Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
vreau sa schimb niste piese de pe un vectra a motor 1,8i din 92 pe masina mea (vectra a, 1.6i din 93)

poate e cineva care cunoaste problema, as vrea sa stiu daca se potrivesc de ex:

la motor: delco, senzor abs
la mecanica: bascula fata, timonerie
Skip ads

  • valiauto

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Delco-total diferit(alt tip de injectie desi e tot monopunct).Restul m m ca sigur se potrivesc.
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Delcoul nu se potriveste si sar putea ca nici timoneria sa nu se potriveasca daca aia din 93 e cu facelift. In rest merg
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
da, asta cu delcoul m-am lamurit.

cat despre timonerie... masina e cu facelift (are sigla in fata la radiator) o sa incerc sa vad cum arata pe cealalta.

multumesc
Skip ads

  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Uite-te aici: http://www.4x4v6.co.uk la proiectele omului si o sa vezi ca el sa lovit de o problema la timonerie. La prima vedere sunt aceleasi dar cand le pui pe masina s'ar parea ca nu e asa.

Bafta
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
am schimbat o bascula ca era stramba, avea urme de bordura Smile

pe delcou imi cer la dezmembrari vreo 3.5 mil, si vreau sa imi dau seama daca de acolo e problema sa nu-l iau degeaba.

cu timoneria, s-ar putea sa nu fie nevoie. problema mea e ca vitezele 1 si 2 sunt prea in stanga si mai ales cand e rece afara intra greu in viteza. mi-a spus cineva ca s-ar putea regla treaba asta si daca mere asa scap de o cheltuiala.

mai e o problema legata de ABS. masina are ABS, se vede cutia bosch sub capota, dar nu mere, nici nu s-a aprins niciodata martorul la bord, parca n-ar fi. la roata din dreapta e rupt suportul pt senzor si urmeaza sa caut asa ceva.

totusi nu sunt prea lamurit: se poate sa aiba ABS desi pe spate are tamburi? stie cineva?
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Da, poate sa aiba ABS cu tamburi pe spate dar nu prea se pune problema pt. ca in spate exista limitator mecanic (cum era si la Dacia), si in acest caz oricum nu prea apuca sa patineze inaintea celor din fata.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nu stiu daca abs-ul asta de 12 ani chiar mai functioneaza dar atata timp cat masina are asa ceva in dotare o sa incerc sa-l trezesc.

deocamdata imi trebuie suportul pt senzor de pe roata din dreapta. daca il gasesc o sa montez senzorul si sa vedem atunci daca se autosesizeaza...
Skip ads

  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Desfa bordu si schimba becul care aprinde martorul de abs si vezi daca se aprinde sau nu sau daca nu se mai stinge. Dupa aia vezi aici:http://www.topbuzz.co.uk/info/abs_codes/abs_codes.htm


si aici: http://www.topbuzz.co.uk/ma...s/testing_abs.htm
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
la Vectra A (ABS 2E) in afara de unitatea de la motor mai are si un ECU montat langa scaunul soferului, plus un releu situat pe partea stg a masinii -este o cutie cu relee.
si eu in locul tau as incerca readucerea la viata ABS-ul, face diferenta, o sa ma apuc sa il instalez si eu la a mea... de un an tot zic asta:(
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
io a scris:nu stiu daca abs-ul asta de 12 ani chiar mai functioneaza dar atata timp cat masina are asa ceva in dotare o sa incerc sa-l trezesc.

deocamdata imi trebuie suportul pt senzor de pe roata din dreapta. daca il gasesc o sa montez senzorul si sa vedem atunci daca se autosesizeaza...

si masina mea are 12 ani si ABS-ul functioneaza perfect.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
m-am uitat asa rapid langa scaunul soferului si nu am gasit nimic. deasupra blocului de sigurante sunt vreo 3 bucati.

o sa ma uit mai atent in wk-end ca in timpul saptamanii e mai greu.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
atunci este posibil sa ai un model mai nou de ABS decat cel pe care l-am gasit eu (Vectra din 90) sunt unele modele care au ecu situat in unitatea abs-ului
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
revin cu problema...

tocmai am cumparat suportul de senzor ABS care-mi lipsea si urmeaza sa-l montez. problema mea e ca nu am martorul de ABS aprins desi cred ca asa ar fi normal.

de aceea probabil ca il montez si n-o sa faca nimic. daca stie cineva cum s-ar fi putut decupla abs-ul, unde sa caut sa-l reactivez, il rog sa ma lumineze si pe mine.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai verifica mai intai sa nu iti lipseasca becul de la martorul din bord...
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
am montat senzorul dar becul din bord lipseste inca.
acum mi se pare ciudata senzatia de la frana, trepidatiile alea parca-s mai degraba o caraiala Smile
ramane sa o analizez mai atent cand prind o bucata de drum ud si liber...
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
"ramane sa o analizez mai atent cand prind o bucata de drum ud si liber..."


Frineaza pe praful de pe marginea drumului ca intra ABS-ul foarte bine..... Laughing
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
am pus si becul din bord de la abs care se trezeste din cand in cand si nu se mai stinge pana la oprirea motorului, probabil nu mere tot timpul k lumea un senzor.

cat despre abs, cum am intrat pe drum de tzara, simt vibratii in pedala la o frana cat de cat mai sanatoasa. totusi, nu prea imi place senzatia...

o sa revin cu info dupa ce ma lamuresc daca mere bine sau nu.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
mda, se pare ca abs-ul nu vrea sa functioneze. am citit un topic mai vechi si am vazut ca cel mai probabil e vreun senzor murdar sau dus.

asadar: dupa cateva minute de mers, mi se aprinde martorul si se dezactiveaza abs-ul.
oricum, mi se pare ca intra mult prea usor. chiar pe asfalt, la o frana putin mai serioasa simt vibratii in pedala. e normal?
ce-i drept, nu stiu cum ar tb sa se comporte, nu a mai mers abs-ul pana acum.
  • 14Pop

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2011

  • Mesaj Privat
am si eu un vectra A 93 (1,6i) sedan si "donatorul" este un vectra A din 92 (1,8i) dar hatchback, probleme de compatibilitate are exista intre cele 2? de exemplu componentele de pe puntea spate (saboti, planetare etc)? si as dori mai multe detali la motor.
multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR