Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • DoubleG

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.
Acesta este primul post pe acest forum.
In aceste conditii, imi cer scuze daca nu trebuia deschis acest topic, si rog unul din moderatori sa ma indrume spre un topic corect.
Insa am considerat ca pot deschide un topic nou, pentru ca este vorba de o anume configuaratie, pentru care eu mi-as dori-o.

Deci:

As vrea sa merg sa dau comanda pentru urmatoarea masina, cu dotarile aferente:

Standard
Noul Opel Astra - 1.4L (90CP) - nivel de echipare Enjoy

Optional
- Pachet Enjoy Plus (Climatizare electronicã, volan îmbrãcat în piele, comenzi sistem audio pe volan, pachetul Confort Scaune 1 (ºofer), cotierã faþã)
- Culoare 1RU (Panacota)
- Jante 16" otel design + discuri frana spate
- Radio CD30 MP3
- Pachet drumuri grele
- Senzor calitate aer

Urmatoarele sper sa le obtin ca si reducere/cadou (voi plati masina cu banii jos, si am inteles ca pot cere o reducere)
- Tempomat
- Alarma


Urmatoarele nu stiu daca merita sa le pun:
- Computer de bord + Control check (se pot activa si dupa cumparare? la dealer sau in alta parte?)
- Pachet display remainder
- Proiectoare ceata
- Parbriz protectie solara



Ca si pret, mie mi-au iesit urmatoarele calcule:

Opel Astra 1,4L (90CP) - versiunea Enjoy ------ 14.540,00 €
Reducere ---------------------------------------------- (1.250,00) €
Pachet Enjoy Plus ---------------------------------------- 520,00 €
Reducere pachet Enjoy Plus ------------------------- (210,00) €
Pret fara optionale ---------------------------13.600,00 €

Culoare 1RU (Panacota) -------------------------------- 375,00 €
Jante 16" otel design + discuri frana spate --------- 290,00 €
Radio CD30 MP3 ------------------------------------------- 70,00 €
Pachet drumuri grele -------------------------------------- 40,00 €
Senzor calitate aer ---------------------------------------- 35,00 €
Pret cu optionale -----------------------------14.410,00 €

Cam astia sunt banii pe care ii am si pot sa-i dau pe masina.
Am pus mai jos, alte optionale care mi-au atras atentia, si pe care mi le-as dori.
Va rog pe voi sa-mi spuneti, daca ar trebui sa renunt la ceva din lista de mai sus in favoarea la altceva de mai jos, sau daca ar trebui sa adaug ceva neaparat, ca poate o sa regret mai tarziu.

Tempomat -------------------------------------------------- 165,00 € (poate obtin cadou)
Alarma ------------------------------------------------------ 120,00 € (poate obtin cadou)
Computer de bord + control check -------------------- 125,00 €
Pachet display remainder -------------------------------- 40,00 €
Parbriz protectie solara --------------------------------- 100,00 €
Proiectoare ceata ---------------------------------------- 155,00 €


Multumesc mult de ajutor.
As aprecia ceva raspunsuri pana Vineri seara, pentru ca Sambata as vrea sa ma duc sa dau comanda.

Ah, si la ce dealer imi recomandati sa merg?
Eu stau in Militari si cel mai aproape este Radacini Motors, insa pot merge si la DiBass (ma gandesc ca fiind mai mare, poate merge treaba mai bine la livreare, sau e tocmai invers?)

Multam' inca odata.
Skip ads

  • Monica Cristea

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa incluzi pe lista ta de dealeri si Sc Expocar TradeSrl, sos. Odaii, nr. 511-513, sector 1, program luni - duminica 9-21. Showroom-ul este deschis de 2 saptamani si s-ar putea sa primesti un pret mai bun sau daca nu, poate un discount la optionalele pe care ti le doreai.
singura chestie este ca o sa fie destul de dificil sa gasesti pe stoc( sa f repede) o masina cu nuanta pannacotta si cu discuri de frana pe spate.
daca te hotarasti numele meu este Monica Cristea sunt consilier vanzari la Expocar. Te astept la showroom.....
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
monica lasa ceva date de contact, multumesc

btw: macar impresia ca pot negocia ma incanta:D

doubleg- alarma de fabrica nu o recomanda nimeni(oricum o sa ai casco)
  • Monica Cristea

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Monica Cristea
0752.031.414
site: www. kamsas.ro
este site-ul de la Constanta...este o diferenta de preturi
Skip ads

  • Monica Cristea

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dobleg - discurile de frana pe spate nu poti sa le ai pe motor de 1,4 decat cu ESP( care este un pic cam scumput).

Pe motor de 1,6 le ai din fabrica fara ESP
  • DoubleG

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Monica,
Un prieten din Galati are exact configuartia de mai sus (1.4L si fara ESP), si el mi-a spus ca daca se comanda jantele de otel design, primesti si discuri de frana pe spate (cel putin el asa a primit).

Multumesc si de datele de contact, si o sa incerc sa ajung si la voi.

Despre optionale mai zice cineva ceva, sau e ok asa?
Cu alarma am inteles, insa la casco prima e un pic mai mica daca masina are si alarma.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Poate obtii bonus tempomatul ...

- BC si Check-Control - daca vrei sa functioneze ok si sa ai toate facilitatile active le comanzi mai bine .
- display reminder eu stiu ca e acelasi cu Check control ...
- proiectoare de ceata numai daca crezi ca ai nevoie neaparat , unii spun ca se crapa din senin .
- parbriz protectie solara ... , probabil vei dori sa folosesti detector de radar si/sau navigatie iar cu parbrizul ionizat nu vor functiona ...

Eu as renunta la pachetul "enjoy+" si as' alege in schimb ESP-discuri spate incluse care chiar este de folos

Poate te inspira configuratia mea : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=16826

Succes !
  • DoubleG

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@Iso: Foarte frumoasa masina. Sa o sapanesti sanatos.

O sa am in vedere sfaturile, insa tind mai mult spre Enjoy+, dar inca nu stiu cum voi face......

De o saptamana am facut cucuie..... ma dau cu capul de pereti ca nu stiu ce sa fac.
Iar, acum colegul Iso, imi spune ca si-a luat masina SH (ma rog, daca la 10.000 KM se poate considera SH), cu mult mai multe dotari si la bani mai putini.

Acum, vine si intrebarea:
Ar trebui sa ma gandesc si la un SH (in 14.500€) sau sa merg totusi pe noua?
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am vrut masina noua dar in Galati nu am avut la "indemina" mai multi dealeri iar la G&P ... imi aduceau masina , asa cum o vroiam eu configurata , la iarna . Totusi am avut noroc si cu o zi inainte de a depune avansul am gasit Astra din dotare si ...

Eu am "alergat" dupa masina o luna si jumate , eram inebunit , am avut in vedere si Lacetti sedan care inca mi se pare mai frumoasa la exterior decit Astra H ...

Dupa configuratorul de la Opel masina mea ar fi ajuns la 17.040euro - 1450euro discount = 15.590euro . Am fost multumit ca are ESP(cum imi doream) si toate airbagurile iar la 12.700euro(400mil) mi'a convenit ..., garantie , etc .

Miine este tirg in Galati , saptamina trecuta am vazut o Astra H cu facelift , deci dupa februarie 2007 , 1,7cdti cu jante de aliaj si destule dotari la 13.800 euro adusa din Germania .... daca te intereseaza pot sa vad miine daca mai este la vinzare si sa iau nr. de telefon al vinzatorului .
  • DoubleG

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Saru' mana.
Insa eu sunt mai susceptibil, si sincer in romanasii nostri care aduc masini de afara nu prea am incredere.
Asa ca, daca ma hotarasc la varianta SH, as prefera sa merg eu direct la sursa si sa-mi aleg.

Merci oricum de bunavointa.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... asta asa este , trebuie sa ai ceva cunostinte/experienta in a alege/cumpara o masina SH . Chiar si asa un mic risc tot exista .
Riscul este direct proportional cu suma pe care esti dispus s'o dai pe masina dar si daca nimeresti masina faci o mica/mare economie . Wink

Daca vrei sa mergi sa'ti duci masina trebuie sa mai scazi din suma totala 600-800euro , bani ce'ti sint necesari pentru : drum , cazare , combustibil , masa , vignete , ... Eu am fost de doua ori , in primavara , dupa Astra H si nu am gasit nimic care sa'mi convina la pret/an de fabricatie .
Pietarii au avantajul ca merg pe cai batatorite ...

Succes la cumparat !
  • T39m

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Fiind prima oara cand postez pe forumul acesta as dori sa salut pe toata lumea si sa va rog sa aveti rabdare cu mine. In curand o sa ma angajez si eu si ca oricine ... vreau o masina noua. Variantele sunt urmatoarele: Opel Astra GTC 1.6T, Kia Cee`d, Honda Civic si Mitsubishi Lancer. Am facut o configuratie pentru GTC si ma ajunge cam 27.000E cu Navi, Parbriz panoramic, piele ... aproape full. Acuma vin intrebarile. Cam cat consuma GTC-ul (am un Mondeo din `93, masina incepatorului si iarna papa si 13l la suta -1,6 benzina-), reviziile & piesele sunt scumpe? Adica un student ca mine si-ar permite sa-i faca reviziile? Merita masina atatia bani (Civic-ul e cu vreo 2000 de euro mai mult ... Full, 1.8 benzina, Cee`d full e vreo 16.000E iar cu Lancer-ul nu prea m-am lamurit ca aia de la reprezentata nu stiu mai nimic) sau sa ma orientez la ceva SH mai bun? Cam in cat timp vine masina si daca pe langa pretul ei ar mai interveni alte cheltuieli neprevazute? Si ultima intrebare. Pachetul Sport difera fata de Cosmo la confort? Ma refer la suspensii ... care sa nu fie atat de tari incat dupa o tura prin oras sa am probleme cu coloana sau rinichii. Multumesc anticipat
Skip ads

  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
motorul de 1.4L (90CP) o sa traga ceva mai greu am mers cu ea, o are un vecin, si acesta imi spunea ca ii pare rau ca nu a optat pentru modelul de 1.4 , 74 kW / 100 CP, in rest are tot echiparea Enjoy cu ceva dotari.
Iti recomand neaparat proiectoarele - intradevar proiectoarele originale se sparg usor, si eu am problema asta drept urmare o sa imi cumpar aftermarket.
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
T39m a scris:Salut. Fiind prima oara cand postez pe forumul acesta as dori sa salut pe toata lumea si sa va rog sa aveti rabdare cu mine. In curand o sa ma angajez si eu si ca oricine ... vreau o masina noua. Variantele sunt urmatoarele: Opel Astra GTC 1.6T, Kia Cee`d, Honda Civic si Mitsubishi Lancer. Am facut o configuratie pentru GTC si ma ajunge cam 27.000E cu Navi, Parbriz panoramic, piele ... aproape full. Acuma vin intrebarile. Cam cat consuma GTC-ul (am un Mondeo din `93, masina incepatorului si iarna papa si 13l la suta -1,6 benzina-), reviziile & piesele sunt scumpe? Adica un student ca mine si-ar permite sa-i faca reviziile? Merita masina atatia bani (Civic-ul e cu vreo 2000 de euro mai mult ... Full, 1.8 benzina, Cee`d full e vreo 16.000E iar cu Lancer-ul nu prea m-am lamurit ca aia de la reprezentata nu stiu mai nimic) sau sa ma orientez la ceva SH mai bun? Cam in cat timp vine masina si daca pe langa pretul ei ar mai interveni alte cheltuieli neprevazute? Si ultima intrebare. Pachetul Sport difera fata de Cosmo la confort? Ma refer la suspensii ... care sa nu fie atat de tari incat dupa o tura prin oras sa am probleme cu coloana sau rinichii. Multumesc anticipat


La 27mii din cate stiu iti poti lua OPC'ul 2.0L 280CP si un vw gti 250CP daca nu ma insel Smile
Suspensia este tare de la pachetul sport, eu am echiparea cosmo pe al meu astra si sunt foarte multumit insa cand o sa vina timpul probabil ca o sa apelez la o suspensie sport reglabila, vara o las si iarna o ridic ...
Mai ai ca varianta GTC cu 1.6 L 180CP iar consumul in bucuresti este pe la 10-12% daca mergi normal fara sa o bruschezi.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pacat de raspunsul putin intarziat... tocmai ce-apucase colegul @T39m sa cumpere-o masina...

Sincer, chiar nu inteleg cum de ai dat de topicul asta proaspat in 2007!
Shocked Oare? Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR