Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca pompa are 30,000km, vrei sa pleci mai ales afara din tara si pompa ca producator este o trompeta preferabil o schimbi, daca este de firma stai linistit.
  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pompa de apa are 125 000 km, nu a fost schimbata niciodata. Doar cureaua de accesorii si rola intinzatoare au fost schimbate acum 30 000 km. De asta am intrebat, pentru ca mi se pare un nr de km destul de mare pentru a mai fi exploatata in siguranta si voiam un sfat daca sa o schimb preventiv sau nu.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ady20 a scris:Salutare,

Va cer sfatul in legatura cu o nelamurire pe care o am in legatura cu pompa de apa de pe un z14xep cu 125000 km. Pompa de apa nu a fost schimbata niciodata, dar am vazut cazuri pe forum in care aceasta a picat brusc la kilometraje mai mici decat am eu. Avand in vedere ca distributia e in stare foarte buna si nu necesita nicio interventie, intrebarea mea este daca are rost sa schimb pompa de apa preventiv sa nu risc sa cedeze cine stie pe unde, sau sa o las in pace? Mentionez ca nu are joc, nu pierde antigel, nu scoate zgomote suspecte. Daca imi recomandati sa schimb pompa, e nevoie sa schimb si cureaua de accesorii si rola intinzatoare avand in vedere ca acestea au mai fost schimbate acum 30000 km?

Multumesc anticipat!

Eu am schimbat o la 195 000 odatã cu distribuția, nu prezenta niciun defect vizibil, o am ca amintire, dupã pãrerea mecanicului mai mergea fãrã probleme în continuare. Probabil starea ei de funcționare de a lungul timpului este influențatã de calitatea lichidului de rãcire. Eu l am înlocuit periodic, cam la 3-4 ani, doar hepu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR