Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Sasa

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti de noul Astra va fi un succes?
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Succes probabil o sa aiba daca are si fiabilitate. Uita-te ce succes are 206 si acum cand au trecut ani de la lansare.

Desi multi o considerau urata, imi placea Tigra, si spatele mi se parea superb, daca avea botul de Vectra B imi cumparam una sigur Laughing
  • Happy_Maker

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pentru mine e o masina cu adevarat deosebita.
Principalele atuuri sunt: calitatea interiorului, gama impresionanta de optiuni si designul interior+exterior. Asta sunt si motivele pentru care am comandat-o!
Deficiente: la motoarele mici 1.4 si 1.6 puterea generata este sub concurentza.
  • big_ipaq

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca va fi o reusita care va revigora in mare masura numele Opel. Oricum adio Golf V.
Skip ads

  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Best models:
1.7 turbodiesel

Worst models:
1.6 petrol

"Astra won't burn a hole in your pocket like the latest Golf."

dar cititi voi mai multe: http://www.verdictoncars.co...y=8&go=Search
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
SALUTARE! si iata ca am fost sa vad noul OPEL ASTRA H!!!
ce sa zic ... e mortala! e deja un succes pt cei de la OPEL! comenzile nu se pot onora decat in 2-3luni!
CUM ARATA: design'u e mortal. cand esti langa ea iti dai seama cam cat de departe e golf 5! Faruri IMENSE te lasa putin impresionat, inauntru faru e negru! arata foarte bine. INTERIOR: preluat de la Vectra cu putine modificari. CALITATE: e buna si calitate (totusi inca nui ca la audi a3 nou). am putut sa vad si diferenta intre model Enjoy (low) si Elegance (top)! combinatie de materiale de calitate si pret relativ mic! DOTARI: ambele modele care am vazut erau echipate cu un 1.7CDTI - 80HP! interioru difera de la Enjoy la Elegance, ultimu avand dotari standard mult mai multe (mp3 player, imitatie de lemn, tapiterie mai fina).
Consoala centrala la noul astra e foarte bine gandita ... totu e usor de gasit. Display'u central e diferit in functie de model ales (mai comlex la modele mai scumpe, pana la disply color).

si bineinteles cateva poze:

ASTRA Enjoy front:


ASTRA Enjoy rear:


Astra Enjoy interior:


Astra bord (in momentu in care este deschisa usa se aprind luminile de pe bord):


Astra gearbox (o chestie care mi-a placut - cum a fost facut 'butonu' de marsalier:


Astra Elegance exterior (diferenta fata de Enjoy: grila fata chromata, foglamps):


Astra Elegance jante (ca dotare satandard jante din aliaj 205/55 R16):


Urmeaza un drive-test luni la care mergem cu Admin, Kalibrat ... din pacate va fi doar 1.7CDTI ... dar vreau sa vad cum sta pe drum!
  • M-A-X

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Tg-Mures
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am fost sa il vad si eu, aici in cj... cam mortal! Cam bate la cur Golfu... la design clar... la cum merge inca nu stiu! Asteptam un drive test! Smile
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Probabil ca nu ar trebui sa le compar pentru ca sunt din clase diferite dar... mie imi place mai mult la aspect Vectra B decat Astra H si la exterior si la interior... Farurile la Astra sunt misto dar in rest nu ma atrage foarte mult... Daca ar fi sa imi aleg intre Vectra B nou (daca s-ar mai face) si Astra H nou as alege Vectra.
Skip ads

  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Vectra nou este Vectra C ; adica ultimul model ;
Nu se prea pot compara aceste 2 masini pentru ca se gasesc in clase diferite . Vectra C sau B sau A sau B+ este in clasa medie , limo , iar astra h este in clasa mica ;hatchback . Un vectra nou , e treaba lor daca vor scoate , dar nu cred .
Amandoua sunt mortale , asta-i lege deja , si nici nu sunt prea scumpe in comparatie cu vw de ex . Cand veti vedea live o comparatie intre astra h si golf 5 sigur veti alege astra , din toate punctele de vedere .
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Smile am condus noul astra... ce sa spun?! din pacate nu aveau decat 1.7cdti - 80HP. merge foarte fain, vitezele se schimba foarte usor, ambreaju se apasa f usor, franele is bune. suspensii is la inaltime. nu se inclina deloc in curbe (is curios cum is alea de pe modelu SPORT), stabilitate destul de buna. am luat un "hairpin" mai larg cu vreo 100km/h ... nimic. nu simteam ca are tendinta sa derapeze ... sta bine de tot (din nou is curios de modelu SPORT cu jante pe 17" 225/50 R17). volanu foarte misto, mic, 3spite, comenzi pe volan, muzica merge ok. spatiu in spate destul de mare. am incaput fara probleme. nu stiu cum e daca esti mai inalt (ask admin care o stat si el in spate Wink). masina isi merita banii zic eu!

sa ne luam! Smile
  • big_ipaq

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La ce dealer ai facut test drive? Ce masina conduci uzual? Ce impresie ti-a facut motorul? Zgomot mare?
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
DEALER: OPEL VICTORIA TG-MURES (este si in bv)
zi de zi conduc Astra g 1.6 16V (100hp). mai nou conduc si un Opel Combo 1.7di (65hp)...
motorul se aude din afara, dar nu foarte tare. sunet caracteristic pt un diesel. fara clontaint enervant care am auzit la TDI de la VW. inauntru nu auzi aproape deloc motoru. nu mi-a placut cuplu, ma asteptam la mai mult, dar probabil pt ca eram 3 in masina. viteza prinde destul de bine. am prins 120 in a 4-a. si fara sa turez pana la 4.500 (poate se supara ala de la OPEL Smile) daca vrei sa cumperi un astra H diesel incearca sa testezi un 1.9cdti (150hp) ... eu neaparat vreau sa'l conduc.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cum e de origine FIAT eu asi lasa pe altii inaintea mea sa verifice daca este fiabil sau nu Very Happy
  • Happy_Maker

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Motorul de turbo-diesel 150 de cai este intr-adevar preluat de la Fiat, sau mai exact de la Alfa 147. Si mie imi suna tare bine, dar totusi, pretul e pe masura...
Din cate am inteles, nu va fi diponibil decat incepand din toamna in Ro, s-au cel putin asa mi-au zis cei de la DiBas.
  • Happy_Maker

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza ffff mult impresiile voastre legate de varianta echipata cu motorul de 1.6 si 105 cai putere, este ceea ce am comandat si sincer sunt un pic pus pe ganduri de puterea slaba generata comparativ cu concurenta (115 cai pt Megane2 si VW Golf V).
Asadar daca ati facut vre-un test drive cu ea, va rog sa povestiti aici.
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu te lua dupa megane ... la 115hp consumu e mai mare (de acolo si are 115hp, supraalimentare!) ... consum dat de renault pt megane e de 9% pt motor de 1.4-90hp ... deci ala de 1.6 cam 11% ... nu merita. eu am 1.6 16V - 101HP! si nu ma plang, merge chiar cu automatic. si e motor identic cu ala ce sta pe astra nou, numa ca are cu 4hp mai mult!
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
puterea maxima o ai la turatie care nu prea ajungi in viata de zi cu zi (cel putin eu - cand am fost la rar sa-mi faca inspectia sa mor cu ei de gat la cat imi turau masina - am diesel) uita-te la cuplu, etajarea cutiei de viteze
etc.
eu spun ca e 100 cai, acum depinde tine si pt ce ai luat masina Laughing
  • Happy_Maker

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asta cam asa e.
Cel mai important ramane cuplul motor, nu puterea.
Din cate stiu Megane are totusi 145nm, sau ma insel?
Hmm...totusi mai ramane Golfu cu 155, da' e rezolvabila problema printr-un chip-tuning...
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai astra 1.9cdti cred ca are peste 200nm la 150cp... vedem! oricum cu un boostcontroller cresti si puterea si cuplu semnificativ! mai mult decat cu chip. eventual daca ai combina chip+boostcontroller+filtru sport! poate poate ai avea 180cp! vedem!
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
http://www.opel.ro/index.ph...ws&news_id=68
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR