Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • lucas_27

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
comy a scris:
As dori sa cumpar un OPEL ASTRA H 2005 si am auzit ca cele de 1,7 cdti nu sunt bune(au motor de isuzu) si multi mi-au spus sa cumpar de 1.9 cdti.In ce sens nu sunt bue cele de 1,7? Astept parerile voastre! Multumesc! Idea

din contra sunt foarte bune ambele cele de 1,9 sunt motoare de fiat
Skip ads

  • astrafun10

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
[quote="edit"][quote="turatii"][quote="edit"]dragii tatei, ascultati aici la seful vostru:
acum eu ce sa mai inteleg din ce spuneti voi ! a scuze ca am uitat sa va salut ........salutare salutare ,eu am o astra 17CDTI din 2004 de 59kw adica 85DE CAI asa scrie pe carte,nu ii vina mea,vreau pana la urma sa inteleg si sa aflu detalii despre motorul meu isuzu,opel,fiat ci fel de motor are in realitate?cat despre reprindere vreau sa iti marturisesc ca asa cu 59 de kw si la 110000km (oricum are putini) dar mam pus cu un passat si lam facut de tot bip,bip-ul si in curbe,si ca viteza (fara suspensii sportive) acum vreo 2 luni o alfa 159 cu motor de 2.2 adevarul ca ma facut foaaarte greu dar iam dat ceaaata clara ,ma rog la un moment dat am lasato mai moale si el mo depasit ......deviem de la subiect ,vreau sa spun ca oricum masinuta asta are motorul bun dupa parerea mea,de 2 ani de cand o am i-am schimbat de 2 alternatoare ,distributia,si un furtunas,in rest motorina normala,si din cand in cand mai bag si de aia un pic mai buna sa se simta mai buna,....in rest frate merge ff bine,(maine vreau sa ii curat egr-ul)...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu te supara ca te intreb, si tu bagi Red Bull in motorina de faci Passatul si Alfa asa usor?
Eu chiar am incercat cu Red Bull pur, fara motorina, m-am luat cu un Lambo pe autostrada, m-a depasit la primul semafor la intrare in Bucuresti ca a trecut pe rosu jarla.
  • astrafun10

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
1redBull-ul il beau eu 2 nu am zis ca le-am facut usor,am zis ca le-am "facut".oricum nu stiu,dar asa sa intamplat,adica vreau sa spun ca pentru motorul,si caii pe care ii are merge uimitor de bine Very Happy acum ma gandesc sa ii umblu un pic la cai si sa ii mai adaug vreo cativa,doar ca is in dubii daca se merita la km pe care ii are acuma Question
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nene, eu te inteleg ca esti unul din zeii soselelor, viitor campion de F1 dar aici nu cred ca ai gasit locul unde sa te lauzi cu aventurile tale pe sosele. Iti spun, daca nu stii ca Alfa 2.2 JTS are 185 CP, asta tradus in romana inseamna un motor de al tau plus inca unul, plus inca 15 CP. Cuplu, nu mai vorbesc, nu ai tu la diesel cat are ala ca benzinar aspirat ce este. Daca isi punea ala mintea cu tine, scotea doua bujii si te alerga de nu te vedeai. Poti spune despre motorul ala al tau ca e fiabil, ca are consum mic, dar nu vorbi aici de performantele lui ca nu prea ai cu ce il lauda. E modest si nimic mai mult. E un motor proiectat sa te duca din A in B cu bani putini si atat.
PS: Passatul, banuiesc ca era R36 sau un W8 ca vad ca iti place sa te dai la "baieti de liceu"
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Probabil era un Passat mai vechi.
Eu am Astra H 1.7 CDTI - 100 CP fabricatie 2005 si sincer sa fiu nu prea-mi stau in fata masini gen Octavia Tour 1.9 TDI, Passat 1.9 TDI daca-s modele mai vechi de 5-6 ani.
Din cate-mi amintesc eu acum, TDI-urile mai vechi de pe Passat si Skoda erau de 90, 105, 115 sau 125 CP ( abia la generatia 2.0 TDI au scos de 140 CP) si avand in vedere ca Astra e mult mai usoara eu cred ca e normal sa stai linistit macar in fata unui TDI de 105 CP.
De Alfa 2.2 JTD nu poate fi vorba sa-i fii superior cu o Astra, diferenta de putere e foarte mare si chiar si vechiul model de 2.0 sau 2.2 JTD de la Alfa Romeo scotea daca nu ma insel circa 135 CP, in concluzie nu te compari cu Astra de 85 sau 100 CP cu el.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Uite ceva date depre ele
Opel Astra H 1.7 CDTI 80
Output : 80 cv (58 kW) @ 4400 rpm
Torque : 170 Nm (125 lb.ft) @ 1800 rpm
Gearbox : 5 speed Manual
Kerb Weight : 1265 kg
Top Speed : 168 km/h
0 to 100 km/h : 15.0 s

Volkswagen Passat V 1.9 TDI 90
Output : 90 cv (66 kW) @ 4000 rpm
Torque : 210 Nm (154 lb.ft) @ 1900 rpm
Gearbox : 5 speed Manual
Kerb Weight : 1280 kg
Top Speed : 184 km/h
0 to 100 km/h : 13.5 s
Dupa cum se vede, Passatul este doar cu 15 kg mai greu decat Astra, motorul Passatului mult mai potent, mie astea imi spun ca nu prea il face Astra cu motorizarea asta chiar deloc. Poate doar cum am mai spus, cu ReddBull in motorina.
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Very Happy
Skip ads

  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Uite ceva date depre ele
Opel Astra H 1.7 CDTI 80
Output : 80 cv (58 kW) @ 4400 rpm
Torque : 170 Nm (125 lb.ft) @ 1800 rpm
Gearbox : 5 speed Manual
Kerb Weight : 1265 kg
Top Speed : 168 km/h
0 to 100 km/h : 15.0 s

Volkswagen Passat V 1.9 TDI 90
Output : 90 cv (66 kW) @ 4000 rpm
Torque : 210 Nm (154 lb.ft) @ 1900 rpm
Gearbox : 5 speed Manual
Kerb Weight : 1280 kg
Top Speed : 184 km/h
0 to 100 km/h : 13.5 s
Dupa cum se vede, Passatul este doar cu 15 kg mai greu decat Astra, motorul Passatului mult mai potent, mie astea imi spun ca nu prea il face Astra cu motorizarea asta chiar deloc. Poate doar cum am mai spus, cu ReddBull in motorina.

Ma scuzi ca te contrazic dar credema ca il face, il face chiar si pe ala de 100 cai. o fi mai puternic in cifre dar pe sosea altfel sta treaba. Cu cel de 100 cai e chiar probat.FBogdan a precizat ca are 1.7 CDTI 100 cai. Very Happy
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si eu iti spun ca pe sosea nu sta situatia chiar asa cum crezi tu. Daca te uiti bine, performantele ambelor masini sunt destul de apropiate, diferentele la sprint 0-100km/h sunt de cateva zecimi de secunda, la reprize, la fel. Totul depinde de sofer, de starea tehnica a masinilor si de greutatea reala a masinilor (incarcare). Sa spui ca treci ca avionul pe langa o masina cu performante asemanatoare este deja o mare exagerare, asta ca sa ma exprim civilizat. La drum intins, performantele fiind apropiate pt ambele masini, va fi in avantaj cel din fata. Iti spun sincer ca daca nu vrea sa te lase, nu treci asa usor de el, doar sa-l prinzi intr-o treapta superioara de viteza.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Asa cum specificam mai sus, comparatia o faceam cu Skoda si Passat de 1.9 TDI , maxim 105 CP, deci modele mai vechi. Ies din discutie cele de 125 respectiv 140 CP.
Si eu am Astra H Hatchback care este mai usor decat break-ul sau berlina.
Eu n-am spus ca trec ca avionul pe langa ele cum a spus alt coleg mai sus "astrafun10" ci ca in opinia mea, pana la motorul de 105 CP inclusiv nu cred ar avea vreo sansa sa scape de mine pe sosea.
Cu Octavia Tour 1.9 TDI 90CP am testat-o pe Bucuresti - Pitesti. A stat in spatele meu pana la 185 Km/h ceea ce e maximum cat atinge, in timp ce Astra mea atinge 210 km/h (+/- o marja mica de eroare). Dupa 160 km/h am accelerat-o din tempomat pana cand Octvia a inceput sa ramana in urma , adica aproximativ la 185 km/h.
  • betasergiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
FBogdan a scris:Salut!
Asa cum specificam mai sus, comparatia o faceam cu Skoda si Passat de 1.9 TDI , maxim 105 CP, deci modele mai vechi. Ies din discutie cele de 125 respectiv 140 CP.
Si eu am Astra H Hatchback care este mai usor decat break-ul sau berlina.
Eu n-am spus ca trec ca avionul pe langa ele cum a spus alt coleg mai sus "astrafun10" ci ca in opinia mea, pana la motorul de 105 CP inclusiv nu cred ar avea vreo sansa sa scape de mine pe sosea.
Cu Octavia Tour 1.9 TDI 90CP am testat-o pe Bucuresti - Pitesti. A stat in spatele meu pana la 185 Km/h ceea ce e maximum cat atinge, in timp ce Astra mea atinge 210 km/h (+/- o marja mica de eroare). Dupa 160 km/h am accelerat-o din tempomat pana cand Octvia a inceput sa ramana in urma , adica aproximativ la 185 km/h.


Asa este, nici o skoda sau passat de 1.9. 90CP nu-i sta in fata la astra h 1.7 101CP. Conduse in aceleasi conditii, bineinteles.
Skip ads

  • STR3S

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Detin o Astra cu motorizare 1.9 120 cp 6 trepte, inainte am avut Passat 1.9 101CP 5 trepte
Consumul este mai mare la Astra 0.9 l/h int 9-10l/100km vs 0.5l/h int 7-8 l/100km
Insa puterea este cu mult mai mare decat Passat ,cu Astra ajungand mult mai repede la 200km/h
  • floryyn

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2012

  • Mesaj Privat
salut...am si io un Opel Astra h 2005 cu motor 17 cdti..si de cateva zile mi s a auzit un zgomot sub capota in mers si deodata am ramas fara servodirectie......as vrea sa aflu cat costa pompa de servo electrica la opel astra h 17 cdti si de unde o pot achizitiona..multumesc
  • floryyn

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2012

  • Mesaj Privat
apropo..am uitat sa va zic ca si io am avut probleme cu alternatorul iarna si am schimbat puntea cu diode de 2 ori in 2 ani jumate de cand am masina....dar acu simt ca s a ars pompa de tot..ajutatima va rog ...multumesc..
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Verifica incarcarea prima data. Daca totusi e pompa defecta (poate se repara sau cauti la dezmembrari), noua costa vreo 2600 lei
  • ionelas

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut baieti am si eu o nelamurie Very Happy am un astra g 1.7 CDTI din 11.2007 si eram curios cum pot afla daca am motor de isuzu pe ea ms:D
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca e 1.7, motorul de Isuzu e la baza indiferent de anul fabricatiei.
Ps: motorul nu e fabricat Isuzu, ci doar proiectat de ei.
  • ionelas

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
aha ms frm pai si asta ar fi un avantaj sau dezavantaj?Very Happy
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Daca e 1.7, motorul de Isuzu e la baza indiferent de anul fabricatiei.
Ps: motorul nu e fabricat Isuzu, ci doar proiectat de ei.

Motorul 1.7TD TC4EE1 [1991-1994] si cel 1.7TD X17DT [1995-1998] sunt cele doua motoare turbodiesel folosite de Opel si singurele care sunt 100% originale Isuzu, proiectate si asamblate in Japan, cu componente made in Japan. Incepand cu motorul Y17DT, acesta este proiectat si asamblat incepand cu 1999 la fabrica ISUZU din Polonia, chiuloasa sincer nu stiu unde este facuta dar stiu ca managementul motor (e.g. electronica) este 'opera celor de la Opel'. Puteau sa lase japonezul sa faca tot motorul si ar fi fost chiar mai reusit, dar nu au facut-o.

Un scurt istoric : acelasi motor Isuzu 1.7TD (codificat 4EE1-T) s-a pus inclusiv pe Mazda 323 si a fost fabricat pentru prima data in 1989, acesta avea 88cp(!) de fabrica in versiunea pentru Japonia, adica cu 6cp in plus fata de acelasi motor fabricat pentru Europa, care avea 82cp cu turbina la 0.72bar. Diferenta asta de putere venea in principal din design-ul intercooler-ului care era unul mult mai eficient cu 12 celule si montat cu fata in sus imediat sub capota la Mazda :



Acelasi motor 1.7TD Isuzu a fost folosit pentru propulsia unei ambarcatiuni militare, acesta dezvolta 110cp cu turbina la 1.3bar.

Motorul 1.7cdti (cu tehnologie common-rail) care este pe Astra H in mod clar este o evolutie a motorului original Isuzu, este un motor fiabil si acesta ofera pe langa un consum foarte bun si o putere suficienta, ma refer la cel de 100cp sau mai mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR