Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
A reusit cineva sa activeze/monteze tempomat pe astra classic 1.4 twinport?
Am citit tutorialele, am inteles ce-i de facut la astra g, dar nu stiu daca pe classic permite computerul de bord si activarea tempomatului.
Skip ads

  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
La Z14XEP adica 1.4 twinport nu se poate monta tempomat. Nici din fabrica nu se poate comanda cu tempomat.
100% nu se poate monta
  • andreih

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Dar pe Astra Classic 1.7CDTI se poate monta?
  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Pe Astra Classic II 1.7CDTI se poate monta tempomat
Skip ads

  • Rhadou

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Corsa Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am tempomat pe un motor Z14XEP. Montat in fabrica.
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca pe Z14 XEP a fost montat din fabrica, atunci toti care au Z14XEP pot sa-si monteze tempomat. Difera numai modul de echipare. Unii au precablajul, altii nu-l au , altii nu au swich-urile de la pedale. Asa ca nu mai stati, spor la treaba!
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Unde se afla situat ECU la Astra Classic cu motor de 1.4? Intreb pentru ca sigur nu am firele trase
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu am gasit in tis-ul meu pt Z14XEP ci doar pentru Z16XEP SI Z14XE/Z16XE. Detalii in imagini



Skip ads

  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
La corsa D Z14XEP este retea de calculatoare si acolo se poate monta tempomat.
Pe Astra Classic II nu este retea de calculatoare, tempomatul fiind legat prin fire direct fata de Corsa D unde este comunicare CAN Bus
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ok, si firele unde se leaga? Ar fi interesant daca cineva care are acces la TIS pentru aceasta versiune de motorizare la Astra Classic ar pune pe forum si asignatia pinilor din ECU care trebuie legati. By the way, poate reusesc sa ajung joi, pe 27 sept, la intalnirea clubopel, mi-ar face mare placere sa-i intalnesc pe meseriasi.
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
stie cineva cum se leaga firele?corespondenta firelor si la care mufa se leaga pentru un astra clasic II z14xep?
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am incercat sa rezolv problema asta la modul soft, asa cum au facut-o majoritatea celor care au si reusit sa-si activeze pilotul.
M-am convins ca ECU cu care este echipat Astra Classic 1,4 nu stie sa faca treaba asta, asa ca, dupa ce mi-a iesit masina din garantie, m-am apucat de construit un hardware adecvat. Stiu ca deja masina nu se mai fabrica, din motive obiective n-am terminat mai devreme adaptarea, dar am gasit o rezolvare, construind un modul care e fiabil si relativ usor de montat.
Multumesc maiandrei pentru DVD-ul cu Opel Wiring Diagrams, octav, ldivora si tuturor opelistilor care au scris documentat la acest subiect.
Skip ads

  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
si eu am tot un astra z14xep
sa inteleg ca pe unele merge montat iar pe altele , nu ?
cand am facut revizia de 15.ooo am intrebat si mi-au spus ca nu merge pus, acum citind topicul am cam intrat in ceata . deci pana la urma ?
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
"sa inteleg ca pe unele merge montat iar pe altele , nu ?"
Raspunsul primit la service este valabil in cazul Astrei Classic echipata cu Z14XEP, in sensul ca ECU cu care vin din fabrica este destul de saracit in optiuni.
Prima miscare pe care am incercat-o a fost activarea cu Tech2, dar nu a mers, si nu era vorba de fire netrase sau de lipsa maneta, ci de lipsa din subrutinele ECU a acesteia de Cruise Control.
Dupa ce masina mea a iesit din garantie am inceput sa sap mai serios si, intr-un an si jumatate, am ajuns la o solutie aplicabila atat in acest caz, cat si in cazul oricarei alte masini cu acceleratie electronica.
Pe scurt, am conceput si construit un modul care montat pe Astra mea sa functioneze LA FEL ca unul original OPEL.
Concluzie: este posibil de montat un astfel de modul si pe masina dvs.
Cateva precizari totusi:
-Constructia unui singur astfel de modul inseamna cam trei zile de munca, (si mai am si serviciu), asa ca am luat legatura cu un alt pasionat de pe forum, din Bucuresti, poate impreuna vom implementa realizarea la o scara mai larga, functie si de cate cereri sunt;
-tot legat de cerere, pretul de cost poate scadea semnificativ, cel estimat de mine pentru realizarea manuala fiind de aprox. 80 Euro
-In privinta montajului pe masina, se poate realiza de catre cei care stiu cate ceva electronica pe baza instructiunilor pe care le voi edita, sau voi furniza si datele cuiva priceput si cu bunavointa care sa duca treaba la bun sfarsit.
-Timp estimat de montaj: 4 ore pe Astra Classic;
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ok , mersi de raspuns, mai am si eu vreo 7ooo de km si imi iese din garantie ! imi spui si mie te rog unde si cu ce pot verifica si eu daca sun compatibil sau nu (ca sa spun asa) ?
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Modulul l-am construit fix pentru Astra Classic cu motorul Z14XEP, pentru ca asa e masina pe care o detin si la care m-a interesat sa-i montez tempomat. Deci DA, sigur ca se poate monta la masina din semnatura ta. Am mai montat unul si pe Corsa D fara proiectoare, iar din afara gamei Opel, lucrez la montarea pe un Audi A3, dar sunt cateva modificari fata de Opel.
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Pentru sam cel serios: 0724019854, sanduirina@yahoo.com, sanduirina@gmail.com
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dar pe astra h z14xep merge pus?
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Merge pus pe orice masina (nu neaparat OPEL) care are
1) ABS
si la care
2) comanda acceleratiei se face electronic.
Astra G, Astra Classic, Astra H, Corsa C si Corsa D indeplinesc aceste conditii, dar trebuie totusi sa stii ca la multe din variantele de echipare cu care vin aceste masini se poate face si altfel: activare soft cu Tech2 a pilotului automat si eventual unele fire de tras. La masina mea Astra Classic z14xep, nu am avut aceasta alternativa, dar la Corsa D z14xep se poate face aceasta activare, dar trebuie verificat si eventual schimbat tipul de bloc de comanda al proiectoarelor (al carui pret nu il cunosc).
Nu stiu daca Astra H cu motorizarea z14xep pentru care te interesezi permite activare soft.
In cazul solutiei adoptate de mine, nu e nevoie de interventie soft in electronica masinii, dar este nevoie de:
- maneta semnalizare cu butoane de comanda Cruise Control
SAU
modificare maneta existenta prin adaugarea a doua butoane
SAU
plasarea in bordul masinii a doua butoane;
-montare, in caz de lipsa, a unui intrerupator la pedala de ambreiaj;
-OPTIONAL: montarea unui led care sa indice starea activa a Cruise Control sau efectuarea legaturilor la un led deja existent in bord.
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ddf, daca mai ai un pic de rabdare, poate ca aranjez la Bucuresti cu cineva sa-mi faca cablajele pe masina, numai ca trebuie sa comand minim N ca sa am un pret mai bun. Daca ce obtin de la ei e convenabil, pot si eu sa scad pretul, pentru ca executia cablajului imi ia cel mai mult timp.
Daca vrei, poti incepe prin a-ti demonta ceasurile din bord, FARA a scoate acele, pt a monta led-ul pt ca 99% nu e montat din fabrica. Eventual da-mi un telefon.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR