Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • pittt

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1982 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut pe toata lumea , am un vectra a din 92 si nu-mi dau seama ce-as putea sa fac sa ridic masina de spate ,in momentul cind pun greutate pe ea se lasa foarte usor de spate , amortizoarele sunt bune si ma gindesc ca arcurile sunt problema ,asa cred ! acum as vrea sa intreb, cum sa fac , sa pot inalta ,ptr ca oricum as vrea sa o ridic mai mult de spate chiar daca as cumpara si arcuri noi !
Skip ads

  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ia-ti alte arcuri si atat, nu ai de ce sa o ridici mai sus, asa e proiectata las-o asa, inaltatoarele si alte mizerii nu pot decat sa duca la alte defectiuni si functionare necorespunzatoare.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
cat de bune sunt amortizoarele? le-ai testat? cum? ai apasat cu mana pe spatele masinii si nu a balansat prea tare?
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
schimba arcurile cu unele noi si nu vei mai avea probleme; acum depinde si ce greutate vrei sa pui.... Twisted Evil
Skip ads

  • Zaheyu

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Apropo de inaltatoare, cumnatul meu a pus pe spate la Dacie. A fost de curand la ITP si a iesit ca nu are frana aproape deloc pe spate. Probabil din cauza repartitorului care nu mai lucreaza cum trebuie. Daca are si vectra repartitor, cam asta te asteapta.
  • pittt

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1982 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2007

  • Mesaj Privat
multumesc mult ,am sa schimb arcurile !
  • wwwcvro

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am aceeasi problema; cand incarc masina (150Kg)...avion tata...
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la lonjeroane te-ai uitat ? sa nu ai surpriza sa fie mancate de rugina,si arcurile sa intre in interiorul lor,asa ceva am avut eu ,am carpit lonjeroanele si s-a mai ridicat vreo 2 cm Very Happy.vectra mea nu are repartitor (e cu punte nu cu suspensie independenta).
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si dacia are punte si pt aia are repartitor. repartitorul se refera la repartizarea fata/spate a franei, atunci cand franezi violent repartizeaza forta de franare mai mult pe fata, doarece pe spate nu mai e aderenta. la franare normala e 50-50., pt ca ai aceeasi aderenta pe spate si fata
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
deci sigur nu are repartitor,oricum pe langa puntea spate nu am vazut nimic ,imi poti spune unde se afla?
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Asa cum spune si soulfly la lonjeroane te-ai uitat. Sa nu fie mancate de rugina este o pb la vectra a cam toate cedeaza acolo. Iar in momentul cand tu o incarci sa nu intre arcurile in lonjeroane. Incearca sa elimini aceasta suspiciune si apoi sa cumperi arcurile.
  • nicuviasu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: arad
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Este normal ca dupa atatia ani si mai ales daca masina a carat de mai multe ori greutate ca arcurile sa se imoaie. Nu mai au aceeasi forta ca alea noi.
Inaltatul masinii cu diferite prostii nu este indicat. Cel mai bine este sa-ti iei niste arcuri noi. Altii le duc pe cele vechi la calit. Adica arcurile sunt trecute printr-un procedeu de calire termica si devin mai rigide dar dupa o perioada destul de scurta se imoaie iar.

Legat de frana pe spate la Dacie.. repartitorul ala are un reglaj cu un surub. In cazul in care o inalti trebuie reglat surubul ala si frana functioneaza din nou.

In cazul in care iti iei arcuri noi pune preturile si rezultatele te rog ca sa le vada si ceilalti colegi care mai cauta astfel de raspunsuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR