Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am o mare problema cu configurarea CID-ului.
Am cumparat de pe ebay un CID de la un Vectra C OPC si tipul respectiv mi-a spus ca este resetat. Eu am un Vectra C Essentia 2007 cu BID (bord info display). Cineva de pe forum mi-a spus ca s-ar putea sa nu merga cu payer-ul meu de pa masina CD30 asa ca am gasit tot pe ebay un CDC 40 Opera pe care l-am comandat. Tipul mi-a zis ca este nou si necesita numai programarea.
M-am dus la reprezentanta Radacini Motors in Bucuresti sa-mi puna cele doua componente. Au dat jos display-ul original (este un BID cu mufa de 32 pini) si CD 30 cu Tech2 si le-a pus pe cele cumparate. Problema este ca nu s-au putut programa impreuna, ca nu ar fi resetate, zice el. A incercat sa puna CD 30 original cu CID-ul si aceiasi problema (tipul de la service a zis ca CD 30 merge cu CID, ca nu ar fi nici o problema, pe cine sa mai cred). CDC 40 Opera nu merge cu BID-ul deci nu se poate incerca. Problema este ca nu stiu care nu este resetat. Aveti vre-o idee care sa fie problema. Chiar sa nu fie resetate amandoua si m-au fraierit aia de pe eBay? Sa n-o fi stiut tipul de la service cum sa le programeze? La ce alt dealer sa ma mai duc in Bucuresti, pentru ca ma gandesc ca nu au stiut sa le programeze?
Ele au fost luate de pe masini diferite, deci seria caroseriei nu ma mai poate ajuta prea mult sau ma poate. Ce pot sa mai fac? Nu stiu cum sa verific CDC 40 Opera?
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu as incerca la Dibas.
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
M-am programat la Bi Bas sa mai incerc odata. Am conectat eu display-ul CID la CD30 de pe masina sa vad ce se intampla. Ideea este ca merge si apare repetat un mesai "Program Display" iar dupa o anumita perioada imi apare o fereastra cu "Display Safe". Faptul ca imi cere sa-l programez inseamna ca display-ul a fost resetat inainte de a se dat jos de pe masina gazda sau toate fac asa?
Vreau sa ma duc pregatit sa nu ma mai abureasca si cei de la Bi Bas. Cum pot sa verific daca Radio CD este resetat?
Mersi.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu am avut aceeasi problema ca si tine
eu am avut cid pe masina mea,care s-a ars si am tot cautat si nu am gasit decat un gid,care nu a fost resetat si imi aparea aceeasi problema ca si la tine display safe,nu ai ce sa le faci daca unul din ele nu e resetat nu le poti imperechea niciodata.
singurul lucru e sa iei ambele componente de pe o masina,altfel nu le poti face niciodata sa mearga,
eu in final asa am facut,le-am luat de pe o zafira
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR