Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Astazi am observat ca am tamponul motor de la cutia de viteze rupt. Sad
Am ASTRA 1.7 DTI din 2000
Aveti idee unde pot gasi si eu unul, sau daca a schimbat cineva si il are pe cel vechi?
Nou la magazin cat este? Si unde mai accesibil ca pret?! Question
Multumiri anticipate!
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca ai tamponul motor de la cutia de viteza rupt, atunci trebuie schimbat, asta e clar. Tot asa de clar este ca trebuie schimbat cu unul nou nu SH. Noi stim pe unde ai putea gasi, dar tu ai cautat undeva? Ai intrebat de pret? Nu te supara, dar nu cred. Ca marea majoritate a celor proaspat intrati in forum vrei servire instant. Bun, atunci uite: Augsburg, ProMotor International, Ellite, Mobil Shop sunt numai cateva din magazinele ce comercializeaza piese auto Opel. Sau poti intreba pe colegul nostru Eduard33 care are magazin de piese. Vezi cate oportunitati? Totul e sa cauti intai.
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am cautat si am gasit doar tamponul de cauciuc-150 lei. Se pare ca eu am bratul rupt, cel care se prinde pe motor si se pare ca ar fi pe la 350 lei si nu l am gasit nici pe la dezmembrari....
Sunt doua corpuri care se imbina eu credeam ca este doar unul, acum ma intreb daca nu il pot suda ca este metalic (fara cauciuc pe el), o sa tina sudura?
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tare cred ca nu o sa tina sudura...sunt vibratii accolo..mai ales la diese. incearca la dezmembrari la Raulroxana2000 pe mess. intreaba daca au si iti spun si pretul. bafta (pt ceilalti...sincer nu e reclama...dar e o adresa f buna de dezmembrari din bh..si trimit si prin teara noasta frumoasa)
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu te supara...dar ne poti da si noua ceva raspunsuri di dupa ce ai rezolvat problema...sa stim si noi nu de alta. ca doar de aaia e forum. sa aflam cat mai multe.


scuze moderatorilor dar trebuia sa postes separat Very Happy
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Acum la orele 20.00 am ajuns cu piesa acasa dar nu am reusit sa o montez ca nu am mai gasit nici un service deschis maine sper sa o montez si sper fara prob. imi este frica sa nu am si rupt si axul bucsei de cauciuc (alti bani alta distactie), de specificat ca eu am avut rupt suportul motor, cel care se imbina cu bucsa(tamponul) de cauciuc.
Suportul ma costat 193 lei de la augsburg.
Cu masina am mers cam 2000 k pana sa mi dau seama ca am suportul rupt de aceea am niste scurgeri de ulei pe la planetara sau semering ca nu prea ma pricep la mecanica o sa pun si niste poze poate ma autati voi.
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
aceasta este piesa

iar acestea sunt scurgerile de ulei



cat de gave sunt prob. ?
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la planetara e treaba...curge pe la semering 130.000 bucata +iti trebuie ulei nou de cutie de viteze...80W90 pt ca cel vechi o sa curga. il golesti deci de tot si pui exact 1.6 litri. bafta Smile


ps nu mai merge cu masina asa ca strici cutia de viteze...dupa cum curge nu cerd ca mai ai mult ulei in cutie
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
picatiri de ulei nu imi lasa unde o parchez,deloc.
este posibil sa pierd ulei in timpul mersului?
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da...sau e scazut deja sub niv planetarei deja...si nu mai gurge. nu te juca, se schimba usor. ue de speriat. acu pina la service nu e pb daca mergi asa....
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am reusit sa montez suportul in service si am cumpletat cu ulei in cutie; a intrat ~300 ml, nu stiu este mult, putin-asta e...
Toata operatiunea a costat 50 lei (cu uleiul lor cu tot)-eu zic ca este rezonabil Rolling Eyes
Acum intra mai usor in 1 si 2; nu mai tremura schimbatorul de viteze in treapta 3 la accelerari si decelerari mai bruste, este OK zic eu.... :
Ramane de vazut daca o sa mai dea ulei pe la seringul de la planetara....
Mersi NONEA pt. ajutor
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cu placere. ar fi sanse sa nu iit mai durga pe la planetara...daca nu a apucat sa se uzeze semeringul cat a stat motorul stramb. daca s-a uzat nu ar fi o problema. se schimba usurel. sa fie cu noroc Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR