auto sau cand merge proprietarul ptr acte si revizie (obligatoriu in belgia) sa mergi cu el si sa vezi exact pe ce ai dat banii, este obligat sa te primeasca si iti arata tie nu lui tot ce nu corespunde
  • romi2

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect! As dori sa stiu ce tip de motor este cel din foto. provine de pe un vectra C din 2008.
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR