Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salutare !

In ultimele zile au fost mediatizate toate canalele romanesti de presa si televiziune pe subiestu Loteria Romana, in special Loto 6/49.
Ce parere aveti ? ...

Eu de exemplu joc in mod constant, variante simple 2-3 pe saptamana. Am facut chiar si un program care detine toata baza de date cu numerele extrase. Nu vreau sa ii fac reclama aici. In tot acest timp am "prins" doar 4 numere mai demult. Premiul nu a fost cine stie ce. "Numai 6 is norocoase" , nu ? Very Happy

Bafta !

CristianTM.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aveam si eu de gand sa deschid un topic pe tema asta . Joc de cativa ani, aprox. in fiecare sapt. un bilet cu 3 variante, o singura data am prins 4 nr. si acum recent 5(2 pe o varianta, 3 pe alta Very Happy ) . Referitor la potul cel mare, am ramas surprins, ca toata lumea de altfel, de raportul incasari/marele premiu , avand in vedere faptul ca in decursul unei sapt. 13.08-19.08.2007 s-au inregistrat incasari de aprox 7.8milioane de euro , potul cel mare fiind doar de 8.7mil euro . Numai in ultimele 2 sapt. incasarile depasind suma de 14miloane de euro .

Sincer sa fiu, nu cred ca sunt masluite extragerile , dar cine stie, totul e posibil avand in vedere sumele mari de bani in jurul carora se invart aceste extrageri .

Probabil la urmatoarea extragere se va lua potul cel mare, numarul variantelor jucate urmand a fi foarte mare . Acum sa vedem cine va fi "norocosul" .

Laughing Daca iau potul cel mare , promit sa cumpar 10 Opel Astra H OPC , care vor fi obiectul unei trageri la sorti .

Later edit: A venit mai devreme un coleg de serviciu, cam mahmur , a luat 5 nr(cat. II-a, 380 si ceva de milioane) , a baut si de suparare si de fericire . Damn, ce senzatie aiurea cred ca a avut cand a vazut ca a fost la un nr. distanta Shocked


Ultima modificare facuta de cozmino la Lun 20 Aug, 2007 10:24 am
  • nitarzv

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@cozmino-cum eu nu sunt prea norocos, nu-mi ramane decat sa iti tin pumnii, cine stie, poate ma aleg cu un H opc. Laughing
  • dUa

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Romanul prin definitie este Toma necredinciosul Laughing . Partea ciudata este ca nu se face extragerea in direct iar reluarea extragerii este parte comica deoarece este... reluare. Posibilitatea ca extragerea sa fie masluita este egala cu sansa de a nimeri cele 6 numere. Am citit pe undeva ca in Romania niciodata nu s-au extras mai mult de 4 numere consecutive spre deosebire de alte tari. Matematic orice varianta este posibila. Sansele sa iasa numerele 1,2,3,4,5,6 este egala cu sansele sa iasa numerele 1,10,20,30,40,49. Eu joc constant la 6/49 atata timp cat exista un premiu foarte mare in rest numai pariuri sportive. Nu am castigat niciodata la loto. Joc in medie 10% din venituri asadar nu aruncam bani pe fereastra daca banuiam ceva Razz

PS: Cunosc o persoana care a castigat cu 5 numere in jur de 60mil acum vreo 5 ani si o alta cu 4 numere. Cunoaste careva vreo persoana care sa fi avut pe toate cele "numai sase-s norocoase" ?
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am o parere destul de buna: nevasta-mea a prins 4 numere la extragerea de ieri Very Happy De mentionat ca e a patra oara cand joaca.

La asta as mai adauga:
- un castig cu baietii de la firma acum vreo 3 ani, 5 numere cu cash si Solenta Europa.
- doua castiguri ale mamei acum vreo 8 ani, unul cu 5 si unul cu 4 numere, ambele cash.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Eu am o parere destul de buna: nevasta-mea a prins 4 numere la extragerea de ieri Very Happy De mentionat ca e a patra oara cand joaca.

La asta as mai adauga:
- un castig cu baietii de la firma acum vreo 3 ani, 5 numere cu cash si Solenta Europa.
- doua castiguri ale mamei acum vreo 8 ani, unul cu 5 si unul cu 4 numere, ambele cash.


Waw ! Daa norocos mai esti. Eu am toate biletele pe care le-am pus in viata mea la Loto si sunt ...o gramada si am "prins" o singura data 4 numere. Cum face familia ta de le tot nimereste ? Smile

CristianTM.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
textul nu imi apartine :
"Dacã cineva ar avea timp sã ia la puricat arhiva tragerilor Loto 6/49 din ultimii ani, ar observa cã la începuturile acestui joc erau mult mai mulþi cîºtigãtori ºi asta nu poate fi pusã pe "scãderea" baftei românilor la joc, de aici ºi suspiciunile ce planeazã în jurul unui mare cîºtig pus în joc. Practic, din 1989 nu a existat lunã fãrã cîºtigãtor, ceea ce nu se poate spune ºi despre istoria cîºti­gurilor din ultimii ani. "Crema" la 6/49, este reprezentatã de prima categorie, unde jucãtorii trebuie sã ghiceascã ºase numere extrase din urna cu 49 de bile. La categoriile a II-a ºi a III-a se cîºtigã de obicei de fiecare datã. Mai puþin mediatizat este faptul cã orice cîºtig este impozitat pe mãsurã, cu 20%, adicã, practic, cîºtigãtorul ia numai 80 % din suma afiºatã drept cîºtig.

Încasãri mult mai mari decît cîºtigurile
Algoritmul reportãrilor e simplu, dar face ca vistieria Loteriei sã se umple ori de cîte ori sînt fãcute reportãrile la prima categorie. Se ºtie cã, dacã reportul este mai mare, jucãtorii care depun bilete sînt mai numeroºi. Numai la acest report, Loteria a cîºtigat peste 10 milioane euro, fãrã sã fie nevoitã a da "marele premiu".
Regulamentului privind organizarea ºi administrarea jocurilor loto, la capitolul V, art. 23, precizeazã cã minimum 40% din banii încasaþi intrã în conturile Loteriei, minimum 40% intrã în fondul de cîºtiguri, iar 2% merg cãtre un fond special al Loteriei. Faptul cã din 52 de extrageri pe an, jucãtorii ghicesc cele ºase numere norocoase doar de 5-6 ori, restul cîºtigului fiind reportat, nu poate decît sã bucure conducerea Loteriei Române, careia îi intrã în conturi sume fabuloase. Din cauza situaþiei materiale din ce în ce mai precare a cetãþeanului ºi a educaþiei din ce în ce mai scãzute, numãrul celor care vor sã cîºtige la jocurile de noroc este în creºtere ºi aproape nici un jucãtor nu vrea sã ia aminte la zvonurile de posibilã fraudã a Loteriei Române. "

acest text imi confirma, pentru a 'n'-a oara ca, de fapt, totul este o facatura Exclamation
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu de unde norocul asta, dar se pare ca il avem in familie Smile

O mica rectificare la faza cu impozitarea: se impoziteaza cu 20% diferenta intre venitul brut si 600RON.

Cat despre facatura, da, si eu as fi de acord ca se reporteaza intentionat premiul la categoria I tocmai pentru a aduna mai multi jucatori. In mod curent, numarul de variante jucate e undeva la 2 milioane, dar cand este report mare se trece de 4 milioane. Avantajul e clar, loteria romana incaseaza de doua ori mai multi bani cand exista report la categoria I.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Chiar sub 2milioane de variante, urmaresc duminica pe site la Loterie si se afiseaza, cu aprox. 2 luni in urma media era de 500.000 de variante jucate Very Happy . Acum s-a inghesuit toata lumea si a sarit undeva peste 5.000.000 .
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
frauda ? nu stiu...poate...
dar am si eu niste intrebari:
- de ce se centralizeaza variantele jucate inainte de a se face extragerea numerelor?
- de ce nu se face extragerea la ora 2 (cand se opresc masinile ptr bilete) ?
- de ce nu se face extragerea in direct?

in rest...numa bine!
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Un prieten este operator si filmeaza chiar extragerea.
Normal, el zice ca nu-s semne de frauda. Dar daca ar fi frauda, nu cred eu ca s-ar face atat de transparent. Mai cu tira, chiar pe aparatele care extrag...
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cand n-am somn si ma uit la reluarile talkshowurilor noaptea ma ia capu. Debiteaza astia niste tampenii de nu mai stii cand te uiti la 0tv si cand nu.
Azi noapte ziceau ca sa-l faca 6 din 40 ca sa fie mai multe sanse de castig. Asta e cam la fel ca daca ar zice becali sa faca poarta mai mare cu vreo 3 metri ca sa fie mai multe goluri.
Asta e jocu, cui nu-i convine sa nu joace.
Cand vor realiza ca pierd din clienti, vor scadea pretu per varianta, si niste reclama, si iar se imbulzeste lumea.
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Buna opelisti pasionati de Loto !

Datorita premiului cel mare de la 6/49, de peste 8 milioane Euro, vor "unii" sa ia banii Loteriei Very Happy punand 23 de numere in valoare de 137.000 Euro. Ce ziceti ? ...

CristianTM.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
E o treaba si asta, e nenea Ogica la mijloc si este loc pentru toate lumea care vrea sa cotizeze la acel bilet Very Happy . Poate ii lasa Ogica pe oameni cu ochii in soare daca ia marele pot . .
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Si Ogica asta...mare fenomen...
  • alex1803

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ogica asta il corecta pe unul aseara pe otv asupra unui calcul.... primul a zis ca 5*5 fac 7,5. ogica a zis ca e gresit si ca 5*5 fac 15. si i-a repetat lu ala de vreo 3 ori intr-un minut. pe ogica nu l-a mai corectat nimeni. banuiesc ca astia or sa comploteze si tabla inmultirii in curand. stay tooned Very Happy
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic ca cele 6 norocoase pot sa iasa in afara plajei celor 23 de numere ale lor si atunci TEAPA ! Oricum cele 4020 de variante ale lor sunt cat o firimitura pe langa cele ~14 milioane de combinatii asta pe de o parte, pe de alta acopera 47% din aria de numere (1-49).
Vom vedea !
Multa bafta celor ce vor pune la Loto. Eu am un feeling ca altcineva le va "sufla" premiul cel mare.

CristianTM.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
[quote="l_stoian79"]frauda ? nu stiu...poate...
dar am si eu niste intrebari:
- de ce se centralizeaza variantele jucate inainte de a se face extragerea numerelor?
- de ce nu se face extragerea la ora 2 (cand se opresc masinile ptr bilete) ?
- de ce nu se face extragerea in direct?

Probabil dupa centralizarea variantelor jucate, un soft destept alege o varianta necastigatoare si dupa aceea bilele sunt masluite ca acea varianta sa iasa la extragere. Simplu nu?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR